Senátor Canov podal trestní oznámení kvůli sportovním dotacím, Pelty se ale nedávno sám zastával

Starosta Chrastavy, senátor za Liberec, první místopředseda Starostů pro Liberecký kraj a krajský zastupitel Michael Canov včera oznámil, že podal trestní oznámení ve věci tunelování dotací na Ministerstvu školství. Canov byl přitom ještě nedávno hlasitým zastáncem Miroslava Pelty i jeho praktik při nakupování politiků.

Senátor Canov sdělení o svém trestním oznámení poskytl na webu svého domovského města Chrastavy. V článku nazvaném „Pelta byl jen vrchol ledovce … my naivní uchazeči o dotaci“ podpořeném TV reportáží, pranýřuje Canov systém rozdělování dotací na Ministerstvu školství, které označuje za jeden velký podvod, shnilý korupční systém a podobně.

Michael Canov se opírá o zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, který kritizuje rozdělování dotací na ministerstvu v letech 2013-2015. To senátora nadzvedlo ze židle na tolik, že se rozhodl podat trestní oznámení. „Na základě skutečností dokázaných Nejvyšším kontrolním úřadem jsem dnes podal Nejvyššímu státnímu zastupitelství jako senátor PČR a jako starosta Chrastavy trestní oznámení na neznámé osoby ve vedení a v odboru sportu MŠMT v období 2013-2015.“, uvádí ve svém článku Michael Canov.

Důvody Canovova hněvu, které nijak nezastírá, je i skutečnost, že Chrastava nedostala z ministerstva dotaci na stavbu sportovní haly, kterou si musela platit ze svého. Za to může, dle Canova, právě korupční systém na ministerstvu školství, který ukazuje nejen kauza kolem Miroslava Pelty, ale i zmíněná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Obrázek spravedlivě rozhořčeného starosty ale kalí jedna skutečnost. Byl to právě Michael Canov, který coby krajský zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj nejvášnivěji obhajoval navýšení sportovních dotací požadované podnikateli jako Miroslav Pelta (vlastník jabloneckého fotbalového klubu), Ludvík Karl (vlastník libereckého fotbalového klubu a Petr Syrovátko (vlastník libereckého hokejového klubu a stavební společnosti Syner).

Když Canovovi oponenti ze Změny pro Liberecký kraj, kterým nemůže přijít na jméno, kritizovali neprůhledný systém dotací a poukazovali na to, že je „ušit na míru“ tak, aby z něj dostávaly nejvíce peněz právě tři výše zmíněné kluby, Michael Canov se proti tomu hlasitě ohrazoval a své kolegy obviňoval, že jim nejde o sport a mládež, že kvůli nim mohou přijít o peníze děti, že jde pouze o sport a podobně.

Byl to dokonce Michael Canov, který svým nezaměnitelným dramatickým přednesem útočil na své kolegy, že očerňují jména dle něj zcela bezúhonných a ctěných podnikatelů jako jsou právě Petr Syrovátko nebo Miroslav Pelta. To vše na jaře a v létě 2015.

Když potom na sklonku léta tohoto roku díky našemu webu vyšlo najevo, že právě Miroslav Pelta platí luxusní zájezdy na VIP fotbalové zápasy do zahraničí politikům, které mají o navýšení dotací rozhodovat, ani tentokrát Michael Canov nemlčel.

Mezi přistiženými politiky byli i Canovovi kolegové ze strany, radní Vladimír Mastník a zejména radní pro ekonomiku Marek Pieter, který byl za zvýšení dotací odpovědný. Ten se proslavil tím, jak se zapletl do svých lží. Nejdříve novinářům sebejistě potvrdil, že mu a jeho manželce výlety do Amsterdamu fotbalem platil Miroslav Pelta (respektive jím vlastněný klub), aby to o pár hodin později a po zásahu hejtmana Martina Půty popřel a začal tvrdit, že si vše platil sám. Přišel s těžko uvěřitelnou historkou o tom, že si myslel, že novináři, s nimiž mluvil po telefonu, jsou jeho kamarádi a že s nimi jen vtipkoval.

Pieterova až pouťová povídačka ale našla svého obhájce. V Michaelu Canovovi, který Pieterovu vyprávění se zmíněnou patřičnou dramatičností hájil s tím, že pan radní je přeci známý šprýmař a že si holt i z něj někdo vystřelil.

To, jak Michael Canov dokáže měnit své postoje k čerpání sportovních dotací, ke kontroverzním politickým podnikatelům jako je Miroslav Pelta i k jejich metodám, jen snižuje hodnověrnost jeho včerejšího kroku, tedy podání trestního oznámení a spíše to ukazuje na blížící se datum parlamentních voleb.

Subscribe
Upozornit na
107 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat