Staronovým hejtmanem je Martin Půta, obviněný z korupce

Podle očekávání byl hejtmanem Libereckého kraje zvolen Martin Půta, který hejtmanský post zastával iv předchozím období. Podle připraveného scénáře byli navoleni i další členové rady nově ustanovené koalice složené ze stran a hnutí Starostové pro Liberecký, ANO 2011, ODS a ČSSD.

Volba hejtmana i dalších radních proběhla bez závažnějších dramat. Diskusi ani nevyvolalo programové prohlášení koalice, které si – opět – bere jeden z cílů větší transparentnost a otevřenost kraje. S tím ale kolidují korupční aféry například samotného hejtmana Půty, kterému dojednávání postupů kolem předražených zakázek na benzínových pumpách vyneslo policejní obvinění. Jaká by nastala situace, kdy byl hejtman odsouzen, nikdo zatím neřešil.

Do Půtova zvolení hejtamen příznačně řídil schůzi doyen krajského zastupitelstva a další poté další zvolený radní, matador liberecké politiky a jeden ze symbolů klientelismu v Liberci, Přemysl Sobotka z ODS.

Martin Půta se ale hejtmanem stal bez problémů, byť pro něj v tajné volbě nehlasovali všichni z 35 členné koalice. Z odevzsaných 41 lístků (včetně opozičních) jich pro něj hlasovalo pouze 30 zastupitelů. Půta, kterém po velkém vítězství ve volbách nechybí sebejistota, prohlásil, že chce navázat na svou bývalou činnost a že doufá, že ti, kdož pro něj nehlasovali poznají, že udělali chybu.

Byť byla statutární náměstkyní zvolena Jitka Volfová, českolipská politička z ANO, nejvýznamnějším mužem co do oblasti, kterou spravuje bude Marek Pieter ze Starostů. Marek Pieter bude mít na starosti klíčový resort veřejných zakázek a investic, ale i dopravy.

Resort školství obsadí matador jablonecké politiky Petr Tulpa a jeho kolega ze Starostů Jiří Löffelmann obsadil po Josefu Jadrném oblast životního prostředí a venkova. Kulturu a cestovní ruch mát na starosti liberecká zastupitelka za SLK Květa Vinklátová. Radním pro sociální oblast se stal jablonecký radní Pavel Svoboda za ČSSD.
Další liberecká zastupitelka, tentokrát za ANO, Radka Loučková Kotasová povede na kraji resort evropských dotací, hospodářského růstu a regionálního růstu. Její kolegyně z České Lípy, lídr ANO v krajských volbách Jitka Volfová bude statutární náměstkyní a bude mít pod sebou ekonomiku, informatiku a správu majetku.
V devítičlenné radě budou suverénně vládnout Půtovi Starostové, kteří obsadí pět křesel (včetně hejtmanského). Hnutí ANO, které skončilo ve volbách jako druhé má pouze dva mandáty a po jednom radním má ODS a ČSSD.

Subscribe
Upozornit na
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a