David Hamr: Vracíme rozhlasovou četbu na liberecké rádiové vlny

Mnoho z těch, co nosí po srdcích alespoň kus Jizerských hor, zaznamenalo pozoruhodný počin libereckého Českého rozhlasu. Je jím načtení slavné Knihy o Jizerských horách od neméně slavného libereckého herce Václava Helšuse. Již dnes má početnou skupinu fanoušků na rozhlasových vlnách i na internetu a sociálních sítích, kde si lidé jednotlivá pokračování příběhů z Jizerek, někdy dojemně krásných, jindy temných jako voda z rašelinišť, posílají, sdílejí a těší se na další. O návratu k liberecké rozhlasové četbě, výběru témat i samotném umění Nevrlého a Helšuse jsme si povídali s Davidem Hamrem z liberecké redakce Českého rozhlasu.

Kdy Vás napadlo pásmo četby z knihy Miroslava Nevrlého realizovat?

Je to náš splněný sen. A věřím, že nejen náš, kteří pracujeme v liberecké redakci Českého rozhlasu. Počínaje dnem, kdy se liberecká redakce oddělila od Českého rozhlasu Sever, řízeného z Ústí nad Labem, tedy druhého listopadu roku 2016, jsme začali přemýšlet o návratu rozhlasové četby na liberecké rádiové vlny. Naše současná redakce sice už nesídlí ve slavné rozhlasové vile v Lidových sadech (V Alšově 1, kde se realizovaly mnohé slavné rozhlasové opusy, mmj. také Havlovo pásmo Čechy krásné Čechy mé, Václav Havel odtud také s Janem Třískou v okupačním srpnovém týdnu 1968 vysílal) příležitost přihlásit se ke zdejší rozhlasové tradici ale nešlo nevyužít. Nevrlého Kniha o Jizerských horách je bez přehánění kultovním čtivem od prvního okamžiku, kdy jsme začali cyklus rozhlasových četeb připravovat, byl tento text v plánu .

Byl Václav Helšus jasnou volbou nebo jste zvažovali ještě někoho jiného?

Když Kniha o Jizerských Horách, tak Václav Helšus, na tom jsme se s režisérem Michalem Burešem shodli prakticky okamžitě. Václav Helšus je znalým a poučeným poutníkem krajinou Jizerek, jímž se stává i prostřednictvím rozhlasové četby. Později, když jsem s panem Helšusem natáčel rozhlasový rozhovor, se svěřil jak moc je pro něj tato kniha důležitá, což je patrno i ze způsobu jak skvěle nás výběrem z Knihy o Jizerských horách vede. Pomohla mu, rodákovi z Loun, stejně jako celé generaci dalších novoosídlenců mentálně zabydlet tento kraj, po válce opuštěný německým etnikem, nasytit jej obsahy. Krajina Jizerských hor se i tak jemu samotnému proměnila v text naplněný příběhy. Václav Helšus je skvělým interpretem Nevrlého textu.

Četba na pokračování má úspěch, lidé si ji sdílí na sociálních sítích, kolik vlastně chystáte dílů? Bude Kniha o Jizerských horách načtena celá?

Prozatím jsme načetli patnáctidílný rozhlasový cyklus v rámci naši řady Krajinou příběhů. V ní zpřístupňujeme také pověsťová a místopisná témata , rozhlasové nastudování Knihy o Jizerských horách se tak týká spíš jejích epičtějších pasáží. Vzhledem k mimořádně silným pozitivním ohlasům začínáme uvažovat i o načtení úvodních kapitol o měsících a v budoucnu snad i o knize celé.

Sáhli jste po „notoricky známé“ knize, která je ale i po letech tolik oblíbená, nebáli jste se ale přeci jen, že bude trošku „profláknutá“?

Přiznám se, že nás ani na okamžik něco takového nenapadlo. A nic zatím nenasvědčuje tomu , že by to tak vnímalo naše publikum. Možná je to z části dáno i vysokou mírou zdejšího lokálního patriotismu. A taky jsme možná měli víc štěstí než rozumu 😉 , výběrem tématu, interpreta, režiséra, textu …

Chystáte nebo máte aspoň v plánu nějaký podobný cyklus?

Pokud vše dobře dopadne, rádi bychom našim posluchačům v našem rozhlasovém cyklu Krajinou příběhů nabídli návštěvu pohádkové krajiny Čarodějova učně, někdejší součást České koruny, Lužici. Víc zatím neprozradím.

Věnujete se „Kultuře pod Ještědem“, což je název Vašeho pořadu v českém rozhlase. Není to někdy problém? Je tu dost kultury nebo mají pravdu ti, kteří Liberec vidí jako často kulturně mrtvé město?

Nikdy jsem neměl úplně ten pocit . Je ale pravda , že před několika lety se zdálo, že kulturní život v Liberci je ve srovnání s jinými krajskými městy poněkud „hibernován“. Dnes je to jinak. Máme fungující a skvělou Galerii, dvě divadla která sbírají prestižní ocenění, např Opera na. A žije to tu i na subkulturní úrovni. Projekty jako Kultivar, kino Varšava , Zauhlovačka jsou atraktivními náměty nejen pro rozhlasovou „Kulturu pod Ještědem“

První díly Nevrlého slavné Knihy o Jizerských horách načtené Václavem Helšusem si můžete poslechnout ZDE

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody slaví v těchto dnech 30. výročí od svého založení. Od té doby rozdělila na pomoc životnímu prostředí přes 32
Liberecký senátor Michael Canov na sebe v posledních dnech upozornil, když se stal mluvčím senátorů, kteří podali k Ústavnímu soudu stížnost ve věci novely
Digitální mapa Libereckého kraje. Nenápadná, ale přitom obří IT zakázka za více jak 170 milionů korun, která má pomoci obcím, ale i firmám ve
Přinášíme druhou část rozhovoru s Jiřím Vařilem, podnikatelem v dopravě a klíčovou osobností skupiny BusLine, se kterou ale dnes vede spor o její vlastnictví. V první
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.