Změna chce odvolat Tibora Batthyányho z funkce primátora města

Změna pro Liberec předala zastupitelům dalších stran návrh na odvolání Tibora Batthyányho z pozice primátora Statutárního města Liberec. 

Zastupitelé za Změnu pro Liberec jsou přesvědčeni, že nedospělé chování Tibora Batthyányho a jeho konkrétní kroky nejsou slučitelné s výkonem tak odpovědné funkce, jako je primátor stotisícového města. Nejde jen o ostudu, kterou městu dělá, ale jeho výstupy a zásahy do práce ostatních přímo ohrožují některé rozpracované projekty důležité pro rozvoj města.

“Tam, kde jde o projekty za stovky milionů korun z dotačních akcí, přestává veškerá legrace. V důsledku chování primátora navíc odcházejí i někteří klíčoví lidé z mého odboru, už to přesáhlo únosnou míru. Nevím, jestli si to uvědomují Starostové, ale mohou být po komunálních volbách ve vedení města a jistě by nechtěli přebírat projekty ve stavu, kde bude hrozit, že město nevyčerpá nebo bude dokonce vracet dotace. Tady už nejde o nějaké hrátky koalice/opozice, jde o budoucnost města,“ uvedl náměstek primátora a šéf Změny Jan Korytář.

Jako příklad uvádí terminál a parkovací dům u autobusového nádraží, druhý největší městský projekt v rámci Integrovaného programu rozvoje území, jehož vítězná podoba byla vybrána komisí, ve které byli zastoupení renomovaní architekti. „Pan Batthyány tento projekt torpéduje od počátku. Nejprve na podzim 2016 zablokoval v radě města vypsání otevřené architektonické soutěže, takže jsme museli najít náhradní řešení. Po vybrání vítězného návrhu se náhle objevily spekulace o nesouladu s územním plánem, se kterými přišel odbor hlavního architekta, který spadá právě pod primátora. Posledním pokusem projekt tzv. shodit bylo tvrzení architekta Smutného, kterého platí primátor z rozpočtu města jako svého poradce, a který na jednání výboru pro rozvoj a územní plánování účelově lhal, když mimo jiné tvrdil, že projekt bude předražený a vyjde na 300 – 400 mil. Kč, což následně zopakoval T. Batthyány v jím podepsaném obsáhlém článku ve vydání městského Zpravodaje. Už mě proto ani nepřekvapuje to, že se primátor snaží zabránit koupi pozemků u autobusového nádraží, které pro tento projekt potřebujeme. Chápu, když projekty torpéduje opozice, ale když to dělá primátor, tak to není normální,“ říká Korytář.

Podle aktuálních informací získal zpracovatel nového územního plánu arch. Plašil teprve po více než roce od Tibora Batthyányho první pokyny k pokračování prací na územním plánu. Tibor Batthyány neposkytuje o této problematice zastupitelům prakticky žádné informace. Názor Změny pro Liberec je takový, že primátor není odborně způsobilý řešit tuto problematiku. Územní plán má primátor v gesci v rozporu s původní koaliční smlouvou, do této pozice se dostal díky podpoře opozice.

Primátor Batthyány se dlouhodobě zastává svého stranického kolegy a přítele Pavla Šulce, který byl jmenován předsedou představenstva DPMLJ. Batthyány brání Šulcovo odvolání i poté, co vyšlo najevo, že v rozporu s doporučením rady města zaslal společnosti BusLine zhruba 30 milionů za tzv. „přiměřený zisk“. Zde je také vidět rozdílný přístup opozičních Starostů. Když Jan Korytář před usnesením zastupitelstva zaplatil vyměřenou vratku dotace ve výši 5 mil. Kč, byl hned oheň na střeše a hovořilo se o trestných činech a odvolávání. Když poslal zastupitel Šulc jen tak 30 milionů z DPMLJ společnosti BusLine, Starostové mlčí.

Málokomu mohlo ujít také nedospělé a nevhodné vyjadřování primátora na sociálních sítích i jeho chování a jednání na veřejnosti, kterým snižuje důstojnost úřadu primátora a poškozuje dobré jméno Liberce. Poškozování dobrého jména hnutí na veřejnosti bylo i jedním z důvodů, proč Tibor Batthyány přišel o členství v ANO.

“Ať už se rozhodnou ostatní zastupitelé jakkoli, Změna pro Liberec již nebude tím, kdo Tibora Batthyányho udržuje v čele Liberce,” uzavřel radní Josef Šedlbauer.

Tisková zpráva Změny pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
78 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zelení budou kandidovat do zastupitelstva Libereckého kraje pod značkou Zelení pro kraj. Lídrem kandidátky je Milan Starec, který stojí dlouhé roky v čele občanského odporu
Na konferenci Novinářské fórum byly v pondělí 6. května vyhlášeni první výherci nového programu na podporu lokální žurnalistiky. Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve spolupráci
Zastupitelstvo města Liberce na svém dnešním jednání zvolilo nového náměstka primátora s gescí pro energetiku a Smart City. Na návrh městské rady se jím
Nikdy nekouká na barvu politického trička, když jde o dobrou věc, domluví se se všemi. Má zkušenosti ze sněmovny i z vedení města, umí