Mohutný policejní zátah kvůli eurodotacím v sousedním kraji. Analogie s Libercem jsou na místě

Národní centrála proti organizovanému zločinu rozhodla o stíhání čtyřiadvaceti osob z Ústeckého ai Karlovarského kraje, a to včetně bývalé hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové. Většina z nich je obviněna z poškozování zájmů Evropské unie i dalších trestných činů. Po Davidu Rathovi a Martinu Půtovi se jedná o další čelné představitele krajů, kteří byli obviněni v souvislosti se zneužíváním evropských dotacích.

Celá síť politiků, úředníků a podnikatelů

Případ zneužívání evropských dotací na Ústecku a Karlovarsku se týká zejména období mezi lety 2007 až 2013, kdy byly skrze ROP Severozápad financovány podezřelé projekty. Na celé prostředí tehdy upozornil tehdejší úředník a whistleblower Leo Steiner. Již v minulosti kvůli evropským dotacím v ROP Severozápad policie odsoudila jejího tehdejšího ředitele Petra Kušnierze. Ten se později rozhodl s policií spolupracovat a jeho výpověď tvoří částečný zákad pro včerejší zatýkání.

Mezi zadrženými jsou podle serverů lidovky.cz a aktuálně.cz bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová z ČSSD nebo bývalý starosta Chebu a předseda krajské organizace ČSSD Petr Navrátil. Mezi zadrženými jsou ale i někdejší člen ODS Ústeckého kraje a vlivný podnikatel Daniel Ježek nebo bývalý senátor ODS z Chomutova, který byl loni předčasně prouštěn z výkonu trestu po svém odsouzení pro korupci, Alexander Novák. Podle ČTK byl zadržen i Jiří Červinka, který po Kušnierzovi vedl jako ředitel ROP Severozápad.

O dalších obviněných se dnes zatím spekuluje a celou záležitost sledují média. Kušnierz, který se rozhodl spolupracovat s policií, již v minulosti jmenoval další osoby. Jednalo se například o Petra Gandaloviče (současného velvyslance v USA a bývalého ministra), bývalého ústeckého krajského radního Arno Fišeru či bývalé hejtmany Jiřího Šulce (ústecký kraj) a Josefa Novotného (Karlovarský kraj).

Celá síť kauz kolem ROP Severozápad se táhne již od roku 2010 a během let padly první rozsudky, kdy byl odsouzen například zmíněný Petr Kušnierz, který byl ale v roce 2014 podmínečně propuštěn, když se rozhodl policii odkrýt zákulisí zločinecké organizované skupiny napojené na evropské dotace.

Podobnost s Libercem

Celý případ má několik analogií s kauzou zneužívání evropských dotací v Liberci, kde je kvůli rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény obviněno 17 lidí, mezi nimi i liberecký hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, který měl zneužívat svých pravomocí a příjímat úplatky. Obvinění nejvyššího politika kraje není ale jedinou podobností.

V obou případechi jde o rozsáhlý, několik let se táhnoucí případ, který mapuje celou síť politiků, úředníků i podnikatelů. Mezi obviněnými jsou  v Liberci někdejší zdejší (byť „jen“ liberecké pobočky) ředitel ROP Severovýchod Bořek Machatý, manažeři Metrostavu, lobbisté z politických stran, majitelé místních firem administrujících dotace,  zajišťujích technický dozor atd.

V Libereckém kraji se mělo jednat o zneužití evropských dotací na zhodnocení majetku náležejícího zdejším významným politikům a podnikatelům. V Ústí nad Labem jde např. o tzv. Žlutý dům, kde sídlil samotný ROP Severozápad a který spolupatřil jednomu ze zdejších kmotrů ODS Patriku Oulickému a kde se platil nepřiměřeně vysoký nájem. Případů zenužití dotací ale bude zřejmě více.

 V Liberci zase o bývalý kapucínský konvent v Jungmannově ulici, který se měl přeměnit na „Centrum geotermální energie pro občany“ a který patřil anonymní firmě Iberus, za kterou jednal za korupci odsouzený bývalý politik ODS Jiří Zeronik. Hlavní postavou firmy Iberus byla ale zřejmě Pavel Krenk, významný podnikatel a někdejší jedna z hlavních postav liberecké ODS.

I v případě liberecké kauzy figuruje role spolupracujího obviněného. Tím je Jiří Zeronik, který již přiznal účelová prodražení celého projektu, kde z této částky „navíc“ měly být saturovány úplatky pro politiky, úředníky i manažery Metrostavu. Dalším spolupracujícím s policií je podnikatel Jakub Pergler, který byl v roli subdodavatele Metrostavu, který celý projekt zajišťoval.

Stejně jako hejtman Martin Půta, tak v minulosti i dnes obvinění politici z Ústeckého a Karlovarského kraje hovoří o politickém zadání, spiknutí a účelovém vzniku svých kauz.
V Liberci je případ nyní ve fázi, kdyse obvinění a jejich právníci seznamují se spisy. Žaloby by měly padnout v příštím roce.

Podobně jako v Liberci je obviněn kvůli dotacím dnes již formálně bývalý (ovšem stále mající hlavní slovo) krajský předseda ČSSD Robert Dušek, stíhání se na Karlovarsku nevyhnulo tamnímu stranickému šéfovi Petru Navrátilovi.

Firmy kmotrů z ODS Oulického, Nováka, ale i například i kadaňského Ahmada Raada dlouhodobě profitovaly ze spojení s politikou. Například napojením na Severočeskou vodárenskou společnost (majetek obcí z Ústeckého a Libereckého kraje), kde dostávaly a dostávají dlouhé roky stavební zakázky. V Libereckém regionu takové zakázky zase dostává zdejší firma s dlouhými prsty mezi politiky, Syner.

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice