Sdílení růžových kol v Liberci odstartovalo

Liberec se ode včerejška řadí mezi moderní evropská města, a to díky tzv. bikesharingu. Jde o systém sdílených kol, který se v rámci ČR již osvědčil například v Brně, Teplicích, Praze, ale také Kladně. Liberečané a návštěvníci města pod Ještědem mají netradiční kola k dispozici zatím na zkoušku. V prvním roce bude systém provozovat společnost Rekola, která s ním má zkušenosti i z dalších měst. Pokud se projekt osvědčí, bude pokračovat i v dalších letech.

Ve zkušebním provozu bude jezdit 60 jízdních kol speciálně vyvinutých pro místní terén, aby na něm třeba Pražskou vyjel i netrénovaný jedinec. Přehazovačka je samozřejmostí. Proti odcizení jsou kola sledována systémem GPS.

„Jsem rád, že se tento projekt nakonec podařilo prosadit. Podpora cyklodopravy je jednou z našich priorit a není to poslední změna na tomto poli, kterou budou Liberečané letos moci zaznamenat“, říká Jan Korytář, náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj i dotace.

“Systém sdílení kol je veřejnou půjčovnou. Kolo si na jednom místě půjčíte a jinde vrátíte. Slouží jako doplňkové řešení pro dopravní obslužnost v centrech měst. Sdílení kol přispívá k atraktivitě města a vyniká mnoha pozitivními faktory – nulové znečištění hlukem a zplodinami, úspora času, zlepšení fyzické kondice uživatelů jízdních kol a v neposlední řadě i rozvojem obchodu v místě provozování,” říká Lenka Svobodová, koordinátorka projektu DEMO-EC podpořeného z INTERREG EUROPE.

 „Tam, kde jsme již sdílení kol zavedli, tam jsou lidé nadšení. Dříve třeba vůbec nejezdili nebo si museli brát své kolo. Teď zjišťují, že se jedná o nejrychlejší pohyb po městě,shrnuje dosavadní zkušenosti Vít Ježek ze společnosti Rekola.

Jak systém funguje?

K půjčování potřebujete internet v chytrém telefonu a rychlou registraci zdarma.

Zvládnete ji přes bezplatnou mobilní aplikaci Rekola nebo web moje.rekola.cz.

  1. Získáte kód k zámku

Do aplikace opíšete číslo z rámu kola pod sedlem a obratem dostanete kód, kterým odemknete číselný zámek

  1. Odemknete kolo a vyjedete

Zámek si zamkněte ke košíku, ať vám nepřekáží. A můžete rychle vyrazit, kam potřebujete

  1. Kolo vrátíte

Kolo zamknete v růžové oblasti vyznačené v aplikaci, aby nepřekáželo, a přes aplikaci ho označíte za vrácené

Půjčit si můžete až 4 kola najednou a vyjet třeba s kamarády.

Podrobný video návod naleznete pod tímto odkazem: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=CivLLyuRZZ8

 

Kolik jízda na růžovém kole stojí?

  • Jízdy do 15 minut jsou ZDARMA
  • Dalších 45 minut za 15 Kč
  • Každých dalších 15 minut po 5 Kč.
  • Rekola si půjčíte od března do konce listopadu

 

Platí se bezpečně kartami Visa nebo Mastercard, platbou vás zcela snadno provede mobilní aplikace. Jde o to, že na samém počátku využívání aplikace si zájemce o kolo zaregistruje platební kartu a při samotných platbách ho již nebude nic zdržovat. Systém si peníze sám strhne a o konkrétní částce uživatele vyrozumí v sekci Platba a tarif, kde budou veškeré faktury.

Tisková zpráva Změny pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
67 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
V letošním roce soupeřila pětice měst z Libereckého kraje o vstup do celostátního kola soutěže historických měst o Cenu za přípravu a realizaci Programu
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V