Kamil Jan Svoboda odstoupil z kandidátky lidovců

Po dvaceti letech v KDU-ČSL se rozhodl podpořit jinou stranu, a to těsně před volbami. Bývalý náměstek liberecké primátorky Kamil Jan Svoboda se vzdal kandidatury a stranických funkcí a veřejně vyzval voliče k podpoře TOP 09. Vše zmínil v otevřeném dopise předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Zdůvodnil to ochotou spolupráce KDU-ČSL s Andrejem Babišem.

Kamil Jan Svoboda se vzdal druhého místo kandidátky lidovců v našem kraji. Rezignoval navíc i na funkce předsedy městského výboru lidovců v Liberci a člena krajského výboru v Libereckém kraji. Jako důvod uvedl ochotu lidovců ke spolupráci s Andrejem Babišem.

„Nadcházející volby osobně chápu ne jako obvyklé soupeření jednotlivých politických stran, ale jako zásadní střet o budoucí směřování naší země. Dospěl jsem k tomu, že jako občan a politik mohu svým jménem podpořit pouze toho, kdo jasně odmítne jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO 2011. S hnutím, které vede a řídí agent StB a obviněný podvodník. Tento postoj KDU-ČSL k mé velké lítosti nezaujala.“, napsal ve svém dopise Pavlu Bělobrádkovi, současnému předsedovi lidovců. Ten jeho rozhodnutí respektuje.

Svoboda rovněž vyzval své voliče, aby v nadcházejících volbách podpořili TOP 09, a to zejména kvůli jejímu jasnému vymezení se právě vůči Babišovi. „V těchto volbách jsem se rozhodl podpořit TOP 09, která svůj postoj ke spolupráci s Andrejem deklaruje dlouhodobě a naprosto jednoznačně.“, uvedl Svoboda.

Kamil Jan Svoboda vstoupil do politiky jako jinoch v roce 1997. V orgánech strany zastával vysoká postavení na krajské i celostátní úrovni. V letech 2011-2014 byl náměstkem primátorky za opozičně smluvní koalice Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD, VV, USZ a ODS.

Díky své stranické příslušnosti zastával různé posty na ministerstvech ovládaných lidovci, a to i za éry, kdy byl ve vládě Andrej Babiš. Svoboda je také dlouholetým spojencem kontroverzního vlivného politika KDU-ČSL a jejího bývalého předsedy Jiřího Čunka. Ten přitom právě s Babišem často nachází společnou řeč.

Otevřený dopis Kamila Jana Svobody Pavlu Bělobrádkovi

Vážený bratře předsedo,

Pavle, chci Ti oznámit, že jsem se rozhodl odstoupit z kandidátky KDU-ČSL v Libereckém kraji pro sněmovní volby a zároveň také ze všech volených funkcí, které jako předseda městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člen Krajského výboru v Libereckém kraji zastávám.

Nadcházející volby osobně chápu ne jako obvyklé soupeření jednotlivých politických stran, ale jako zásadní střet o budoucí směřování naší země. Dospěl jsem k tomu, že jako občan a politik mohu svým jménem podpořit pouze toho, kdo jasně odmítne jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO 2011. S hnutím, které vede a řídí agent StB a obviněný podvodník. Tento postoj KDU-ČSL k mé velké lítosti nezaujala.

Snažil jsem se pochopit, když jsme s ním před čtyřmi roky vstoupili do vlády. Hůře se mi už chápalo, že v této vládě s ANO a Andrejem Babišem zůstáváme i poté, co jeho jednotlivé kauzy vyplouvaly na povrch. Je to pro mě nepřijatelná situace, abych svým jménem zaštítil tuto spolupráci a její možné opakování.

Věřím, že na Celostátním výboru dostanu možnost svůj postoj vysvětlit všem. V těchto volbách jsem se rozhodl podpořit TOP 09, která svůj postoj ke spolupráci s Andrejem deklaruje dlouhodobě a naprosto jednoznačně.

 Kamil Jan Svoboda

Subscribe
Upozornit na
127 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Tragická dopravní nehoda, při které na dopravně vytížené Švermově ulici před čtrnácti dny zemřela chodkyně, měla svůj počátek v lyžařském areálu na Ještědu, kde
Další ze symbolů slavné éry Liberce jde k zemi. Město se dlouhé roky nestaralo o budovu restaurace a vinárny v areálu LVT, na Masarykově