Liberecký soud zprostil žaloby zastupitele, kteří doplatili na tehdejší pořádky na radnici

Roky táhnoucí se kauza 23 libereckých zastupitelů, kteří doplatily na klientelistické praktiky zaběhlé v minulosti na liberecké radnici, je u konce. Podle soudu se nestal žádný trestný čin.

Včerejším rozhodnutím libereckého soudu bylo osvobozeno všech třiadvacet zastupitelů města Liberce, které státní zastupitelství vinilo z toho, že svým rozhodnutím o prodeji pozemků způsobili městu škodu. Pokud město bude chtít vymáhat škodu, bude se muset uchýlit k civilní žalobě. Trestný čin se dle soudkyně nestal.

Rozsudek je již pravomocný. Lze proti němu podat pouze dovolání

Státní zastupitelství vinilo 23 libereckých zastupitelů z minulého volebního období, že svým schválením materiálu předloženého Jiřím Kittnerem (primátor odpovědný za resort ekonomiky, ODS) způsobili městu škodu, když schválili prodej pozemků v Liberci manželům Volavkým za nižší než obvyklou cenu. Jiří Kittner byl i vyslýchán coby svědek na dnešním soudním přelíčení.

V dubnu 2007 zastupitelé města rozhodli, že bude bez výběrového řízení prodán pozemek pod Ještědem o výměře 3344m², a to za 1 499 575 Kč, to je cca 450 Kč za m². Přitom v roce 2007 se ceny podobných pozemků v Liberci pohybovaly mezi 1400-1800 Kč za metr čtvereční. Městu tak měla vzniknout škoda. Navíc transakce proběhla bez výběrového řízení.

Na podezřelý prodej upozornil jako první bývalý náměstek primátorky za Liberec občanům/Starostů pro Liberecký kraj, dnes zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj a tehdy za SOS – Jiří Šolc.

Někteří obvinění zastupitelé se dlouhodobě brání, že město tehdy masivně vyprodávalo svůj majetek a že materiálů, které vedení předkládalo, bylo veliké množství, ve kterém se nebylo jednoduché orientovat. V tom mají pravdu. Například při posledním předvolebním zasedání zastupitelstva pod primátorem Jiřím Kittnerem v roce 2010 dostali zastupitelé materiál týkající se prodeje majetků, který měl zhruba 450 stran.

Zastupitelé byli souzeni všichni za stejný čin, byť materiál připravilo tehdejší vedení města pod primátorem Kittnerem a tehdejšími vrcholnými loajálními úředníky, kteří spolu s ním ve spěchu opustili radnici po prvních prohraných volbách v roce 2010. Celý případ nápadně kopíruje tehdy zaběhnuté praktiky, kdy se dodavateli a úspěšnými žadateli na radnici stávali nezřídka lidé, kteří se zároveň stávali sponzory zdejšího hokejového klubu patřícího pod křídla S group holding/Syner.

Nabyvatelé nemovitostí, manželé Volavkovi, vlastníci hrádecké firmy Autotrend byli v té době generálním dodavatelem automobilů pro libereckou radnici. Zároveň Autotrend figuroval mezi významnými sponzory Bílých tygrů Liberec, hokejového týmu patřící pod S group holding/Syner, firmou svázanou s libereckou ODS (např. Jiří Kittner působil jako ekonomický ředitel Syneru), která v té době dominovala liberecké radnici. Advokát S group holding například zastupoval i některé zastupitele, povětšinou z ODS v právě probíhajícím případě.

Obžalovaní a dnes obžaloby zproštění  někdejší zastupitelé: Kateřina Absolonová (SZ), Pavel Bernát (ODS), Ondřej Červinka (ODS), Michal Dufek (ODS), František Hruša (ČSSD), Jiří Janata (USZ), Naděžda Jarošová (ODS), Ctibor Jech (ODS), Naděžda Jozífková (ODS), Jana Kašparová (ČSSD), Jiří Kittner (ODS), Zuzana Kocumová (USZ), Hana Konšelová (ODS), Jaroslav Morávek (KSČM), Květoslava Morávková (SZ), Petr Olyšar (ODS), Ivo Palouš (ČSSD), Ján Piňko (ČSSD), Martin Sepp (ČSSD), Vladimír Šámal (ODS), Milan Šír (ČSSD), Jan Veverka (ODS), Vladimír Vojtíšek (ODS).

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník