Tři otázky pro Jana Šebelku: volby, srpen 68 i obvinění politiků

Blížící se volby a houstnoucí atmosféra se nemohly vyhnout ani našim otázkám pro libereckého novináře Jana Šebelku. Vedle politických témat spjatých s volbami jsme se ale zeptali i na smutné výročí srpnové okupace, které jsme si tento týden připomněli. 

Jsou podány kandidátky do Poslanecké sněmovny? Máte nějaké tušení, jak volby dopadnou nebo jaká bude kampaň?

Kampaň bude nudná, agresivní, bez nápadu, trapná. To, co jsem zatím viděl na billboardech a nacházel ve schránce, mě o tom denně přesvědčuje. Heslo: Politik musí nekrást, zní od ODS jako výsměch. Nelze pominout ani jazykovou stránku věci. Takhle mluví hotentoti. Nebo jsem se dozvěděl, že Starostové přemýšlejí o volbách víc než ostatní. Co s tímhle materiálem… A samozřejmě bude hůř, neboť zdaleka ne všichni vystrčili předvolební rohy a nechali si vytisknout dutá hesla a fráze. Mimochodem, jakákoliv předvolební kampaň jsou vyhozené peníze. Volby by bez nich dopadly tak, jak nakonec dopadnou.

Celostátně vyhraje ANO, ale popravdě mě víc zajímá, tak to bude  v Libereckém kraji. Vůbec nemám ánung, jak si která partaj nebo hnutí stojí a vede, protože se většina kontroverzí odehrává jen mezi Starosty a Změnou. Vypadá to, že jiné neexistují. Slyšet je taky o ČSSD, ale jen kvůli tomu, že v ní probíhají vnitřní boje snad od okamžiku, kdy ji v okrese dva Karlové, Šáral a Hrdý, po roce 1990 začali resuscitovat.

Před čtyřmi lety získali v Libereckém kraji po dvou poslaneckých mandátech ANO, vítěz voleb, ČSSD a TOP 09. Komunisti měli, stejně jako Tomio Okamura (tehdy Úsvit přímé demokracie) po jednom. Když budu tipovat, pak v kraji vyhrají buď Starostové, nebo ANO. Starostové budou mít smůlu, neboť celorepublikově nedosáhnou na pět procent. ANO získá tři mandáty. Socialisté možná dva, spíš jen jeden, SPO jeden, TOP 09 vypadne ze hry, Komunisté obhájí své tradiční jedno křeslo. To je asi tak všechno.

A když to dopadne jinak? Taky mi to bude jedno.

V pondělí to bylo 49 let od srpnové okupace. Co pro Vás znamenala a znamená?

Bylo mi sedmnáct, když nás „spřátelená vojska“ přijela „osvobodit a zachránit od kontrarevoluce“. Mám z toho jen útržky. Pamatuji se na tanky v Hrádku nad Nisou ještě před půlnocí. Na plakát, na který jsem namaloval šibenici a na ní visící švestku (Oldřich Švestka byl jeden ze zrádců!). Plakát pak máma v noci strhla, neb zažila okupaci. V tu dobu jsem osobně žádné nadějné vyhlídky nepociťoval. Zajímali mě holky a pivo (dodnes). Až později jsem začal chápat, že jsme mohli všichni žít líp. Dodnes mě taky mrzí, že jsem neposlechl manželku, abychom emigrovali za jejím strýcem do Švédska. Byla to chyba. Nicméně jsme přežili. Byla to zlá doba, ale zároveň dobrá, protože, jak říká Ringo Čech, byli jsme mladí.

Ještě k tomu srpnu 68. Četl jsem článek, ve kterém Milan Syruček, vzpomínal, že už v létě 1968 mluvil v Praze s jednou americkou novinářkou, která k nám přijela dělat reportáž ze vstupu vojsk a ptala se ho, kdy to bude, že se ještě chce jet před tím vykoupat do Jugoslávie. Podobné informace, a není jich málo, nabourávají mou důvěru v to, jak to tenkrát vlastně bylo. Jisté je jen jedno, od institucí, jako je Ústav pro studium totalitních režimů, se to fakt nedovíme.

Ministr Pelikán se dožadoval stažení rozhovoru, ve kterém kritizoval policii pro údajné politické zadání. Říkají to u nás všichni politici, včetně těch krajských s hejtmanem v čele. Není to ale cesta do pekla?

Těsně před volbami v roce 2006 objevila tzv. Kubiceho zpráva, ve které se mimo jiné tvrdilo, že Jiří Paroubek spí se svým kamarádem Ďuricou a souloží s jeho nezletilou dcerou. Kubice se stal za tento mix lží a polopravd policejním prezidentem. Paroubek prohrál volby. Byl to jeden z nejodpornějších podrazů v polistopadové politice. Myslel jsem, že už se nemůže opakovat. Opakuje, a nikdo se nečervená. Atmosféra je však dnes ve společnosti jiná. Lidi nejsou hloupí, jak říká jedna z postav filmu Hoří má panenko. Účelovost současných policejních tanečků kolem Andreje Babiše ční jak sláma z bot a proto se to jeho preferencí nedotkne. Paradoxem je, že neexistuje dokonalejší důkaz práce policie na politické zadání, než jsou poslední útoky na předsedu hnutí ANO.

Tomu, že také hejtman mluví ve svém případě o práci policie na politickou objednávku, se nedivím. Zní to hezky, ale je to o něčem jiném.  Sám musí vědět, že v kauze opravy libereckého kostela sv. Máří Magdalény, nebylo vše košer, což je opravdu mírně řečeno. Proto by neměl polici obviňovat, ale chtít, aby vše detailně a profesionálně vyšetřila.

 A o tom, jestli je to cesta do pekla až někdy jindy.

 

Subscribe
Upozornit na
98 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový