Týden pod Ještědem: co všechno je a co není jedno panu primátorovi

Téměř všemi zásadními událostmi právě končícího týdne na severu České země se táhne jako nit jméno výstředního libereckého primátora Tibora Batthyányho.

Na další představení investorského plánu, kterým má kontroverzní finančník ze Slovenska Igor Rattaj „zachránit“ Ještěd, pozval předem připravenou a vybranou veřejnost primátor Tibor Batthyány. Ač výsledná tisková zpráva z pera jeho asistenta Petra Neuhäusera působila, jako když davy vítaly báťušku Gottwalda, ne všichni jsou v Liberci s nápadem nechat Rattajově skupině Ještěd v plen nadšeni.

Děsí je příklady ze zahraničí, kde se firma Igora Rattaje ze stáje kolem finanční skupiny JT, která má triku největší slovenský korupční skandál moderních dějin a další laskominky, do místních hor pustila. Věren svého výroku, že „Rakušané jen své hory udržují, ale neumí na nich vydělávat“, dává Igor Rattaj na frak nejen přírodě (a pohoří jako Ještěd neslouží k rekreaci jen lyžařům), ale i cenám vstupného a všech služeb, takže se z horských strání stávají resorty pro Rusy, podnikavce a horních deset tisíc a zbytek jen může vzpomínat, jaké to bylo, když si na kopec vyrazila celá rodina, které doma nestojí Bentley.

Tohle by měl chápat i Tibor Batthyány a chovat se více jako primátor Liberce a jeho občanů než jako zaměstnanec Rattajovy firmy. Nicméně ta úpornost jeho snažení u leckoho vyvolává otázku, proč tak slovenského oligarchu tlačí…Nicméně až se z něj po volbách zase stane Pan Nikdo, možná se odpovědi dočká i širší veřejnost.

Ostatně s primátorovým chováním dochází trpělivost už skoro každému. Poté, co jej o Vánocích vyhodil na dlažbu z hnutí ANO Andrej Babiš, usiluje o změnu v městské radě i jeho koaliční partner Změna pro Liberec. Vadí ji nejen jeho poněkud nedospělé chování, ale i to, že ji neustále boří a blokuje skoro vše, s čím přichází.

Nejde jen o to, jak se primátor dokázal pobratříčkovat s lidmi kolem Syneru (jeho utajená volba a držení Jiřího Kittnera v Severočeské vodárenské), na jejichž kritice se nechal zvolit, jak drží na místech problematické úředníky Kittnerovy éry,  ale i že boří projekty, které jsou připravené (obnova parků, kina Varšava atd). Tibor Batthyány ale ví, že bez Babišovy koblihy skončil a že jej nikdo nezvolí, a tak se drží své funkce jako klíště. A kdo ví, třeba se ta destrukční činnost někomu náramně hodí do krámu, volby se blíží…

Jakým způsobem se chová primátor Batthyány konkrétně, ukázaly koncem týdne dvě kauzy. V první se provalilo, jakým způsobem tlačil na místo ředitele Technických služeb města Liberce (TSML) lidoveckého politika z Prahy Viktora Kubáta. Ke Kubátově i Batthyányho škodě přinesl investigativní server Hlídací pes zajímavou kauzu o tom, jak se Kubát a jeho další lidovečtí bratří (včetně bývalého libereckého náměstka Kamila Jana Svobody) chystali podojit stát o 32 milionů na dotacích na tématech feminismu, pro který nemají jinak dobré slovo.

Kubátova instalace na post ředitele TSML mohla ale znamenat dvojí: jednak by – vzhledem k všehoschopnosti muže Kubátova střihu – mohla připravit půdu pro privatizaci TSML, o které se špitá již od dob modrých ptáků za souhlasného mručení moudrých Starostů, jednak (nevylučujíce krok první) to by byla hezká trafika pro ambiciózního lidovce ve městě, ve kterém budou aspirovat na vítězství Starostové, kteří do parlamentních voleb půjdou – ano, s lidovci. A primátor, který bez Babišovy koblihy politicky končí, musí se zavděčit všude, kde to jde.

Další nepěknou událostí sklonku týdne bylo odsouzení tajemníka magistrátu pro pletichy při veřejné soutěži, kterých se měl dle soudu dopustit za svého angažmá v Českém Krumlově. Tedy žádný neúmyslný čin nebo hloupost, ale celkem jasná manipulace s veřejnou zakázkou, zneužití své pravomoci, aby pomocí salámové metody zakázečka hezky doputovala k předem vybrané firmě.

Rozhodnutí není pravomocné, ale je. Ale Jindřich Fadrhonc dál vesele může řídit liberecký magistrát.  Nepřekvapivě za tajemníkem opět stojí primátor Tibor Batthyány. Těžko říci, zda si uvědomuje, že tím ještě více prohlubuje úpadek politické kultury ve městě, kde je jedno, že jsou z korupce obviněni hejtman i ředitel krajské nemocnice. Nyní už nestačí ani jasný (byť nepravomocný) výrok soudu, aby musel dotyčný odstoupit.

Možná jednou nebude stačit ani odsouzení pravomocné. Ale abychom primátorovi nekřivdili – jistě že není až tak hloupý, aby neviděl, co svým zastáváním se tajemníka za politické ovzduší vytváří. Jistě, že to ví. Moc dobře to ví.  A je mu to úplně jedno.

 

 

Subscribe
Upozornit na
310 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.