Do senátu chtějí dvě ženy a sedm mužů, všichni jako nováčkové

Letošní senátní volby přinesou zajímavý souboj. O post senátora za volební okrsek č. 34 – Liberec – se chce utkat 9 lidí, při čemž žádný z uchazečů ještě v senátu nezasedl. Je mezi nimi ale dost úspěšných i méně úspěšných regionálních politiků, stejně jako podnikatelů. Kdo zasedne na senátorské místo po Přemyslu Sobotkovi z ODS, který byl v senátu dvacet let a dlouhou dobu mu i předsedal, rozhodnou voliči letos na podzim.

Liberec bude mít nového senátora. Po dvaceti letech některý z devíti uchazečů vystřídá libereckého Přemysla Sobotku, který mezi lety 2004 -2010 horní komoře českého parlamentu předsedal. Sobotka se za svou politickou kariéru nejvíce proslavil svými vazbami a absolutní loajalitou ke zdejšímu politicko-podnikatelskému zásvětí kolem společnosti Syner, svým polistopadovým antikomunismem a prosazením nechvalně známého Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009.

Na Sobotkovo místo chce nyní devět lidí, přičemž větší a reálné vidiny na úspěch má zhruba třetina z nich. První kolo voleb bude 7. a 8. října, pokud z něj nevzejde vítěz,  případné druhé nastane za týden, tedy 14. až 15. října.

Kandidovat na post senátora se po delším váhání rozhodl i liberecký statutární náměstek pro ekonomiku a rozvoj a lídr Změny pro Liberec, Jan Korytář. Korytář se Změnou dvakrát v Liberci vyhrál volby, zabodoval i v krajských volbách, odstranil po dvaceti letech z radnice kartel ODS – ČSSD a dnes po boku ANO zasedá v městské vládní koalici. Jako hlavní téma si vybral odlužení Liberce, kdy voličům slibuje zasadit se o navýšení podle Korytáře nespravedlivě nízkého příspěvku pro Liberec ze státní kasy. U voličů ho může zradit kumulace funkcí, zvláště k jeho přední roli na liberecké radnici.

Dalším uchazečem se slibnou vidinou na úspěch je liberecký podnikatel Marek Vávra, za kterým stojí úspěšný projekt revitalizace frýdlantského pivovaru. Vávra v Liberci podniká řadu let, jeden čas ho poškodilo i zmíněné MS v lyžování 2009, ale dnes je znám jako jeden z nejlepších českých pivovarníků. Politicky se zatím nijak neprojevoval a kritici mu budou vyčítat, že je jen tváří na billboardech vedle Andreje Babiše.

Do boje o senát vysílají svého uchazeče i Starostové pro Liberecký kraj, a to svého místopředsedu Michaela Canova. Problém je, že Canov je z jiného volebního obvodu než z Liberce, spadá pod Českou Lípu a tedy mu nepomůžou hlasy „jeho“ chrastavských voličů, kde má již roky silný mandát. Uškodit mu může i jeho absolutní loajalita ke svému vedení, kde je znám jako přední obhájce korupčních kauz svých kolegů i to, že figuroval při kritizovaném prodeji liberecké spalovny, kde město přišlo o obrovský majetek.

Do Senátu České republiky by rád i současný poslanec za ČSSD Pavel Ploc, který se ale nikdy a nijak politicky, vyjma převolební kampaně, neprojevoval a jeho kritici budou jistě poukazovat na to, že byl jen poslušným vykonavatelem zákulisních hráčů, jako je například nyní z korupce obviněný Robert Dušek.

ODS předvádí, že není schopná se odstřihnout od syndikátu kolem Syneru, když do senátu vysílá podnikatelku Martinu Bufkovou Rycheckou, majitelku firmy Compet consult, která dlouhodobě pro město zpracovávala výběrová řízení, u nichž,zejména těch zásadních, bylo často kritizována jejich účelovost. Vítězem pak byl nepřekvapivě Syner. Ale i z médií Syneru je znát, že ODS je i pro ně mrtvým koněm a svou podporu soustředí jinam, zejména na Starosty.

I KSČM nasazuje do boje poměrně neznámého člověka, kterým je bývalý ředitel liberecké policie a dnes majitel bezpečnostní agentury Jaroslav Havelka. KSČM často do obecních a krajských témat přimíchává jiná témata jako NATO, historická sudetská otázka nebo aktuálně uprchlická krize. Zda tomu bude i nyní, není ještě jisté, kandidát komunistů se ztaím nijak výrazněji politicky neprojevil. Komunisté pod předsedkyní Danou Lysákovou v Liberci dlouhodobě ztrácí poslední volby se jen těsně dostali do městského zastupitelstva. Škodí jim loajalita k místní politice, kterou prosazovala ODS i podřízenost k bossovi ČSSD Robertu Duškovi.

Za Top 09 by chtěl být senárorem liberecký lékař Peter Hromádka. Ten zabodoval na stranické kandidátce v obecních volbách, byť se TOP 09 do zastupitelstva dostala tak tak. Svého postu se ale po nějakém čase vzdal,což by mu u voličů nemuselo přidat.

Do senátu by rády i stálice libereckých malých stran, které se většinou jen, ale o to úporněji, někdy dostanou na volený městský či krajský post. A zpravidla pokaždé v jiném politickém tričku. Jde o Lidii Vajnerovou, která nyní kandiduje za Novou budoucnost, bývalou krajskou radní za SOS. Senátorské štěstí zkusí i Petr Černý z Nového směru který byl na čas za Věci veřejné i libereckým radním.

Seznam kandidátů v senátních volbách dle abecedního pořadí:

ANO                                             Marek Vávra (podnikatel)

ČSSD                                           Pavel Ploc (poslanec)

KSČM                                          Jaroslav Havelka (podnikatel)

Nová budoucnost                        Lidie Vajnerová (manažerka)

Nový směr                                  Petr Černý (předseda bytového družstva)

ODS                                            Martina Bufková Rychecká (podnikatelka)

Starostové pro Liberecký kraj     Michael Canov (starosta)

TOP 09                                       Peter Hromádka (lékař)

Změna                                       Jan Korytář (náměstek primátora)

 

 

 

       
   
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty