Prodloužené noční spoje v Liberci nejsou žádný luxus

Minulý týden liberečtí radní odsouhlasili prodloužení provozu nočních spojů ve všední dny o jednu hodinu. Poslední spoje tak budou jezdit ještě v 1:20, stejně jako o víkendu. Město to bude stát zhruba 600 000 Kč ročně. Návrh předložil radní Josef Šedlbauer ze Strany zelených.

Toto opatření je nutné především vnímat jako určitou normalizaci, nejde o žádný rozmařilý nadstandard. Všechna česká města s počtem obyvatel okolo 100 000 mají noční spoje zavedené, a to celou noc, takže u Liberce půjde i po tomto prodloužení o velmi úspornou variantu. V případě Liberce jde nicméně o poměrně důležitý signál. Signál toho, že se začíná chovat jako sebevědomé evropské město, součást kulturně vyspělé a blahobytné západní civilizace.

V Liberci se totiž dlouhodobě na kulturní akce lidé nechodí bavit, ale jdou tam organizátory akce „podpořit“. Nadšenci ze spolku Zachraňme kino Varšava ze svých úspor opravují kino, kde občas uspořádají projekci v sále s vytrhanou podlahou a nefunkčním topením. Návštěvníci zabalení do dek, s ušpiněnými botami od hliněné podlahy je smířlivě „podporují“. Vždyť proč by mělo mít krajské město něco tak troufale luxusního, jako je klubové kino?

Ve výčtu urputného zápasu seveřanů o trochu toho kulturního povyražení můžeme pokračovat se sousedskými slavnostmi v rozpadající se zauhlovací věži ve Vratislavicích nad Nisou, nebo žonglovacími workshopy v budově bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů. Když si klub Azyl uklidí opuštěný městský pozemek a udělá si na něm zahrádku, město mu zpětně do poslední koruny vyměří nájemné. Největší liberecký rockový klub sídlí ve vlhkém a studeném bunkru, kde se v zimě musí přitápět plynovými hořáky. Liberecký kraj setrvale odmítá podílet se férově na financování libereckého divadla či zoologické zahrady. Už kolem půlnoci se může člověk ve všední den v Liberci uchýlit leda tak do herny. Tedy zhruba takhle to v metropoli severu kulturně tepe.

Snad ten jeden noční spoj navíc, těch utrhnutých 600 000 Kč ročně z eráru, ukáže Liberečanům, že se zadlužený Liberec pomalu začíná zajímat i o něco jiného, než je záplatování svých silnic. Bez kulturního života totiž město není městem. A peníze se dají utrácet i jinak než v obchodních domech.

 

Jindřich Felcman

předseda liberecké základní organizace Strany zelených

Subscribe
Upozornit na
82 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.