Hejtman Půta spolu s dalšími lidmi stane před soudem kvůli korupci

Státní zástupce Radim Kadlček podal žalobu na 17 osob v zatím největším zmapovaném případu korupce u evropských dotací. Jedná se o 13 fyzických osob a 4 právnické. Mezi nimi je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Státní zástupce podal žalobu po třech letech, kdy policie dotyčné obvinila. Podle našich informací se jedná o obrovský proces, který detailně popisuje korupční jednání u projektů dotovaných z fondů Evropské unie skrze tzv. Integrovaný plán rozvoje města.

Státní zástupce uvedl, že čekal na oficiální potvrzení toho, že se hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) vzdá poslaneckého mandátu, který získal v podzimních parlamentních volbách. Podle našich informací by se mohl stát soudcem v Půtově případu liberecký soudce Petr Neumann, který je známý svým benevolentním přístupem k obžalovaným politikům i tím, že mu nadřízené instance ruší jeho rozsudky.

Případ se týká dvou projektů, které se za evropské peníze chystala realizovat anonymní společnost Iberus, která byla spjatá s politiky liberecké ODS. Tyto projekty, ač byly kritizovány veřejností i některými politiky pro jejich netransparentnost, byly prosazeny na úkor dalších, například opravy kina Varšava. Známý a pro hejtmana osudný se stal projekt na renovaci kapucínského konventu v liberecké Jungmannově ulici, jehož součástí je i kostel sv. Máří Magdalény.

Navzdory nejznámějšímu jménu, které to Půtovo v případu bezpochyby je, rozhodně ale není hlavní figurou celého příběhu. Podle informací naší redakce se mohlo stát, že se k případu dostal až postupně, z pozice hejtmana, do které byl zvolen v roce 2012 a využil u toho svých dobrých kontaktů na manažery Metrostavu, které znal z doby svého působení starosty v Hrádku nad Nisou.

Policie nejprve obvinila v dubnu 2014 osm osob z  trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. V listopadu byli obviněni další, mezi nimi například i právě Martin Půta.

 Hrozí jim jednotlivé tresty v sazbách od pěti do dvanácti let. Šest z osmi obviněných byli vzati dokonce do vazby. Mezi nimi někdejší jednatel GEPO, liberecký politik Jiří Zeronik (ODS), šéf zdejšího Metrostavu Jiří Petráň a vedoucí Územního odboru realizace programu – Liberec ROP Severovýchod Bořek Machatý.

Metrostav, který stavbu kostela sv. Máří Magdalény prováděl, dokonce, zcela nestandardně, pokryl svými prostředky s tím, že mu bude proplacena dotace. Policie od začátku ovšem operuje s tím, že stavba byla zhruba o dvacet milionů předražená. Protože jednatel společnosti GEPO Jiří Zeronik byl pravomocně odsouzen pro korupci a figuruje u další kauzy tunelování městského majetku, kterou řeší soud, byl projekt, alespoň před veřejností, označován za rizikový a byly dokonce přijata speciální kontrolní opatření.

Hejtmanovi zlomily vaz policejní odposlechy kolem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény. Navzdory výše uvedenému o rizikovosti projektu, jak vyplývá z odposlechů, ale hejtman Půta jednal jinak a snažil se protlačit projekt k okamžitému proplacení. Podle odposlechů zveřejněných v obvinění, které sám Martin Půta potají dodal vybraným médiím, zde ale vystupoval velice aktivně a ač byl sám hodnotitelem projektů, plánovala a organizoval s příjemci varianty, které by umožnily co nejrychlejší proplácení dotace pro Metrostav.

Hejtman, podobně jako například premiér Andrej Babiš, svou vinu popírá a hovoří o spiknutí a účelové kampani, aniž by k tomuto ale někdy podal nějaké důkazy. Podobný postoj oběti spiknutí a mučedníka mu dokonce pomohl v krajských volbách 2016, které s přehledem vyhrál. Paradoxně dnes Půtovi Starostové premiéra Babiše za autentické postoje silně kritizují.

Subscribe
Upozornit na
43 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a