Liberec čekají rekordní investice přes půl miliardy korun

Město Liberec v letošním roce investuje do svého majetku přes půl miliardy korun. Významně s tím pomohou miliony z evropských fondů, zejména v rámci strategie Intergrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ). Zejména kvůli těmto projektům si město u Komerční banky prodloužilo revolvingový úvěr a navýšilo ho na 120 milionů Kč.

Aby mohl Liberec, který je po předchozích vládách stále zadlužený, dál investovat do svého rozvoje, bude potřebné peníze čerpat z fondů Evropské unie. Ty většinou zaplatí 80-90% veškerých investic, zbytek ale musí dát město ze svého. Protože se takto výhodné nabídky nechce vzdát, prodloužilo si u komerční banky revolvingový úvěr.

Liberci se v posledních letech ekonomicky daří, proto jednání o úvěru na zajištění dotačních akcí proběhlo bez problémů. Nebylo tomu ale vždy. Po roce 2010, kdy radnici opouštěla ODS, nechtěla žádná banka městu půjčit a jednání se vlekla téměř rok.

Liberec se nakonec dohodl na navýšení limitu z 90 na 120 milionů korun s Komerční bankou. Původně měl být úvěr splatný již letos, ale kvůli rozjetým projektům za stovky milionů korun, kterou budou hradit evropské fondy, se vedení města rozhodlo jej prodloužit.

„Vzhledem k aktuálně vypracovaným projektům je potřeba zajistit předfinancování dotačních akcí na další období, abychom mohli bez problémů realizovat chystané investiční akce s využitím dotací a překlenout časové období mezi platbou z rozpočtu města dodavateli a obdržením dotace,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Aktuálně jde například o dotace na navýšení kapacit tří mateřských školek, opravy dvou základních škol, kompletní rekonstrukci pěti městských domů, kde vzniknou nové moderní byty nebo výstavbu nové cyklotrasy Odra – Nisa v úseku za čistírnou odpadních vod. Celkem má jen tyto akce v letošním roce jít přes 100 milionů Kč evropských dotací.

Liberec se dostal do dluhové pasti během vlád ODS, kdy se vedle oprav tramvajových tratí investovalo často i kontroverzních projektů, jako byla výstavba zdejší hokejové arény, kterou má dnes za velice výhodných podmínek pronajatou na dlouhé roky holding S group/Syner nebo do splátky dluhů ve výši přes 230 mil. Kč,  které zbyly ve Sportovním areálu Ještěd po jeho neuváženém pronájmu soukromé firmě. Zároveň ale městu rostl tzv. „skrytý dluh“, protože nezbývalo dost peněz právě na opravy chodníků, silnic, škol a dalšího majetku města.

Subscribe
Upozornit na
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi