Novou zbraní proti šmejdům bude série videoklipů

Videoklipy zaměřené na praktiky podvodných prodejců jsou dalším trumfem, který město Liberec vytáhne v boji proti „šmejdům“. Natáčení pod taktovkou týmu Divadla F. X. Šaldy a Komunitního střediska Kontakt probíhalo v domech s pečovatelskou službou. Mezi aktéry byli i liberečtí senioři.

„Nechci to zakřiknout, ale Liberec je zatím v boji proti šmejdům velmi úspěšný. Česká obchodní inspekce i Městská policie potvrzují, že předváděcí akce v Liberci už prakticky nejsou, šmejdi se našemu městu prokazatelně vyhýbají. Samozřejmě to ale neznamená, že můžeme polevit, protože šmejdi budou vždy o kus před námi. Naším cílem je držet s nimi krok a vzkázat jim: Nechceme vás tady! A to se nám zatím daří,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Právě on přišel s myšlenkou natočit ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy a libereckými seniory tematické videoklipy, které poukáží na některé typické způsoby, s nimiž šmejdi rukují na důvěřivé seniory. Inspirací byl vydařený protišmejdský spot, který připravil letošní karlovarský filmový festival a v němž figurovali Josef Somr a Jiří Bartoška.
Videoklipy budou celkem tři, všechny podle scénáře dramaturga Divadla F. X. Šaldy Tomáše Syrovátky. Prvním je „Zloděj“, který poukazuje na schopnost šmejda vnutit se do bytu a ukrást schované úspory. Druhý videoklip, nazvaný „Telefon“, varuje před nevýhodnou nabídkou sim karty a třetí, symbolicky pojmenovaný „Láska prochází žaludkem“, ukazuje podomní prodej předražených hrnců.

Ve všech spotech si roli šmejda zahrál herec Martin Stránský, který se svěřil, že i on má se šmejdy nepříjemnou zkušenost. „Bohužel je to tak, že šmejdi dokáží starší lidi doslova ubít argumenty nebo unavit soustavným nátlakem. A někteří lidé, i když třeba váhají, nakonec na nabídku šmejdů kývnou, jenom aby už měli klid. Před časem mě překvapil můj táta, který za mnou přišel celý nadšený, že byl na předváděcí akci a výhodně tam koupil hrnce za deset tisíc a k tomu dostal jako dárek dovolenou v hodnotě deseti tisíc. V praxi to ale samozřejmě bylo tak, že k té dovolené bylo potřeba přikoupit další věci za dalších deset tisíc a nic výhodného na tom nebylo,“ líčí Martin Stránský.

Roli reportérky, která všechny klipy komentuje, ztvárnila herečka Jana Hejret Vojtková a v klipu „Telefon“ se jako senior objeví Václav Helšus. Ostatní role už připadly libereckým seniorům. „Musím říct, že mě překvapilo, jak dobří to byli herci a jak skvěle uměli improvizovat. Byla to úžasná zkušenost,“ komentoval Martin Stránský.

Střih a technické zpracování videoklipů potrvá zhruba do poloviny listopadu. Pak dojde na slavnostní premiéru, která by se za účasti všech aktérů měla uskutečnit v Kavárně Pošta. Základní distribuce videoklipů pak bude probíhat prostřednictvím informačních kanálů města a Komunitního střediska Kontakt. „Dalšími možnostmi je spolupráce s médii, uveřejnění na YouTube a případně promítání před filmovými představeními v kinech. Bude záležet na našich finančních možnostech,“ poznamenal náměstek primátora Ivan Langr.

Podle ředitele Komunitního střediska Kontakt Michaela Dufka sice protišmejdí osvěta směrem k libereckým seniorům funguje na jedničku, ale je potřeba v ní pokračovat. „Pořád je tu celá řada lidí, kteří říkají ´mně se to stát nemůže´, a toho se bojím, protože takoví lidé mohou hrozbu šmejdů velice snadno podcenit a stát se jejich obětí. I u našich klientů jsme se v minulosti setkali s případy uzavřených nevýhodných smluv, placení sedmi sim karet najednou a podobně,“ uvedl Michael Dufek.

Fakt, že šmejdi se Liberce začali bát, potvrzuje i mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková. Podle ní už se letos na území města neuskutečnila ani jedna ohlášená předváděcí akce. „To, že se v Liberci předváděcí akce nevyskytují, vidíme jako velký úspěch. V boji proti šmejdům je ale třeba setrvat a věnovat se i jejich dalším taktikám, například telefonátům s nejrůznějšími nabídkami a rizikem uzavírání smluv po telefonu, a předávat informace o těchto praktikách seniorům. Pokud mají vaši prarodiče mobilní telefon, pomozte jim s nastavením. Můžete povolit příjem hovorů pouze z uložených čísel. Pokud mají chytrý telefon, nainstalujte jim některou z šikovnou aplikací jako je třeba ´můžu to zvednout?´ nebo ´nevolejte.cz´,“ nabádá Daniela Bušková.

Podrobnější info o aktivitě SML, městských organizací a dalších spolupracujících partnerů jsou k dispozici na www.liberecprotismejdum.cz

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oblastní galerie Liberec připravila pro všechny kultury a umění milovné návštěvníky svěží jarní program. Nově zde bude vystavovat česká malířka Ivana Lomová nebo rakouský
Provoz nové nájemní agentury, která majitelům bytů nabídne bezpečný pronájem nemovitosti a zájemcům o bydlení zase férové podmínky na trhu, spouští od poloviny února
Liberecké kino Varšava se ve středu 21. února stane další zastávkou přehlídky finálových filmů Ceny diváků LUX Evropského parlamentu. Přehlídka přináší promítání soutěžních filmů
Ve středu 14.2.2024 byl strážník Městské policie Liberec prap. Josef Konývka oceněn za mimořádný zásah, při kterém byly zachráněny lidské životy. Medaili Hasičského záchranného