Uběhl rok od zatčení Miroslava Pelty

Včera tomu byl přesně rok, co detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli jednoho z nejznámějších českých podnikatelů a fotbalových funkcionářů, politika ODS Miroslava Peltu. Jeho případ ukázal, jakým způsobem se rozdělují dotace v českém sportu.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou spolu se státním zástupcem přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnotící komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivý sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Scházel se kvůli tomu se svou milenkou, Simonou Kratochvílovou, náměstkyní mistryně školství, v pronajatém bytě v centru Prahy. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy Fotbalové asociace ČR nebo jak si naklonit vlivné osoby, zejména politiky a podnikatele.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

V síti policie před rokem skončili ale více aktérů. Dohromady to byli: Simona Kratochvílová (tehdejší náměstkyně ministryně MŠMT pro řízení sekce sportu a mládeže), již zmíněný Miroslav Pelta (tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky, v návaznosti na svůj skandál rezignoval), Zdeněk Bříza (tehdejší vedoucí odboru sportu MŠMT), Miroslav Jansta (stále aktivní působící předseda České unie sportu (ČUS))

Policisté tyto aktéry obvinili z těchto trestných činů: spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Během následujících týdnů se řady obviněných rozrostly o jména jako Jan Boháč (generální sekretář ČUS) nebo samotný FAČR.  Dotační kauza se nevyhnula ani zástupcům z Magistrátu hlavního města Prahy Soně Fáberové a Karlovi Březinovi (ČSSD). V současné době se čeká na proběhnutí prvního stání u soudu.

Pelta má ale dlouholetý vliv i na rozdělování sportovních dotací v Libereckém kraji. Spolu s majitelem Syner a hokejového klubu Bílí tygři Petrem Syrovátkem a majitele fotbalového Slovanu Ludvíkem Karlem byli v roce 2016 lobovat za navýšení dotací pro svoje kluby u příslušných krajských i městských politiků.

Jak první zjistil náš web, následně těm to politikům Pelta platil luxusní VIP zájezdy do zahraničí. Mezi přistiženými politiky byl například krajský náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj), Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj) nebo náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD) a další politici z ODS a ANO.

V návaznosti na „Peltovu“ korupční kauzu na ministerstvu příkladně rezignovala z postu tehdejší ministryně Kateřina Valachová z ČSSD. Naproti tomu žádný z usvědčených krajských náměstků se v roce 2016 k rezignaci neodhodlal, naopak zastání našli u hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), který se sám odmítá vzdát funkce, ač je již obžalován v jiné korupční kauze, kde měl dle státního žalobce nezákonně za úplatek pomáhat Metrostavu získat desítky milionů dotací.

 

Subscribe
Upozornit na
90 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a