Kvůli Peltově korupční kauze jsou v ohrožení sportovní projekty

Že má korupce a klientelismus negativní dopad na většinu obyvatel, je známá věc. Potvrzuje ti aktuální kauza kolem Miroslava Pelty a zneužívání dotací. Kvůli ní hrozí, že obce v kraji přijdou o desítky milionů.

Na vině je korupční skandál se zneužíváním dotací z ministerstva školství. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), která později sama přijala zodpovědnost za své podřízené a odstoupila, ihned po zatčení Miroslava Pelty stopla všechno vyplácení dotací. To ale může ohrozit rozjeté sportovní projekty, na které čekají obce v Libereckém kraji. Jako první o tom informovala liberecká MF Dnes.

V Libereckém kraji pocítily dopady kauzy kolem Miroslava Pelty již tři města, respektive projekty, které s dotačními, nyní stopnutými penězi počítaly. Jedná se o rekonstrukci sportovního areálu Hraběnka v Jilemnici, obnovu areálu Pěvín v Rokytnici nad Jizerou a modernizaci umělého trávníku na fotbalovém hřišti v Desné.

Nejedná se přitom o nějaké malé projekty, ale o akce, na kterých místní samosprávy roky pracují a s penězi počítaly. Například v krkonošské Jilemnici se v případě areálu Hraběnka jedná o projekt zhruba 63 milionů korun, přičemž zhruba třetina, tedy asi dvacet milionů, mělo přijít z nyní pozastavených fondů ministerstva školství.

Situaci nyní možná bude řešit Liberecký kraj, který Jilemnici může potřebné peníze půjčit, jinak by byl celý projekt v ohrožení. Pokud peníze z ministerstva nepřijdou i do Rokytnice (jedná se o zhruba 5,5 milionu korun), projekt skončí i tam, až na něm místní sportovci strávili měsíce času.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května. Podle dosud známých informací jsou přesvědčeni, že měl měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnotící komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivý sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy FAČR.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

 

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.