Prezident při své návštěvě kraje musí snášet silnou kritiku

Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Libereckého kraje, ani zde neunikl kritice za své chování v současné vládní krizi, která díky němu přerůstá v krizi ústavní.

Na Miloše Zemana nečekalo pod Ještědem jenom vřelé přijetí. Proti jeho způsobu vedení politiky i chování se rozhodlo demonstrovat či nějakou formou vyjádřit svůj názor více lidí. Občanů i politiků.

Před úřadem Libereckého kraje jej přivítala pískotem a červenými kartami asi desítka lidí. Šlo veskrze o zástupce liberecké TOP 09 v čele s jejich lídrem, městským zastupitelem Františkem Gáborem. „Připadáme si, jako by naše země byla v zajetí člověka, který ji vede do náruče Ruska a Číny, a s tím jednoznačně nesouhlasíme. My patříme do Evropy. Svévole, s jakou pan prezident nakládá s ústavou, naznačuje jeho sympatie k autoritářským způsobům. Žádám pana prezidenta, aby respektoval ústavu. Máme zde parlamentní demokracii, a její základní pravidla platí pro všechny stejně,“ shrnul postoje protestujících krajský předseda TOP 09 František Gábor.

I na setkání se zastupiteli Libereckého kraje vystoupili někteří politici proti aktuálnímu chování prezidenta, proti jeho zinscenované demisi na Hradě vůči premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i proti jeho neochotě odvolat jeho současného nejbližšího spojence Andreje Babiše (ANO) z vlády.

Poslanec a krajský zastupitel Jan Farský (SLK) předal prezidentovi Miloši Zemanovi výtisk Ústavy s tím, že si neumí představí jeho neznalost základního zákona republiky jinak, než že je před ním schovávána. Jeho stranický kolega, rovněž zastupitel a senátor Michael Canov jako člen ústavně právního výboru Senátu ČR připomněl, že koaliční smlouva, kterou prezident Zeman argumentuje při své nevoli odvolat Andreje Babiše nemá s Ústavou co dělat.

Krajský zastupitel a náměstek primátora Liberce Jan Korytář zase připomněl Zemanovi jeho chování vůči premiérovi Sobotkovi, které bylo podle něj ostudné a dává negativní příklad všem. „Řekl jsem mu, že jako prezident je určitým vzorem pro další lidi a že jeho jednání směrem k premiérovi, kdy ho veřejně ponižoval, považuji za lidsky nepřijatelné. On to ale myslím nepochopil, co se mu snažím sdělit a odpověděl, že bych ho měl chápat, že ho premiérovo jednání rozčílilo. Kdyby se rozčílil, to bych pochopil, ale nechci akceptovat to, že se připravoval na to Sobotku záměrně ponížit a ještě si to užíval…“, uvedl Jan Korytář.

Vystoupení všech tří zastupitelů Libereckého kraje včetně reakci Miloše Zemana si můžete mezi třetí až sedmou minutou záznamu poslechnout ZDE.

Proti Zemanovi se lidé houfují i na sociálních sítích. Liberecký knihkupec Martin Fryč sepsal výzvu politickým představitelům kraje i obcí, které má Zeman během své návštěvy navštívit. „Vážený pane hejtmane, vážení představitelé Jilemnice, Železného Brodu, Doks a dalších obcí, vážení zástupci organizací Libereckého kraje, vzhledem k návštěvě prezidenta Miloše Zemana v našem kraji Vás žádáme, abyste odmítli jeho kroky znevažující Ústavu České republiky a kulturní úroveň naší země.Nechceme zvyšovat napětí a vyvolávat spory, chceme se i Vaším prostřednictvím ohradit proti nedůstojnému jednání hlavy státu „,píše se výzvě kterou na facebooku podpořily již stovky lidí.

Protesty se chystají dnes, tedy ve středu 10. května, na libereckém Benešově náměstí před zdejší radnicí, a to od 18 hodin. Akce „Proč? Proto!“ je namířena nejen proti jednání Miloše Zemana , ale i proti praktikám předsedy ANO Andreje Babiše. Svým názvem tento protest reaguje na Babišovu placenou kampaň v médiích, kde se staví do role oběti spiknutí, které údajně stojí za jeho skandály s dotačními akcemi, obcházením daňových povinností a úkolováním novinářů. Akce proběhne v několika městech ČR.

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
41 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.