Za propuštění kontroverzního podnikatele se zaručil známý herec Ivan Vyskočil

Jak jsme informovali již minulý týden, tři hlavní obvinění v rozsáhlé korupční kauze, která se týká libereckého dopravního podniku, jsou přes protesty státního zástupce a policie zpět na svobodě. Není bez zajímavosti podívat se, kdo se stal jejich ručitelem, že nebudou této možnosti zneužívat.

Obvinění, kteří jsou v souvislosti se svou potencionální trestnou činností omezeni na svobodě, jsou většinou zadrženi proto, aby nemohli naplňovat tři potencionální hrozby a) útěk b) pokračování v trestné činnosti c) ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Pomoci na svobodu jim může osoba nebo sdružení, které se za ně zaručí, že takovéto aktivity vyvíjet nebudou.

Institut ručitele, respektive tak zvané „důvěryhodné osoby“, která se zaručuje za to, že propuštěný z vazby se bude chovat zákonně a nebude narušovat vyšetřování, popisuje český právní řád takto: „ Je-li dán důvod vazby uvedený v § 67 písm. a) nebo c), může orgán rozhodující o vazbě ponechat obviněného na svobodě nebo ho propustit na svobodu, jestliže a) zájmové sdružení občanů uvedené v § 3 odst. 1, anebo důvěryhodná osoba schopná příznivě ovlivňovat chování obviněného, nabídnou převzetí záruky za další chování obviněného a za to, že se obviněný na vyzvání dostaví k soudu, státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu a že vždy předem oznámí vzdálení se z místa pobytu, a orgán rozhodující o vazbě považuje záruku vzhledem k osobě obviněného a k povaze projednávaného případu za dostatečnou a přijme ji …“

Okresní soud v Liberci rozhodl, že zadržení tří hlavních obviněných v kauze korupčního jednání v libereckém dopravním podniku na dva dny stačí a odmítl je vzít do vazby, o což žádala policie i státní zástupce. Hlavními obviněnými jsou dnes již bývalý ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Luboš Wejnar, předseda představenstva a zastupitel zvolený za ANO Pavel Šulc a klíčový hráč, který stojí v pozadí společnosti BusLine Jiří Vařil (KSČM).

Za Luboše Wejnara se zaručilo Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah v Jablonci nad Nisou. Toho je Wejnar sám členem a dalšími členy jsou například jablonečtí zastupitelé za ČSSD Jindřich Berounský a Lukáš Pleticha. Wejnar přišel po ustanovení společného dopravního podniku obou měst do své pozice právě z BusLine, a to bez výběrového řízení.

Ještě pikantnější je osoba ručitele/důvěryhodné osoby u Jiřího Vařila. Stal se jím známý český herec Ivan Vyskočil, kterého si například diváci pamatují z oblíbeného dětského seriálu Létající Čestmír, kde ztvárnil roli charakterního učitele Jandy.

Vyskočilovo ručitelství za Vařila jen dokazuje propojení Jiřího Vařila s BusLine, ač se tato firma dnes tváří, že se svým zakladatelem nemá již nic společného. Syn Ivana Vyskočila Jakub figuruje v oficiálním vedení BusLine, ale je veřejným tajemstvím, že určující osobou je stále Jiří Vařil. Sám Ivan Vyskočil se také několikrát podílel na promo akcích BusLine (viz úvodní foto).

Kdo se stal ručitelem za předsedu představenstva a úřadujícího ředitele DPMLJ Pavla Šulce se naší redakci zatím nepodařilo zjistit. Ivan Vyskočil v posledních dnech opakovaně nezvedal telefon. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která případ libereckého dopravního podniku vyšetřuje, odmítl cokoliv dalšího sdělit.

U všech tří je přitom oprávněný důvod se domnívat, že budou ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování. Pavel Šulc se díky rozhodnutí politiků v orgánech dopravního podniku i na zastupitelstvu stal dokonce na přechodnou dobu i ředitelem DPMLJ, jelikož Luboš Wejnar již před několika měsíci avizoval svůj odchod k prvnímu květnu do nově založené dopravní společnosti města Jablonce nad Nisou.

Tím Šulcova možnost „zametat stopy“ ještě posílila. Stalo se tak, když zástupci ANO, ODS, ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj na představenstvu DPMLJ i na zasedání libereckého zastupitelstva odmítli návrh Změny pro Liberec na jeho okamžité odvolání. Šulc také patří mezi přátele a chráněnce libereckého primátora Tibora Batthyányho (zvolen za ANO).

U Jiřího Vařila hraje významnou roli i jeho možnost útěku, jelikož má významný majetek v Jižní Americe, konkrétně v Paraguayi. Vařil je členem KSČM Libereckého kraje a je zároveň zástupcem komunistů v dopravním výboru Libereckého kraje. BusLine, jak opakovaně upozorňuje, náš web má ale své propojení s dalšími politickými stranami – Starosty pro Liberecký kraj, ČSSD, ODS nebo právě exANO.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další pokračování korupčního příběhu z libereckého dopravního podniku naservírovaly čtenářům Seznam Zprávy. Tentokrát policisté popisují, jak bývalý ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar spolu s někdejším předsedou
Server Seznam zprávy dnes přinesl reportáž založenou na policejních spisech a odposleších, které dokumentují korupci Dopravním podniku města Liberec (DPMLJ). Znovu ukazují na vliv
Náš Liberec přináší exkluzivně ukázku smluv ohledně plničky CNG (stlačeného zemního plynu), kvůli kterým bylo minulý týden podáno trestní oznámení. Figurují v nich představitelé firmy
Náš web již před čtyřmi roky přinesl zjištění, že kontroverzní podnikatel Miroslav Pelta si nakupuje politiky skrze luxusní VIP zájezdy. MF Dnes přináší nová