I v Liberci vyhrál v prvním kole Miloš Zeman

Úřadující prezident republiky Miloš Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb. Celostátní výsledek voleb kopírovaly čísla i v samotném Liberci a Libereckém kraji, byť s drobnými odchylkami.

K volbám přišlo v České republice pouhých 61, 92% oprávněných voličů. V Liberci byl jejich počet na procenta ještě nižší, byť ne o mnoho, v krajské metropoli hlasovalo v prezidenstkých volbách 61,77% voličů, v celém kraji to pak bylo ještě o procento méně, a to 60, 74 procent.

Favorit i vítěz voleb, současný prezident republiky Miloš Zeman, získal celorepublikově 38, 56% procent. V Liberci ale získal výrazně méně, ač i zde zvítězil – Zemanovi dalo hlas 32, 29 Liberečanů, kteří šli o víkendu k volebním urnám. V krajském měřítku pak prezident získal důvěru 36,27% oprávněných voličů.

Jeho soupeř a stávající protivník v druhém kole Jiří Drahoš získal v celorepublikovém měřítku 26,60%, ale v Liberci to bylo o dva procentní body více – 28,63%. Na krajské úrovni pak Drahoše volilo naopak méně o kousíček méně voličů, přesvědčil 26,55% občanů, kteří šli volit.  

S větším odstupem skončil na třetím místě v Libereckém kraji textař a podnikatel Michal Horáček, kterému hlas dalo 11,41 procenta voličů. Čtvrtý byl lékař Marek Hilšer následovaný Pavlem Fischerem. V samotném Libercibylo pořadí trochu jiné. Zde dostal Horáček 10,99% voličských hlasů, těsně za ním byl bývalý diplomat Pavel Fischer, kterého volilo 10,23% a Marek Hilšer získal 8,83 procenta.

Pro Miloše Zemana hlasovali lidé nejvíce na Českolipsku, kde získal 43,62 procenta voličů, druhý Drahoš obdržel 23,06 procenta hlasů. K urnám tam přišlo 54,03 procenta voličů, což byla mezi okresy v kraji nejmenší účast. Naopak největší účast mělo Semilsko – 68,34 procenta voličů. Zeman tam dostal jen 31,58 procenta hlasů a naopak Drahoš měl zde výsledek o více jak dvě procenta vyšší než v celé republice – 28,73 procenta .

Subscribe
Upozornit na
106 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Tragická dopravní nehoda, při které na dopravně vytížené Švermově ulici před čtrnácti dny zemřela chodkyně, měla svůj počátek v lyžařském areálu na Ještědu, kde
Další ze symbolů slavné éry Liberce jde k zemi. Město se dlouhé roky nestaralo o budovu restaurace a vinárny v areálu LVT, na Masarykově