Teplárna prohrála soud, musí zveřejnit smlouvu

Jakub Macek vyhrál soud s Jabloneckou energetickou, která už rok odmítá zveřejnit smlouvu o směnečném programu na financování revitalizace CZT. Podle soudu smlouv nepodléhá bankovnímu tajemství a městem 100% vlastněná teplárna musí zveřejňovat informace požadované na základě informačního zákona. Věc se vrací společnosti, která rozhodne, co z obsahu smlouvy je obchodním tajemstvím a zbytek zveřejní. Dosud společnost považovala za obchodní tajemství prakticky celou uzavřenou smlouvu.

„Po roce jsem se v den mých třicátin dočkal pravomocného rozsudku, který potvrdil, co všichni věděli hned na začátku, tedy že městská teplárna musí poskytovat informace, o které ji občané žádají na základě informačního zákona. Celý soud byl zbytečný. Šlo jen o zdržovací taktiku, která vyjde občany Jablonce na 25 tisíc korun za mé soudní výlohy. Navíc teplárna utratila mnoho peněz za své právní zastoupení,“ říká vítěz soudního sporu Jakub Macek.

Bohužel vymahatelnost práva na informace je v České republice velmi špatná především díky obstrukcím, kterých se dopouští povinné subjekty, které již dávno na základě ustálené judikatury vědí, že informace poskytovat musí. Přesto se všemožně snaží vyhnout kontrole ze strany veřejnosti a dokonce i volených zástupců. Z odůvodnění rozsudku například vyplývá, že Jablonecká energetická tajila před Jakubem Mackem kvůli údajnému obchodnímu tajemství dokonce takové informace, které sama dobrovolně zveřejňuje na svých webových stránkách.

Petra Bielinová, advokátka spolupracující se spolkem Právo ve veřejném zájmu k tomu dodává: „Zákon o svobodném přístupu k informacím výslovně obsahuje povinnost soudu přezkoumat, zda existují nějaké, třeba i jiné než povinným subjektem původně uplatňované, důvody pro odmítnutí informace. Pokud soud žádné důvody pro odmítnutí informace neshledá, má současně se zrušením nezákonného rozhodnutí povinného subjektu nařídit i vydání informace. Bohužel soudy se informačnímu příkazu často vyhýbají a omezují se na pouhé zrušení nezákonných rozhodnutí, což se bohužel stalo i v tomto případě.“ Polovičaté řešení informačního sporu uvádí žadatele o informace do nekonečné spirály soudních sporů. Hodnota požadované informace přitom s přibývajícími roky citelně klesá.

 

Jakub Macek, žalobce, zastupitel města Jablonce nad Nisou

Petra Bielinová, advokátka

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější
V červnu projednávalo liberecké zastupitelstvo dopis hejtmana Půty, ve kterém obviňoval město Liberec a jeho územní plán za zdržení přístavby Gymnázia F. X. Šaldy.
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.