Pelta měl mít dotace pevně v rukou,na schůzky si pronajímal byt

Podle policistů měl šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta ovlivňovat až půl miliardu dotací přes blízký vztah s náměstkyní ministryně školství. Scházeli se kvůli tomu v pronajatém bytě. Pelta měl mít dotace pevně v rukou.

Dle informací, které jako první přinesl Český rozhlas, měl Pelta v centru Prahy pronajatý luxusní byt, ve kterém se scházel s dnes již bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. Vlivnému bossovi českého fotbalu ale sázka na konspiraci nevyšla. Policisté Peltu, Kratochvílovou i další aktéry kauzy sledovali a nyní disponují desítkami hodin odposlechů.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu jsou přesvědčeni, že měl celý chod dotačního řízení pod kontrolou právě Miroslav Pelta. Kvůli projektům sie měly zasedat hodnotící komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivý sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy FAČR.

Podle Českého rozhlasu se měl šéf fotbalové asociace a náměstkyně údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

Z odposlechů vyplývá, že z celkem 50 projektů, které byly nakonec schváleny, nejméně 21 z nich už před jednáním komise přímo řešila Kratochvílová s Peltou. Detektivové ale upozorňují, že ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda půl miliardy korun.

Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřila prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun a zároveň způsobila škodu 454 milionů korun,“ spočítali vyšetřovatelé.

Vedle těchto dotací prosadil Pelta i navýšení dotací pro samotnou FAČR. Jak mu sdělila Kratochvílová, měla Peltova organizace získat v letech 2017 až 2019 553 milionů korun. S tím Pelta ale nesouhlasil a požadoval navýšení. Toho se nakonec přes náměstkyni Simonu Kratochvílovou a ředitele odboru sportu na ministerstvu Zdeňka Břízu dočkal.

Náměstkyně Kratochvílová i ředitel Bříza přitom dokonce obelhávali ministryni školství Kateřinu Valachovouz ČSSD,když její podpis pod dotací pro FAČR zdržovali kvůli smyšleným důvodům. Kratochvílová i Bříza na ministerstvu okamžitě skončili a byli spolu s Peltou obviněni. Valachová, ač nebyla s případem spojena,přijala politickou odpovědnost za své podřízené a na svůj post rezignovala.

Soud Miroslava Peltu a náměstkyni Kratochvílovou poslal do vazby kvůli obavám z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Kriminalisté však zadrželi také známého advokáta a předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a vlivného sociálního demokrata Karla Březinu. Ty však policisté nakonec propustili.

Miroslav Pelta byl zadržen minulý týden,když se chystal na cestu do Monaka. Dnes měl také pravděpodobně odcestovat s prezidentem Milošem Zemanem do Číny. Prezidenta doprovází také skupina podnikatelů, kde vyčnívá i finančník Petr Kellner, kterého s Peltu rovněž pojí přátelské styky.

Jablonecký zastupitel za ODS Miroslav Pelta je dlouhodobým příjemcem dotací na sport i na krajské a městské úrovni. V létě 2015 žádal, spolu s majitelem Syneru a Bílých tygrů Liberec Petrem Syrovátkou a majitelem Slovanu Liberec Ludvíkem Karlem, o navýšení dotací pro sport z rozpočtu Libereckého kraje. Vzápětí se našemu webu podařilo zjistit, že platí politikům, kteří mají o zmíněných dotacíh rozhodovat,  VIP zájezdy do zahraničí.

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
55 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice