Hejtman Půta se vzdá poslaneckého mandátu. Poslancem bude kontroverzní Petr Pávek

Martin Půta, který byl díky preferenčním hlasům zvolen poslancem, se svého mandátu vzdá. Místo něj zasedne v Poslanecké sněmovně kontroverzní Petr Pávek, bývalý starosta Jindřichovic a ředitel zdejšího domova důchodců. Státní zástupce již avizoval, že by v případě Půtova nástupu do sněmovny žádal jeho vydání.

Martina Půtu, hejtmana Libereckého kraje za Starosty pro Liberecký kraj, poslali voliči do parlamentu i z posledního místa, a to díky preferenčním hlasům, kterými přeskákal i lídra kandidátky, svého náměstka a předsedu Starostů Marka Pietra. Martin Půta se ale rozhodl pro hejtmanský post a mandátu poslance se vzdal.

Poslancem se ale nestane Marek Pieter, ale někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek. I ten totiž dostal více preferenčních hlasů než Pieter a nabídku na poslanecké křeslo přijal. Pávek na sebe upozornil nedávno, když byl jmenován jako ředitel Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem. Toto jmenování souviselo s výměnou postů ředitelů v několika zařízeních, kam byli často oddáváni političtí spřízněnci na základě podivných kritérii.

Nedlouho poté se ukázalo, že Petr Pávek pronajímá domovu důchodců, kde je ředitelem  auto za ne úplně malé částky. A to od vlastní firmy. Terénní automobil Nissan si Pávek pronajímá od své firmy za dvanáct tisíc korun měsíčně. Smlouva platí od prvního červnového dne letošního roku až do samého konce roku 2020, tedy dohromady 43 měsíců. Vše za krajské peníze daňových poplatníků.

Petr Pávek se stal známým již v roce 2003, kdy jako starosta Jindřichovic pod Smrkem skrze vyhlášku a příslušné cedule vyhlašoval zákaz vstupu státním úředníkům do obce. Své radikální postoje ale velice rychle změnil, když později nastoupil na vysoké úřednické místo na ministerstvu pro místní rozvoj pod Jiřím Čunkem.

Martina Půtu by v případě jeho poslancování mohla chránit imunita, která by mu mohla pomoci v korupční kauze, kde je policií obviněn z přijetí úplatku a zneužívání svěřené pravomoci. Hejtman ale dopředu deklaroval, že v takovém případě by sám poslance požádal o své vydání. Ostatně, že by o jeho vydání žádalo státní zastupitelství, potvrdil i liberecký státní zástupce, který se případem zabývá, Radim Kadlček.

Půta byl na sklonku roku 2014 obviněn policií v případu tunelování evropských dotací na projektu revitalizace kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Zde vyšlo najevo, že se scházel s žadateli o dotaci, firmou Metrostav a pomáhal jim při strategii získání prostředků u komise ROP Severovýchod, kde ale sám předsedal. Úplatek pro něj ve výši cca 900 tisíc korun byl pak zmíněn v tabulce, kterou policisté zabavili jednomu z manažerů Metrostavu.

Martin Půta obvinění odmítá a stejně jako dnes Andrej Babiš mluví o spiknutí a účelové kampani. Podobně jako Babišovi, pomohl tento postoj Půtovi v kampani krajských voleb roku 2016. O rok později se přitom Půtovi Starostové proti identickému chování Andreje Babiše u letošních parlamentních voleb tvrdě vymezovali.

 

 

Subscribe
Upozornit na
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.