Náměstek Korytář má podle soudu zaplatit 130 tisíc, protože odmítl podepsat zakázku pro Syner

V pondělí liberecký soud rozhodl, že náměstek primátora pro ekonomiku a rozvoj Jan Korytář má zaplatit městu 130 tisíc korun kvůli tomu, že v době svého primátorování odmítl podepsat zakázku na přestavbu Soukenného náměstí. Korytář s rozsudkem nesouhlasí, trvá na tom, že hájil zájmy města a bude se odvolávat.

 

Liberecký soud rozhodl, že žaloba je důvodná a Jan Korytář způsobil městu škodu, když v roce 2011 nepodepsal zakázku na rekultivaci Soukenného náměstí, kterou za zhruba 17 milionů vyhrála společnost Syner. Zakázka byla vypsána na poslední chvíli, když končil mandát Jiřímu Kittnerovi z ODS a již v době svého vypsání a průběhu vyvolávala vlnu kritiky.

Po volbách v roce 2010 zakázku zrušila rada města (Změna pro Liberec, ČSSD, Starostové pro Liberecký kraj, USZ) na popud tehdejšího primátora Jana Korytáře. Zda budou žalováni i ostatní členové tehdejší rady města není jisté, ale je to nepravděpodobné, protože žalobci z řad Korytářových nástupců by tak museli podávat žalobu sami na sebe, protože s ním byli (zástupci ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj) v jedné koalici do jarního převratu v roce 2011, kdy utvořili tichou koalici s ODS.

 Jan Korytář a další, kdo nechtěli zakázku pro Syner podepsat tehdy argumentovali katastrofálním stavem městské kasy i absencí skutečného plánu na revitalizaci všech libereckých náměstí. Nicméně firma Syner se odvolala u ÚOHS a ten městu za zrušení zakázky uštědřil pokutu 130 tisíc korun. K vymáhání této částky pak vyzvalo vedení města pod Martinou Rosenbergovou i občanské sdružení Oživení.

Korytář dnes s rozhodnutím soudu nesouhlasí, trvá na svém, že hájil zájmy města, které po ODS přebíral v zuboženém stavu a argumentuje zejména, že zakázka byla zbytná a město nemělo peníze. V tom mu za pravdu dává skutečnost, že nové vedení města (ČSSD, Starostové v opoziční smlouvě s ODS) se rozhodlo Syneru vyjít vstříc, ale pro nedostatek financí si na zakázku muselo půjčit a ještě tak více město zadlužit.

Jan Korytář k rozhodnutí soudu vydal toto prohlášení:

„Prý jsem poškodil Liberec a mám zaplatit přes 130.000 Kč

Dnes vynesl okresní soud v Liberci rozsudek ve sporu o náhradu škody za zrušenou zakázku na rekonstrukci náměstí v Liberci. Mám zaplatit 130.000 Kč a úroky z prodlení jako náhradu škody za pokutu od UOHS, která souvisí s mým působením na postu primátora v letech 2010/1011.

Zakázku na rekonstrukci Soukenného náměstí za bezmála 18 milionů Kč vypsalo předchozí vedení za primátora Kittnera, ačkoliv na ni v rozpočtu nemělo peníze. Po volbách, které ODS prohrála, jsme ji jako nové vedení města zrušili pro její zbytnost i pro špatnou finanční situaci města.

Po mém odvolání se další vedení města se stavební společností Syner na realizaci zakázky přece jen dohodlo a protože nemělo v rozpočtu peníze, tak si na tuto zakázku vzalo tzv. dodavatelský úvěr. Jedním z důsledku tohoto kroku bylo i vracení evropských dotací, protože město nemělo peníze na kofinancování 15% podílu.

Proti rozsudku se odvolám, beru kauzu jako precedens o tom, zda má být politika postavená hlavně na formalisticko-alibistickém přístupu, nebo zda má v první řadě jít o ochranu a prosazování veřejného zájmu.

V tomto smyslu vnímám vynesený rozsudek jako špatný signál pro rozhodování politiků v podobně hraničních případech a věřím, že se mi v dalších jednání podaří tento rozsudek zvrátit.“

Přestavba náměstí se Syneru ale nakonec moc nepovedla. Jeho podoba i stav vyvolaly velkou kritiku u laické i dborné veřejnosti a firma například dlouho odmítala uznat reklamaci dlažby, která se de facto ined po instalaci začala rozpadat.

Rozsudek zatím není pravomocný.  Spor náměstka s městem ale již nyní zaujal několik právníků, kteří Janu Korytářovi nabídli zastupování v celé věci zdarma.

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
76 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sotva hejtman Libereckého kraje ohlásil, že bude svůj post obhajovat i po čtvrté volební období, vyšla najevo zajímavá skutečnost. Používal totiž telefon s aplikací
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi