Policie zasahuje v dopravním podniku a BusLine – 9 obviněných, 3 zatčení

AKTUALIZACE 2: Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují dnes v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) a ve společnosti BusLine. Devět osob bylo obviněno, z toho tři byly zadrženy a omezeny na osobní svobodě. První jména obviněných!

Kriminalisté měli na dopravním podniku zabavovat dokumentaci a zapečetit některé místnosti, zasahovali i v centrále BusLine, která pro město Liberec obstarává cca 40% autobusových linek, v Jablonci jezdí na 100% z nich a je s dopravním podnikem svázána kritizovanými smlouvami z roku 2009 i dalšími podezřelými smlouvami z let následujících.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej nechtěl situaci více komentovat. „Naši kriminalisté provádí v místě úkony trestního řízení, více se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat“, sdělil naší redakci na dotaz ohledně policejních aktivit v libereckém dopravním podniku i BusLine. Dále potvrdil, že 9 osob bylo obviněno, z toho 3 osoby byly omezeny na osobní svobodě. O které osoby a z kterých trestných činů jsou obviněny ale v této fázi policie odmítá říct.

Podle zatím neověřených zpráv se ale situace týká právě prorůstání vlivu BusLine a jejích klíčových osob mezi zdejší liberecké politické strany i konkrétní politiky. Náš web se problému autobusové dopravy, kde se na městské i krajské úrovni točí obrovské peníze za často podezřelých okolností, věnuje dlouhodobě a ukazuje na nepřístojné propojení mezi politiky a právě BusLine.

Minulý týden detektivové zasahovali i na krajském úřadě a pro změnu v centrále ČSAD Liberec. S outsourcingem veřejné dopravy nemá problém jenom město Liberec, ale i kraj. Otázku dnešního zásahu, ale i celkovou problematiku budeme i nadále sledovat a informovat Vás.

AKTUALIZACE 2: Podle zatím neoficiálních zdrojů by měl být jedním z obviněných ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Ten se stal ředitelem dopravního podniku již za primátorování Jiřího Kittnera (ODS) a na funkci byl instalován bez výběrového řízení, když přišel přímo z BusLine a dokonce několik měsíců fungoval zároveň v BusLine i DPMLJ. Wejnara měla ráno policie odvézt v poutech přímo z dopravního podniku.

Wejnar byl a je dlouhou dobu považován za prodlouženou ruku hlavní postavy BusLine, Jiřího Vařila, ten by mohl být jedním z dalších obviněných.

Dalším pravděpodobným obviněným je předseda představenstva, liberecký zastupitel zvolený za ANO Pavel Šulc. ten se do funkce dostal, když byl odvolán z postu Josef Šedlbauer ze Změny právě pro kritiku nestandardních vztahů DPMLJ s BusLine.

Subscribe
Upozornit na
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a