Zástupci města odstoupili z představenstva Teplárny Liberec

Vztahy mezi městem a většinovým vlastníkem teplárny, kterého se radnice snaží přesvědčit, aby snížil ceny tepla pro liberecké občany, se vyostřila. Členové představenstva Filip Galnor (exANO) a Ondřej Petrovský (Změna pro Liberec) včera rezignovali na svá místa v představenstvu Teplárny Liberec. Hlavním důvodem je podle zástupců města to, že většina členů představenstva teplárny hájí a prosazuje především zájmy většinového akcionáře, skupiny MVV, brání v přístupu k informacím a nepostupuje vždy primárně s ohledem na zájmy samotné Teplárny a budoucnost systému CZT ve městě. 

Podle radnice města pověstnou poslední kapkou pro tento krok bylo vystoupení zástupce MVV na jednání zastupitelstva města minulý čtvrtek, které se opět neslo v jednostranném vyhrožování vysokou cenou tepla, ztrátou dotace či bankrotu teplárny, a to i směrem k zástupcům města v jejím představenstvu.

Náměstek primátora Jan Korytář, který jednání s MVV vede, k tomu uvádí: „Odchod našich zástupců z představenstva Teplárny je myslím jasným signálem, kudy se bude ubírat naše další strategie. Pánové z MVV si pravděpodobně neuvědomili vážnost situace. Jednání o úpravách uzavřené dohody budou nadále pokračovat, v tuto chvíli jsou na stole ale již i alternativní scénáře pro postup města v celé záležitosti. Řešení je v zásadě jednoduché – buď se MVV vzdá části svých zisků a umožní tak ve spolupráci s městem celý systém revitalizovat, nebo si bude i nadále hájit pouze svůj byznys, pak ho ale bude muset dělat sama, na své riziko a bez účasti města.“

Tento krok jsme dlouho zvažovali, nejedná se o žádné unáhlené rozhodnutí. Bohužel stále pokračuje situace, kdy představenstvo pod vlivem čtyř zástupců MVV mnohdy přijímá usnesení, která více sledují zájem celé skupiny MVV než společnosti samotné. Členové představenstva za MVV nejsou schopni se odpoutat od své role zaměstnanců MVV a řešit záležitosti z pohledu společnosti a jen společnosti, jak jim to mimochodem ukládá i zákon o korporacích. Na to jsme poukazovali prakticky na každém jednání představenstva,“ říká Filip Galnor.

„Přestože se poměry v představenstvu za poslední dva roky velmi zlepšily, stále jsou členové nominováni za statutární město Liberec konfrontováni s nedostatkem informací, kusými agregovanými daty, mnohdy jen v podobě prezentací. Zástupci nominovaní za MVV dostávají informací více a tento nepoměr není možné dlouhodobě tolerovat. Z tohoto pohledu cítím, že mi není umožněno vykonávat funkci člena představenstva řádně a naplno s přínosem pro společnost, jaký bych si představoval. Z tohoto důvodu jsme se s kolegou Galnorem rozhodli rezignovat na svou funkci,“ dodává Ondřej Petrovský.

Oba bývalí členové představenstva budou i nadále součástí vyjednávacího týmu s Teplárnou a MVV. Liberecká teplárna, kde MVV vlastní 70% a město pouze 30%, si navykla libereckým občanům účtovat vysoké částky za teplo, které v roce 2015 dosáhly až 900 Kč za gigajoul. Dlouho dobu předchozí vlády Liberce nechaly sitauci být, politici měly v orgánech teplárny nadstandardně vysoké odměny (35 tisíc Kč měsíčně). Až současné vedení radnice, kde nyní vládne Změna pro Liberec a exANO se rozhodlo situaci řešit. Nejenže snížilo odměny politikům, ale vyjednalo také nižší cenu, která je nyní 672 Kč za gigajoul, ale chtějí jít ještě dále a požadují, aby teplárna účtovala 550 Kč za gigajoul. Tomu se většinový vlastník teplárny brání.

Subscribe
Upozornit na
65 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem