Krajské ANO se zmítá v krizi, lidé opouštějí kandidátku

Vypadá to, politické hnutí miliardáře Andreje Babiše v Libereckém kraji dohání podobný scénář, který provází většinu podnikatelských stran po celé České republice. Podobně jako v případu Úsvitu Tomia Okamury, Věcí veřejných Víta Bárty (nebo dnes jím ovládaného čerstvě rozpadlého Bloku proti islámu) se zdá, že i Babišovo ANO v Libereckém kraji doplácí na řevnivost mezi různými nesourodými skupinkami  politiků, které původně zlákala vidina úspěchu, které ANO poslední dva roky zažilo.

S Okamurovým Úsvitem či Věcmi veřejnými Víta Bárty nepojí  Babišovo ANO jen výměna politického programu za jednoduchá, srozumitelná a často až podbízivá hesla. Vypadá to, že po stejně strmém vzestupu pramenícím u voličské základny ze znechucení  z  tradičních stran i celého vývoje společensko-ekonomického systému v zemi, přichází zákonitě střet mezi jednotlivými skupinami, které původně  nic nespojovalo zázemím ani ideově, vyjma vidiny úspěchu v politice a možná z toho pramenících benefitů.

Do voleb v Libereckém kraji zbývá sotva pár měsíců a hnutím ANO Libereckého kraje znovu otřásá personální krize, která jej ale provází od samého začátku. Výjimkou je samotné krajské město Liberec, kde až na občasné nesouhlasné názory členů s chováním a způsobem reprezentace města ze strany primátora za ANO Tibora Batthyányho nejsou vidět žádné větší trhliny. Na krajské úrovni ale opouští členové ANO vlastní kandidátku na protest s její lídryní, do té doby poměrně neznámou Jitkou Volfovou z České Lípy.

Z kandidátky krajského ANO odešli již tři lidé, včetně někdejšího zvažovaného a dokonce krajským výborem schváleného lídra, ředitele českolipské nemocnice Jaroslava Kratochvíla. Podle informací naší redakce zvažuje v současné chvíli odstoupení z kandidátky další minimálně dva (kde je to již de facto jisté) až pět dalších jejích navrhovaných členů. Jedná se o kandidáty zejména z Českolipska.

Mezi Českou Lípou a Liberce v ANO již dlouhou dobu nepanují příliš dobré vztahy, které donutily k odstoupení z pozice tehdejšího krajského předsedy před několika měsíci i současného libereckého primátora Tibora Batthyányho. Situaci podporuje i nepřehlednost vztahů v samotné českolipské organizaci ANO, která je, například proti té liberecké, do značné míry rozhádaná.

Dokazuje to i průběh volby lídra kandidátky do krajských voleb. Liberecká frakce kolem tehdejšího krajského předsedy Tibora Batthyányho navrhovala za kandidáta na hejtmana bývalého ředitele kontroverzního projektu spojeného se známou libereckou stavební lobby Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, Roberta Gambu. Navzdory tomu byl ale prosazen ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl.  Navrhlo ho nakonec krajské předsednictvo a v důsledku toho Tibor Batthyány rezignoval na post krajského předsedy. Nicméně Jaroslava Kratochvíla zase poté odmítl krajský sněm. Nakonec se lídryní strany stala nepříliš známá českolipská zastupitelka Jitka Volfová, která již lemuje na billboardech s Andrejem Babišem silnice v Libereckém kraji.

Českolipská frakce ANO působí jako sice nikoliv silově nevýznamná, ale rozhodně nejvíce rozhádaná část strany v Libereckém kraji. Skrze svou početní sílu má ovšem vliv na celou krajskou organizaci. Například v Jablonci nad Nisou se někteří členové ANO velice rychle stačili etablovat mezi politiky loajální tamnímu systému kolem Miroslava Pelty, jak dokazují jím placené zájezdy pro politiky. Ve známost vešel i velice nestandardní lobbing u ministryně spravedlnosti , který provedla jablonecká poslankyně za ANO Jany Pastuchové ve věci dnes nepravomocně za pokus o vraždu odsouzeného Lukáše Nečesaného, syny ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného, který je sám policií obviněn z korupční činnosti. Pastuchová je někdejší dlouholetá spolupracovnice Luďka Nečesaného,  ten má s čelnými představiteli libereckého ANO velice dobré i osobní vztahy.

V Liberci se ANO snaží budovat pozitivní  a širokým masám vstřícnou image, ač nelze přehlédnout (například v korporátních médiích Syneru), jak se se mu zdejší politicko-podnikatelské zásvětí snaží nadbíhat. Ve hře může být snaha o krajskou koalici s tradičními stranami, kde mají tyto kruhy svůj dlouholetý vliv, včetně například i Starostů pro Liberecký kraj, kteří, jak dokazují některé kauzy, do jisté míry nahradily zdejší ODS. Oproti předvolebním postojům i krátce povolebním prohlášením kodifikovaným v dokumentech již dnes liberecké ANO koná některé kontroverzní kroky, jako je například tolerance tlaku na auditoru v dopravním podniku (kde se hlasitěji neozval ani liberecký partner ANO Změna pro Liberec) nebo podpora bývalého primátora svázaného se Synerem Jiřího Kittnera (ODS) do orgánů Severočeské vodárenské společnosti.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jak vypadala zasedání krajského zastupitelstva v roce 2023? Na konci roku jsme se rozhodli udělat malou rešerši a vybrat okruh nejzajímavějších i neproblémovějších a
Nejdříve je třeba zdůraznit, že Základní síť sociálních služeb v Libereckém kraji je třeba upravit a zrekonstruovat. Za celou dobu existence krajů nebyla základní
Výše uvedený komentář spojuje několik věcí najednou.
Zítra zasednou volení zástupci Libereckého kraje, aby se probrali zhruba šedesáti body, které mají přichystány ke schválení. Jako každý měsíc, přináší náš web