Koalice na kraji dohodnutá není, jednání budou pokračovat v druhé půlce týdne

Sestavováním nové krajské vlády má nyní v rukou jednozančný vítěz voleb Starostové pro Liberecký kraj. Stávající a pravděpodobný budoucí hejtman Martin Půta ze Starostů se snaží sestavit co nejširší koalici která by nové radě  umožnila pohodlnější vládnutí. Zatím je na stole několik variant.

Starostové pro Liberecký kraj (18 mandátů) o co nejširší koalici, která by zahrnovala hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO (9 mandátů), ODS (4 mandáty) i ČSSD (4 mandáty). Pravděpodobné varianty jsou ale i SLK+ANO+ ODS či SLK+ANO+ČSSD. V opozici zcela jistě skončí hnutí Změna (4 mandáty) a KSČM (4 mandáty). Martin Půta vyloučil i spolupráci s SPD-SPO (2 mandáty).

Jednání jsou ale na počátku. Vypadá to, že velký zájem bude zejména o resort zdravotnictví. O ten projevilo již zájem hnutí ANO, kterému jeho soupeři na celostátní úrovni vyčítali, že jde o zájem Andreje Babiše rozšířit portfolium svého impéria i o zdravotnický resort.

Zároveň se bude jednat zejména o výstavbu nové Krajské nemocnice Liberec, tedy o obří několika miliardovou zakázku, která bez zájmu nenechá ani stavební lobby, na kterou má zase silné vazby ODS i Starostové pro Liberecký kraj.

Jednání jsou ale na samém začátku a podle vyjádření zúčastněných by měla pokračovat na konci tohoto týdne. V nové radě budou zcela jsitě chybět nejen přeběhlíci ze Změny pro Liberecký kraj Josef Jadrný a Alena Losová, ale i Lenka Kadlecová z ČSSD, která se do zastupitelstva vůbec nedostala nebo její kolega Vít Příkaský, kterého stihl stejný osud.

V nové krajské vládě, pokud bude sestavena dle nastíněných možností, naopak zcela jistě zasedne například lídr ANO Jitka Volfová. Problém by ale mohl nastat u ODS, jelikož její lídr Dan Ramzer je starostou Frýdlantu v Čechách, stejně jako další nejvýraznější postava kandidátky občanských demokratů, Petr Beitl. Neoficiálně se hovoří o bývalém dlouholetém předsedovi senátu Přemyslu Sobotkovi, který je spojen s tradiční érou liberecké ODS.

 

Subscribe
Upozornit na
104 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.