Týden pod Ještědem: důstojnost by městu slušela nejen ve vztahu k historii

Uběhl druhý krátký týden po pro leckoho dlouhém volnu. Liberec a jeho zalarmované obyvatele neděsila tekknoparty, ale všichni si užívali nebývale teplého a modrého jara. Slavil se i konec nejděsivější války, od které uběhlo sotva pár desítek let, ale přeci je už tolik zapomínaná.

V mediálním prostoru, tentokrát i libereckém, se opět diskutovalo, zda se má při výročí konce války vyvěšovat i vlajka bývalého Sovětského svazu. V Liberci třeba chyběla. Proti jejímu vyvěšování je již, v Českých zemích tolik typicky, většinou řada polistopadových disidentů a dnešních bojovníků s 30 let neexistujícím režimem. Tak jako tak, je to ostudné.

Rozhodně nejde o glorifikaci stalinského Sovětského svazu a jeho režimu, jak si dnešní odpůrci vyvěšování rudých vlajek myslí a ještě hlasitěji křičí. Na co by se ale nemělo zapomínat, jsou desítky tisíc  mužů a žen, kteří při zhruba dvouměsíčním akci na osvobození Československa položily své životy. Ty počty jsou známé: 140 tisíc Sovětů, 67 tisíc Rumunů, 12 tisíc Čechoslováků, zhruba 1200-1300 Poláků a Američanů.

Liberec osvobodily armády 1. ukrajinského frontu, proto by zde vlajka Sovětského svazu měla vlát mezi prvními, ostatní ovšem nevyjímaje. Že se tomu tak neděje, jde na vrub městu a svědčí o tom, jak si váží své historie i těch, co za něj padli. A že zrovna v německém Liberci většina lidí osvobozenecké sbory nevítala a dokonce se zde schylovalo k razantnímu odporu z řad fanatických nacistů, je dostatečně známé. Stejně jako, že ve válkách jako první umírají synové a dcery těch posledních.

Aktuální politickou scénu v Liberci pak rozčíslo jen společné prohlášení Změny pro Liberec, TOP 09, že by mohl primátor Tibor Batthyány (zvolen za ANO) konečně svolat mimořádné jednání zastupitelstva k situaci v dopravním podniku, které slíbil již více jak před čtrnácti dny a pořád nic.

Dopravní podnik  v současné době řídí jeho blízký kamarád, spolustraník a chráněnec Pavel Šulc, kterého přes protesty policie a státního zástupce soudce pustil z cely. Dokonce to vypadá, že to leckomu vyhovuje, protože Vařilova BusLine si kolem prstů omotala všechny politiky, nejen z ANO, ale i ODS, ČSSD, KSČM i Starostů pro Liberecký kraj.

Ať už Batthyány mimořádné zastupitelstvo svolá nebo ne, liberecká komedie, kdy z korupce obvinění můžou nadále řídit největší městské firmy, je již tak odehrána. Bohužel se to po z korupce obviněném řediteli nemocnice i hejtmanovi, který se své funkce rovněž drží jako klíště, byť už je i obžalován, stává takovým vypečeným libereckým nešvarem.

Subscribe
Upozornit na
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.