Soud zrušil rozsudek nad 23 zastupiteli, případ se bude znovu projednávat

Odvolací soud v Liberci zrušil podmíněné tresty pro 23 zastupitelů, kteří jsou žalováni za to, že svým rozhodnutím v roce 2007 poškodili městskou kasu, když odsouhlasili prodej pozemků za sníženou cenu podnikatelům dodávajícím pro libereckou radnici vozy a sponzorujícím Bílé tygry. Důvodem zrušení rozsudku byla neshoda mezi jednotlivými znalci, kteří posuzovali ceny pozemků i potřeba vyslechnout strůjce usnesení, kvůli kterému jsou bývalí zastupitelé u soudu.

Podle odvolacího soudu vedly ke zrušení rozsudku okresního soudu, kterým bylo všech 23 zastupitelů potrestáno podmíněnými tresty,tyto důvody:

  • nepřezkoumatelné odůvodnění rozsudku okresního soudu, zejména proč neprovedl obhajobou navržené výslechy svědků

  • nejasnost výše ceny pozemků, když jsou ve věci již vyhotoveny čtyři a jsou velmi rozdílné

  • nutnost výslechu vedoucích odborů zodpovědných za přípravu dotyčného materiálu (bývalého vedoucího odboru rozvojových projektů Ladislava Fuchse, tehdejšího vedoucího odboru majetku města Josefa Mazače) a případně znovu bývalého primátora za ODS, který měl pod sebou i městskou ekonomiku Jiřího Kittnera

Vedle dalších svědectví a nejasnostech ve znaleckých posudcích tak může sehrát svou roli i třetí bod, tedy výslech osob přímo odpovědných za dotyčný materiál. Jedná seo dlohodobé vedoucí odboru spojené s érou liberecké ODS, kteří po její první prohře ve volbách 2010 urychleně opustili radnici s Jiřím Kittnerem.

Celá kauza se táhne již 9 let. V dubnu 2007 zastupitelé města rozhodli, že bude bez výběrového řízení prodán pozemek  pod Ještědem  o výměře 3344m², a to  za 1 499 575 Kč, to je cca 450 Kč za m². Přitom v roce 2007 se ceny podobných pozemků v Liberci pohybovaly mezi  1400-1800 Kč za metr čtvereční. Městu tak měla vzniknout škoda. Navíc transakce proběhla bez výběrového řízení.

Nabyvatelé nemovitostí, manželé Volavkovi, vlastníci hrádecké firmy Autotrend byli v té době generálním dodavatelem automobilů pro libereckou radnici. Zároveň Autotrend figuroval mezi významnými sponzory Bílých tygrů Liberec, hokejového týmu patřící pod S group holding/Syner, firmou svázanou s libereckou ODS (např. Jiří Kittner působil jako ekonomický ředitel Syneru), která v té době dominovala liberecké radnici. Advokát S group holding například zastupuje i některé zastupitele, povětšinou z ODS v právě probíhajícím případě.

Obžalovaní  a dnes již nepravomocně odsouzení někdejší zastupitelé (u jmen jejich tehdejší politická příslušnost):    Kateřina Absolonová (SZ),  Pavel Bernát (ODS), Ondřej Červinka (ODS), Michal Dufek (ODS), František Hruša (ČSSD),  Jiří Janata (USZ), Naděžda Jarošová (ODS), Ctibor Jech (ODS), Naděžda Jozífková (ODS), Jana Kašparová (ČSSD), Jiří Kittner (ODS),  Zuzana Kocumová (USZ),  Hana Konšelová (ODS), Jaroslav Morávek (KSČM),  Květoslava Morávková (SZ),  Petr Olyšar (ODS), Ivo Palouš (ČSSD), Ján Piňko (ČSSD),  Martin Sepp (ČSSD), Vladimír Šámal (ODS),  Milan Šír (ČSSD), Jan Veverka (ODS), Vladimír Vojtíšek (ODS).

Obnovení soudního líčení proběhne pravděpodobně kolem konce roku.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem