Hejtman Půta se vzdá poslaneckého mandátu. Poslancem bude kontroverzní Petr Pávek

Martin Půta, který byl díky preferenčním hlasům zvolen poslancem, se svého mandátu vzdá. Místo něj zasedne v Poslanecké sněmovně kontroverzní Petr Pávek, bývalý starosta Jindřichovic a ředitel zdejšího domova důchodců. Státní zástupce již avizoval, že by v případě Půtova nástupu do sněmovny žádal jeho vydání.

Martina Půtu, hejtmana Libereckého kraje za Starosty pro Liberecký kraj, poslali voliči do parlamentu i z posledního místa, a to díky preferenčním hlasům, kterými přeskákal i lídra kandidátky, svého náměstka a předsedu Starostů Marka Pietra. Martin Půta se ale rozhodl pro hejtmanský post a mandátu poslance se vzdal.

Poslancem se ale nestane Marek Pieter, ale někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek. I ten totiž dostal více preferenčních hlasů než Pieter a nabídku na poslanecké křeslo přijal. Pávek na sebe upozornil nedávno, když byl jmenován jako ředitel Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem. Toto jmenování souviselo s výměnou postů ředitelů v několika zařízeních, kam byli často oddáváni političtí spřízněnci na základě podivných kritérii.

Nedlouho poté se ukázalo, že Petr Pávek pronajímá domovu důchodců, kde je ředitelem  auto za ne úplně malé částky. A to od vlastní firmy. Terénní automobil Nissan si Pávek pronajímá od své firmy za dvanáct tisíc korun měsíčně. Smlouva platí od prvního červnového dne letošního roku až do samého konce roku 2020, tedy dohromady 43 měsíců. Vše za krajské peníze daňových poplatníků.

Petr Pávek se stal známým již v roce 2003, kdy jako starosta Jindřichovic pod Smrkem skrze vyhlášku a příslušné cedule vyhlašoval zákaz vstupu státním úředníkům do obce. Své radikální postoje ale velice rychle změnil, když později nastoupil na vysoké úřednické místo na ministerstvu pro místní rozvoj pod Jiřím Čunkem.

Martina Půtu by v případě jeho poslancování mohla chránit imunita, která by mu mohla pomoci v korupční kauze, kde je policií obviněn z přijetí úplatku a zneužívání svěřené pravomoci. Hejtman ale dopředu deklaroval, že v takovém případě by sám poslance požádal o své vydání. Ostatně, že by o jeho vydání žádalo státní zastupitelství, potvrdil i liberecký státní zástupce, který se případem zabývá, Radim Kadlček.

Půta byl na sklonku roku 2014 obviněn policií v případu tunelování evropských dotací na projektu revitalizace kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Zde vyšlo najevo, že se scházel s žadateli o dotaci, firmou Metrostav a pomáhal jim při strategii získání prostředků u komise ROP Severovýchod, kde ale sám předsedal. Úplatek pro něj ve výši cca 900 tisíc korun byl pak zmíněn v tabulce, kterou policisté zabavili jednomu z manažerů Metrostavu.

Martin Půta obvinění odmítá a stejně jako dnes Andrej Babiš mluví o spiknutí a účelové kampani. Podobně jako Babišovi, pomohl tento postoj Půtovi v kampani krajských voleb roku 2016. O rok později se přitom Půtovi Starostové proti identickému chování Andreje Babiše u letošních parlamentních voleb tvrdě vymezovali.

 

 

Subscribe
Upozornit na
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se