Boj v ČSSD vrcholí: předsedkyni Kadlecovou a exprimátorku Rosenbergovou chtějí vyloučit

Již v létě tohoto roku náš server upozorňoval, že po krajských volbách dojde pravděpodobně ke snahám o vyloučení z řad ČSSD její současné předsedkyně Lenky Kadlecové a bývalé primátorky Liberce Martiny Rosenbergové. Vrcholí tím tak fáze vnitrostranického boje, kdy se vlády uvnitř strany ujmul pro korupci stíhaný a formálně odvolaný stranický boss Robert Dušek.

Návrh na vyloučení se projednával na včerejším zasedání okresního výboru ČSSD. Ten přijal usnesení, ve kterém požaduje vyloučení Lenky Kadlecové kvůli poškozování dobrého jména strany a Martiny Rosenbergové kvůli její podpoře kandidáta Starostů pro Liberecký kraj v senátních volbách. S usnesením přišli na výboru dlouholetí straníci věrní Robertu Duškovi jako Milan Šír či jeho tchýně Jana Kašparová.

Jednání okresní konference bylo přerušeno, oficiálně kvůli přípravám na krajské volby, na něž mají přijít pokyny ze stranické centrály z Lidového domu a na které chce okresní stranická organizace reagovat až na předvánočním setkání 20. prosince. Podle zdroje naší redakce se ale v diskusi členové okresní konference lekli možných mediálních dopadů, tedy de facto /citace/  „sami sebe“.

Jak uvedl náš server v říjnu tohoto roku, Robert Dušek, který je stíhán v rozsáhlém korupčním skandálu a oficiálně odstoupil z postu předsedy a bylo mu dokonce pozastaveno členství ve straně, se znovu pevně chopil opratí v liberecké ČSSD.

Po jeho obvinění z léta loňského roku, o kterém náš web informoval jako první, se proti němu uvnitř strany utvořila koalice, která si kladla za cíl Duška odstranit ze strany úplně. Angažovaly se v ní obě dnes odvolávané sociální demokratky, Rosenbergová a Kadlecová.

Obě ženy přitom v minulosti do strany vytáhl právě Robert Dušek, když v čase předvolebním (u Martiny Rosenbergové před obecními volbami 2010, u Lenky Kadlecové před krajskými 2012) sázel na jejich neokoukané tváře a zařídil jim na oko líbivá povolání (Rosenbergová se stala na pár týdnů před volbami „záchranářkouů, Kadlecová získala práci v domově důchodců).

 Tuto „protiduškovskou koalici“ ale v podstatný moment při sestavování kandidátky pro letošní krajské volby zradila její jablonecká odnož v čele s místním stavebním podnikatelem Andrejem Gregou. Gregu mohl Dušek držet v šachu paradoxně skrze vlastní korupční aféru. Do médií například unikl záznam, který se týká šéfa jablonecké organizace ČSSD Gregy, který měl Duškovi splatit půl milionu korun za zakázku pro jeho stavební firmu v jabloneckých Pasekách.

Na krajskou kandidátku se tak dostali lidé těsně spjatí s Robertem Duškem. ČSSD ale ve volbách nijak výrazně neuspěla, získala jen čytři mandáty v krajském zastupitelstvu, ale jejímu vedení (zejména tomu skutečnému kolem Roberta Duška) se povedlo dojednat koalici s hejtmanem Martinem Půtou a jeho Starosty, ODS a ANO. Nyní má v radě jednoho člena, Pavla Svobodu z Jablonce nad Nisou.

Subscribe
Upozornit na
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice