Změna hledá funkční vládu Liberce

Koaliční spolupráce Změny a ANO se od počátku v roce 2014 potýkala s problémy, v podstatných otázkách ale zůstávala jednotná a dokázala město úspěšně řídit.

Díky naší účasti v této koalici se zlepšily podmínky pro fungování městských organizací od škol a školek po divadla a ZOO, díky jednáním s teplárnou došlo po dlouhé době ke snížení ceny tepla, připravujeme investiční projekty za více než miliardu korun z evropských fondů, máme schválenou strategii IPRÚ, vyjednali jsme snížení úroků u městského dluhu, získali nové dotace za desítky milionů, rozběhli revitalizaci zanedbaných zelených ploch. V rozhodování hájíme veřejný zájem, např. v přípravě územního plánu.

Tato spolupráce byla ale zásadně narušena postupem primátora T. Batthyányho, který na prosincovém zastupitelstvu s pomocí části opozice odvolal náměstkyni Karolínu Hrbkovou a převedl na sebe jednostranně její kompetence. Odvolání proběhlo v rozporu s koaliční smlouvou, bez jakéhokoli projednání se Změnou a představuje hrubé politické, manažerské i osobní selhání primátora. Tím došlo k zásadní ztrátě jeho důvěryhodnosti, navíc umocněné i následným rozhodnutím předsednictva ANO zrušit libereckou organizace tohoto hnutí.

Jako vítěz komunálních voleb neseme odpovědnost za Liberec a nezříkáme se jí. Pokračovat v koalici se současným  koaličním partnerem je možné, ale v jiném složení. Změna jako vítěz voleb s 12 mandáty nemůže akceptovat současný formát, kdy klub bývalých členů ANO s 9 zastupiteli má post primátora a stejný počet členů rady města. I z hlediska vnějších vztahů se primátor Batthyány vzhledem ke svému napjatému vztahu s ministrem financí a pravděpodobně i příštím premiérem stal pro rozvoj Liberce a jeho finanční a ekonomické zájmy nepřijatelným rizikem.

Jan Korytář říká: „V současné situaci povedeme jednání skutečně se všemi politickými kluby, včetně našeho dosavadního koaličního partnera. Hlavním cílem je dokončit rozdělanou práci. Zejména u evropských projektů nebo při náročných jednáních s teplárnou si nemůžeme dovolit nějaké výraznější komplikace. Věřím, že přístup našeho současného koaličního partnera bude realistický a vedený zejména ohledem na naše město.“

„Klíčové je pro nás pracovat v koalici, kde nebude práce na projektech důležitých pro město blokována neznalostí problematiky nebo chováním neslučitelným s účastí v radě stotisícového města. Důležitá je pro nás i aktualizace programového prohlášení.“ dodává Josef Šedlbauer.

 

 Tisková zpráva ZpL

Subscribe
Upozornit na
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.