Referendum jo!

Proč by měli chodit lidi k referendu, když mají na radnici svoje politiky? Tahle otázka vrtá nejednomu libereckému občanovi hlavou. Odpověď je přitom prostá – víc hlav víc ví.

Když pražský lobbista Roman Janoušek naboural svým autem v opilosti ženu, objevily se dva odborné posudky soudních znalců. První soudní znalec řekl, že jí Janoušek nabral úmyslně, najel do ní a žena se překulila přes celou kapotu. Druhý soudní znalec placený Janouškem napsal, že jí jenom omylem brnknul zrcátkem. Do tohoto stavu dospěla naše expertní společnost – za peníze každá pravda k mání.

Velká část kritiků libereckého referenda se přitom opírá o důvěru právě v tyto expertní mechanismy. Říkají, že máme zastupitelskou demokracii, zvolení politici mohou využít svůj profesionální úřednický aparát, objednat si expertní posudky a pak mohou pouze oni vyslovit odpovědné rozhodnutí. Ve výsledku se přitom ani nebudou moc hádat, protože to rozhodnutí přeci úplně jasně vyplyne z těch odborných studií. Tuto představu ideálního a neomylného politika si někteří lidé hýčkají ve své hlavě. Když pak vidí politickou realitu se všemi možnými chybami a hádkami, mají alespoň bezvadnou záminku pro své rozhořčení a brblání.

Co to ale zkusit jinak? Copak nebylo o zámku, amfiteátru či hazardu napsáno a vysloveno již dost? Copak Liberečané neměli tolik příležitostí poslechnout si argumenty z jedné i druhé strany? Škoda, že někteří politici vyplýtvali tolik energie na obecnou kritiku referenda. Psali o tom, jak je referendum populistické, drahé, zbytečné apod. Kdyby se soustředili na argumentaci k jednotlivým otázkám, posloužili by občanům lépe. Čelem se k referendu postavili pouze Starostové, kteří navrhují 5 krát NE, a LOL (Liberec otevřený lidem), který klidnou argumentací doporučuje 3 krát ANO a 2 krát NE.

Chápu, že lidé mohou být z protichůdné argumentace nesví, že to není takový komfort, jako „spolehnout se na experty“ (a pak si na ně zanadávat). Jenže takový je život. Rozhodovat se v situaci, kdy nemáme všechny možné informace, kdy nevidíme do budoucna, to musíme dělat dnes a denně. Občas se rozhodnutí povede a občas ne. Co si budeme povídat, žijeme v Liberci a politikům se v tomhle městě taky zrovna všechna rozhodnutí v minulosti nepovedla. Nechme tedy promluvit kolektivní inteligenci. Tu si žádný Janoušek koupit nemůže.

Jindřich Felcman

předseda libereckých Zelených

kandidát do Zastupitelstva města Liberec

Subscribe
Upozornit na
79 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Poslední týden přinesl nemálo zásadních zpráv. Proběhlo opětovné odsouzení kdysi mocného (a podle vlastního přesvědčení zřejmě nedotknutelného) šíbra, město navštívil nový prezident, v Liberci
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.