Šest let vězení jako dohra angažmá Jaromíra Drábka na ministerstvu

Na šest let poslal soud za mříže Vladimíra Šišku, bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka za výběr společnosti Fujitsu Solutions, která měla pro stát za Drábkova angažmá na ministerstvu vytvořit nový systém výplaty sociálních dávek. Šiškou vybraná společnost obří kontrakt vyhrála bez výběrového řízení, ale sama nic nezpracovávala. Pouze přeprodávala zakázku dál inkasovala stovky milionů. Šišku s Drábkem pojí dlouholetá osobní i podnikatelská historie. Jaromír Drábek byl ještě v roce 2013 předsedou TOP 09 Libereckého kraje.

Za svého působení na ministerstvu vnitra proti sobě poštval Jaromír Drábek hněv nemalé části české veřejnosti. Jeho jméno, spolu s premiérem Petrem Nečasem a Miroslavem Kalouskem, se stalo symbolem pravicové vlády, proti které demonstrovaly statisíce odborářů i dalších občanů. Tvrdé sociální škrty, které na jejich vláda prosazovala, soupeřily opozornost s obrovskými korupčními kauzami, které Nečasův kabinet provázely. Jedna z nich dohnala i ministra Jaromíra Drábka, jinak předsedu TOP 09 Libereckého kraje.

Chudým bral, kamarádům dával

V roce 2011 oznámil Jaromír Drábek veřejnosti záměr zavést nový systém výplat sociálnícg dávek. Tehdy ještě nikdo nevěděl, že systém zkolabuje, nebude fungovat a tisícům lidí připraví krušné chvilky. Na druhé straně se, podle dnešního vyjádření soudu, jednalo o obrovský útok na veřejné finance, který zrežíroval Drábkův kamarád, kterého s sebou jako náměstka na ministerstvo přivedl a který se brzy stal tamním nekorunovaným králem a vládcem v pozadí – Vladimír Šiška.

Podle soudu, který koncem týdne poslal (zatím nepravomocně) Šišku do vězení na šest let, byl právě on zodpovědný za celou veřejnou zakázku, na jejímž konci byl krach systému výplaty sociálních dávek a okradená státní kasa. Vladimír Šiška coby Drábkův náměstek zadal bez výběrového řízení zakázku za 1,6 miliardy firmě Fujitsu Technology Solutions s.r.o.

Podle soudu ale bylo od začátku jasné, že tato firma nemůže tak obrovský úkol zvládnout. A skutečně – jediné co společnost Fujitsu Technology Solutions s.r.o.  dělala, byl přeprodej státní zakázky dalším subdodavatelům. Bez přidané hodnoty si takto vydělala 282 milionů korun. Tuto částku nyní soud nařídil Šiškovi zaplatit státujako ušlý zisk. Soud neprokázal přímý úplatek,ale systematické a promyšlené okrádání veřejných prostředků pomocí zmanipulované zakázky.

Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek.

Antimonopolní úřad nařídil zakázku zrušit a Nejvyšší kontrolní úřad již v roce 2013 konstatoval, že celá zakázka systému sociálních dávek nejen nepomohla, ale naopak jej několikanásobně prodražila.

Kamarádi až za mříže

 Jednou z firem, které takto subdodávky získaly a podle soudu se i ony obohatily, byla i Vítkovice IT Solutions , která je spojena s podnikatelskou minulosí Vladimíra Šišky i samotného Jaromíra Drábka.

Jaromír Drábek působil dlouhé roky jako podnikatel a angažoval se v orgánech Hospodářské komory. 26. května 2009 se stal spoluzakladatelem firmy iDTAX Česká republika, s.r.o., ve které byl statutárním zástupcem jeho pozdější první náměstek  Vladimír Šiška. Jako společník byl Jaromír Drábek 2. listopadu 2009 z této firmy vymazán.  Společnost iDTAX, která je od počátku roku 2011 vlastněna společností akciovou společností Vítkovice IT Solutions anonymními akciemi, se později stala jediným potencionálním dodavatelem „elektronických účtenek”, pro kontrolu využívání tzv. sociálních karet, které prosazovalo ministerstvo práce a sociálních věcí pod Drábkovým vedením.

Začátkem října 2012 byl Vladimír Šiška spolu s vedoucím odboru informatiky MPSV Milanem Hojerem zatčen a obviněn z podplácení. Jaromír Drábek pak po počátečním váhání rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí.

Vladimír Šiška, ministrův přítel a nejbližší spolupracovník a později jeho náměstek, se kterým dříve samotný Drábek podnikal (vlastnil 24% v  jedné ze společných firem) býval označován za skutečného někdejšího  vládce ministerstva práce a sociálních věcí. Během necelých dvou a půl let měl na starosti zakázky za zhruba dvě miliardy korun. 

TOP 09 s podporou Starostů

Jaromír Drábek po policejním obvinění svého náměstka Vladimíra Šišky v roce 2013 rezignoval a celá kauza se dá označit za dosavadní konec jeho politické kariéry, kterou tak pracně budoval. Několikrát se snažil dostat do parlamentu za KDU-ČSL, ale v Libereckém kraji, kde mají lidovci tradičně mizivou podporu, nikdy neuspěl.Mezi lety 2002-2006 ale figurovaljako zastupitel města Jablonec nad Nisou jako nestraník za KDU-ČSL.

Politická šance se mu naskytla až s příchodem Kalouskovi TOP 09 v roce 2009. Zde se ihned etabloval a jako dlouholetý vedoucí pracovník Hospodářské komory (byl jejím druhým prezidentem) byl jablonečan Drábek katapultován na přední místa kandidátky. V roce 2010 byl zvolen za jablonecký obvod za TOP 09 poslancem.

Jaromír Drábek byl zvolen počátkem roku 2013 krajským předsedou TOP 09 v Libereckém kraji. Poté, co byly vyhlášeny předčasné parlamentní volby, jej v čele krajské organizace vystřídal Petr Pošmourný.

TOP 09 kandiduje v předčasných volbách v Libereckém kraji spolu se Starosty pro Liberecký kraj. Lídry kandidátky byli Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj) a Václav Horáček (TOP 09), kteří jsou tradiční spojkou mezi oběma stranami.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se