Liberecký tajemník byl odsouzen za pletichy v hospodářské soutěži

Velice vážný rozsudek, vzhledem k jeho funkci, potkal tajemníka libereckého magistrátu Jindřicha Fadrhonce. U soudu v českých Budějovicích dostal podmíněný trest 21 měsíců za to, že manipuloval veřejnou zakázkou. Primátor Liberce za ním ale stojí.

 

Jindřich Fadrhonc se za svého působení v Českém Krumlově na pozici městského tajemníka měl se svými kolegy dopustit úmyslného porušování zákona, když schválně dělili „salámovou metodou“ veřejnou zakázku v oblasti IT, aby ji získala jedna vybraná firma  a nemuselo být tak vypisováno veřejné řízení. Při svém jednání dokonce podváděli a sepisovali fiktivní doklady. Rozhodl tak soud v Českých Budějovicích. O rozsudku jako první informovala Mladá fronta Dnes.

Jindřich Fadrhonc působil na krumlovské radnici od roku 2007 do roku 2011, kdy se stal tajemníkem v Liberci (předtím pracoval i jako tajemník v Chrastavě). V roce 2009 se měl spolu s magistrátním právníkem a vedoucím IT odboru v Českém Krumlově dopustit nezákonné machinace při zadávání veřejné zakázky. Za to jej v roce 2013 obvinila policie z dvou trestných činů. Nyní soud rozhédl o jejich vině. Fadrhonc a ostatní si ale vzali lhůtu, kdy si rozmyslí, zda se odvolají.

Jindřich Fadrhonc a jeho kolegové měli účelově dělit několika milionovou zakázku na IT služby na devět menších, z nichž každá měla cenu pod dva miliony korun. Tak dosáhli toho, že nemuselo být vypsáno klasické výběrové řízení. Pro tento nezákonný způsob  nakládání s veřejnými zakázkami se vžil termín „salámová metoda“. Podle soudu nese hlavní vinu Fadrhonc, který podepsal sedm z devíti smluv. O svém jednání ani neinformovali radu města.

Dnes jsou tito muži odsouzeni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a pletichy při veřejné soutěži. Hrozí jim až osm let vězení. Soudní znalec odhadl škodu na minimálně půl milionu korun. Dalších 97 tisíc pak město Český Krumlov muselo platit jako pokutu od Antimonopolního úřadu.

Jindřich Fadrhonc na své obvinění reagoval, že v té době podléhali časové tísni a proto postupovali způsobem, kvůli kterému dnes stojí u soudu. Městu Český Krumlov rovněž nabízí mimosoudní vyrovnání.

Fadrhonc se vrátil do Liberce v době, kdy na liberecké radnici vrcholila tzv. „jarní krize“ v roce 2011, na jejímž konci byl odvolán primátor Jan Korytář a Změna pro Liberec z vedení liberecké radnice a byla vytvořena opozičně-smluvní tichá koalice ČSSD, Liberce občanům (LO), ex-VV, USZ a ODS. Fadrhonc byl tehdy povolán coby „nestranný odborník“ z Českého  Krumlova, když primátor Jan Korytář neuspěl s kandidaturou občanské aktivistky Aleny Dvořáčkové na post tajemnice (její protikandidát byl původně člen Liberce občanům a dnes zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj Jan Marek).

Dnes za Fadrhoncem stojí zejména primátor Tibor Batthyány (ex-ANO), pro kterého odsouzení ještě není pravomocné a proto je pro něj Fadrhonc nevinný a na postu nejvyššího úředníka města může zůstat. Fadrhonce naopak dlouhodobě kritizují představitelé Změny pro Liberec.

 

 Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.