Komentář JT: Radost ze sucha

Počasí posledních týdnů a měsíců, které vedry a suchem pustoší celou Evropu od severu na jih, jako by ale současně zahřívalo srdéčka malých českých lidí a zejména libereckých politiků. Jak se přírodní katastrofa hodí v předvolebním boji, dokazují téměř denně.

Ano, řeč je znovu o opraveném Lesním koupališti. Znovu proto, protože se ze současného extrémního sucha dělá politikum par excellence, nástroj proti své konkurenci a příčina žlučovitých orgií na sociálních sítích.

Těžce nesou ti, za kterými moc práce není i ti, kteří mohli Lesní koupaliště stokrát a jednou opravit v minulosti, jak se povedlo „Lesák“ opravit a ještě hůře, jak je to s nadšením kvitováno libereckou veřejností. Sousedovy úspěchy bolí více, než hřejí ty vlastní, říká se. Zvlášť, když ty vlastní tak nějak chybí.

Jakou radost tak spoustě libereckých politiků, ale i internetových „hejtrů“, stranických placených PR-istů a falešných, účelově před volbami zakládaných facebookových profilů, udělalo extrémní sucho, které toto jaro a léto postihlo nejen Liberec a Českou republiku, ale i celý kontinent. Kolik se najednou vynořilo amatérských hydrometeorologů, kteří nyní dávají k dobru svá ničím podložená moudra, jen aby mohli říci: my jsme to říkali!

Vévodí tomu samozřejmě liberecký primátor Batthyány, který si po privatizaci Ještědu, který nehorázným způsobem přihrál do rukou kontroverzního slovenského miliardáře, užívá svou letošní asi šestou dovolenou, ale na svém facebookovém profilu téměř denně hýká radostí nad tím, jak je málo vody. Skutečný primátor všech Liberečanů, chtělo by se říci.

Ostatně není od věci si připomenout, že je to právě Batthyány, který se nyní tolik rozhořčuje nad možností dočerpávání koupaliště vodou odjinud (což by stálo v posledku něco v řádech desítek tisíc a hlavně se to v minulosti, než Lesák zničila neviditelná ruka trhu za ODS, dělo běžně), chce za daleko podstatnější městské peníze vybudovat retenční nádrže na Ještědu, aby mohl slovenský miliardář pohodlněji vydělávat. Holt od obyčejných Liberečáků, co na Lesák chodí, se asi ničeho nedočká…

A byl to jeden a ten samý primátor Batthyány, který se dnes hrozí desítek tisíc z městské kasy kvůli koupání na celé suché léto, bez výběrového řízení zaplatil neuvěřitelných půl milionu korun za doslova pár minut videomappingu o Vánocích před třemi lety.

Tehdy právem křičela opozice (Starostové, KSČM), že je to nestoudnost. Kupodivu Změna a Jan Korytář solidárně mlčeli a podpořili svého koaličního partnera, což se ukázalo jako chyba a ještě větší chyba čekat od něj podobnou solidaritu. 

S jídlem roste chuť a s letošním horkem i žízeň. U mnohých je to ale hlavně žízeň po moci a korytech.

Subscribe
Upozornit na
51 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.