nášLiberec

Search

Zlaté padáky pro bývalé úředníky za 1,1 mil. Kč město nevyplatí

Město Liberec ušetří na kontroverzních odměnách, kterých se v roce 2011 dožadovali někteří vrcholní úředníci, kteří odešli s tehdejším primátorem Jiřím Kittnerem (ODS), přes 1,1 milionu korun. Se dvěma z nich se dohodlo na smíru, jako například s tehdejším tajemníkem Markem Řeháčkem.

Když v říjnu roku 2010 ODS v čele s Jiřím Kittnerem prohrála volby, odešla spolu s ní z liberecké radnice řada vrcholných úředníků, která byla spjata s érou Jiřího Kittnera. Odstupující primátor Kittner jim na poslední chvíli, většinou během listopadu 2010, schválil neobvykle vysoké odměny ve statisícových částkách.

Kittnerův tehdejší nástupce, primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) proplacení těchto odměn zastavil. Jejich výše byla zcela neobyklá – v zásadě kopírovala 5x násobek jejich tehdejšího platu, tedy šlo o skrytou formu odstupného. Na ten ale neměli nárok, protože se rozhodli odejít sami o své vůli.  Dotčení úředníci v čele s tehdejším tajemníkem Markem Řeháčkem město přesto zažalovali. Soudní pře se táhla do dnešních dní a město z ní vyjde nakonec vítězně, byť například Marku Řeháčkovi bude muset část peněz vyplatit.

U bývalého tajemníka, který uplatňoval nárok na odměnu 300 000 Kč, kterou mu v roce 2010 přiznal odstupující primátor Kittner nárok, se město dohodlo na smírném řešení, protože tato odměna byla na rozdíl od jiných vypsána za konkrétní provedené úkony a úspěch u soudu by tak byl nejistý. Město se s Markem Řeháčkem dohodlo, že mu vyplatí 250 000 Kč a každá strana si zaplatí náhrady na soudní řízení.

Marek Řeháček působil za Kittnerova primátorování jako tajemník a byl s ním úzce spjatý. Po prohře ODS v Liberci roku 2010 odešel do sousedního Jablonce nad Nisou, kde naopak ODS zvítězila a působí ve funkci tajemníka tam.

Smírem řeší město i spor s někdejší vedoucí odboru životního prostředí Ivanou Řimnáčovou, ve kterém šlo ale pouze o 35 000 Kč. Řimnáčová po roce 2010 působí, podobně jako Marek Řeháček, na jabloneckém magistrátu.

Soud naopak zamítl žalobu Ladislava Fuchse, který v minulosti na libereckém magistrátu působil jako vedoucí odboru technické správy a který požadoval po městě 250 000 Kč. Soud v tomto případě konstatoval, že Ladislav Fuchs odešel po volbách ze své vůle a odměna od Jiřího Kittnera by simulovala odstupné, na které neměl nárok. Soud se v tomto případě opíral o rozhodnutí Nejvyššího soudu z minulosti.

Zbylí bývalí liberečtí úředníci, kteří město žalovali také o statisícové částky, nakonec své žaloby stáhli a město jim tedy nemusí vyplácet nic. Byli mezi nimi například vedoucí odboru ekonomiky Čeněk Svoboda (280 000 Kč), vedoucí odboru majetku Josef Mazač (230 000 Kč), tiskový mluvčí primátora Kittnera Martin Korych (200 000 Kč) nebo Kittnerova asistentka a v současnosti dvojka na kandidátce místní ODS Petra Břeňová (150 000 Kč).

Město díky úspěšnému sporu s bývalými úředníky ušetří více jak 1,1 milionu korun. Jako správné rozhodnutí to zpětně vidí i tehdejší primátor a dnešní náměstek Jan Korytář: „Výše odměn byla vysoce nemravná, navíc ti úředníci se ve většině ani nijak nenamáhali svoji agendu normálně předat, nebyl to od nich profesionální přístup. Odměny nevyplatit bylo z mé strany částečně riskantní rozhodnutí, ale nebylo možné nad tím zavřít oči a také jsem věřil, že soud argumenty města uzná jako relevantní, což se také u většiny případů stalo.“

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,