Poslanec a náměstek primátora Jablonce opět ve střetu zájmů?

Poslanec České strany sociálně demokratické a zároveň úřadující náměstek primátora Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha má možná opět problém. Jako člen městské rady má podepsat smlouvu s firmou Ventax, která patří jeho poslaneckému asistentovi a zároveň spolustraníkovi Andreji Gregovi. Na provázání místostarosty a poslance Lukáše Pletichy s jabloneckou stavební společností Ventax dlouhodobě ukazuje opozice i nevládní organizace, které se zabývají bojem s korupcí.

Jedná se o stavební zakázku na zateplení mateřské školy Tichá v Jablonci nad Nisou za zhruba 5,3 milionů korun. Rozhodla o tom tento týden rada města. Do soutěže bylo přihlášeno pět firem včetně společnosti Ventax, která patří jabloneckému sociálnímu demokratovi a asistentu Lukáše Pletichy Andreji Gregovi. V minulosti tomu bylo přitom naopak – Lukáš Pleticha dělal asistenta Andreji Gregovi, když poslancem on. Grega byl usedl do poslanecké sněmovny v roce 1998 a a v roce 2006, kdy nahradil Michala Krause.

Vítězem v zakázce na zateplení mateřské školky se stal Ventax poté, co byly další čtyři firmy vyloučeny ze soutěže. Kurštejn stavební a obchodní firma s.r.o., z důvodu nedoložení Výkazů výměr vzduchotechniky a elektra, Liebscher&Pohl, spol. s r.o. a VaNCL s.r.o., z důvodu nesplnění zadávacích podmínek a A.Stavby s.r.o., z důvodu nesplnění základních kvalifikačních předpokladů. Uzavřením smluv s Ventax, s.r.o. Je pověřen navíc právě náměstek primátora Jablonce Lukáš Pleticha.

Opakuje se tak situace z roku 2014, kdy Ventax, s.r.o. vyhrála soutěž na renovaci Azylového domu v Jablonci. I tehdy byl u veřejné zakázky, jako člen rady města, Lukáš Pleticha, jemož majitel Ventaxu dělá asistenta. Již tehdy někteří jablonečtí opoziční politici, ale například i občanské sdružení Oživení poukazovali na fakt, že provázanost poslance a náměstka primátora Pletichy s firmou Ventax je do očí bijící.

Nejde jen o vzájemné zaměstnávání se na pozicích poslaneckých asistentů mezi Pletichou a Gregou. V místě sídla poslanecké kanceláře Lukáše Pletichy sídlí například Okresní výkonný výbor ČSSD a podle výše zmíněného výpisu z obchodního rejstříku až do 4. března 2015 zde bylo též sídlo společnosti Ventax. Oživení tehdy poslanci a náměstku primátorovi doporučovalo, aby se z podobných aktivit sám vyloučil a ve věci Azylového domu podalo podnět na ÚOHS.

Stavební firma Ventax se objevila loni v září i v materiálech od Policie ČR, které uveřejnila Mladá fronta Dnes a které mapují podezřelé praktiky dlouholetého krajského předsedy ČSSD a někdejšího europoslance Roberta Duška.

Mladá fronta tehdy uvedla, že si tehdejší šéf ČSSD Dušek do deníku zapsal: „Grega rek. 7 – navýšení 1,5 = 8,5.“ Nakonec za číslici 8,5 připojil ještě otazník v závorce. Zda se mělo jednat o úplatky, které Dušek chtěl, není jisté, nicméně je pravda, že policie Gregu neobvinila.

Do data, kdy kraj zakázku na opravu kuchyně vypsal, zbývalo tehdy ještě celých pět měsíců. O zakázku usilovalo hned osm firem. Nakonec skutečně vyhrál Gregův Ventax. Do té doby Dušek své propočty v poznámkovém bloku ještě upřesnil. Podle pozdější poznámky, kterou Gregovi policisté předložili, sice Dušek došel ke stejnému výsledku („7 + 1,5“), ale místo otazníku do závorky dopsal číslici 0,5.

Policisté se domnívají, že jde skutečně o úplatky, které měl Dušek po Gregovi požadovat. Ten ovšem obviněn nebyl a odmítá, že by s Duškem vůbec jednal. Pro naši redakci dokonce sdělil, že zvažuje právní kroky, protože sám podepsal mlčenlivost a je velmi překvapen, jak se informace dostávají na veřejnost.

Provázání politiků s podnikateli není v Jablonci nad Nisou nikterak výjimečné. Například za firmu Busline,která zde zcela ovládla autobusovou dopravu seděl její hlavní aktér (a pravděpodobně jeden z majitelů – firma historicky ukrývá své vlastníky) Jiří Vařil v krajském dopravním výboru za KSČM, kde tuto skutečnost hájili zejména jablonečtí komunisté.

Proslavená je role i kontroverzního českého fotbalového bosse a jabloneckého politika za ODS Miroslava Pelty. Ten má určující vliv nejen na zdejší občansé demokraty, ale v posledních letech a měsících se ukazuje i jeho stále rostoucí pozice nad jabloneckým ANO.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník