Město po bitvě – jak vypadá situace po volbách?

Duchové starých časů se opět vynořili, Korytář je poražen a Kittner sedí za jednacím stolem a dojednává s Půtou nové vedení města. Jednoznačným vítězem těchto voleb jsou tak Starostové a ODS.  Bývalí členové ODS Zámečník a Pohanka budou spolupracovat s těmi současnými, jako jsou Židek a Hampl. V zastupitelstvu mají přesnou polovinu, mohou být tedy v klidu. 

V Liberci se pojede model jako na kraji – nikdo se navenek nebude hádat, užijeme si krasořečnění o ochraně demokracie a dalších hodnot a v zákulisí se v klidu domluví stavební zakázky. Kdo bude stavět novou nemocnici je už nyní jasné. Krajská dohoda mezi Půtou s Syrovátkem o vzájemné spolupráci a neútočení se rozšíří i na město. Stavební zakázky za stovky milionů a provize z nich budou jistit novou koalici.

Klíčová rozhodnutí se tak budou opět vytvářet v kancelářích Syneru a detaily se odladí ve skyboxech v aréně nebo na golfových hřištích. Kittner jako hlavní vyjednávač ODS není nikým jiným než Syrovátkovým emisarem s jednoznačným úkolem. Nedopustit, aby v jakékoliv koalici byla Změna a zcela eliminovat její vliv na dění ve městě. Součet 20 hlasů se Starosty jim to hravě umožní.

To je také asi hlavní důvod mlčení Jana Korytáře, který se k povolební situaci zatím téměř nevyjadřuje. Nejspíš si spočítal, že Změna končí v opozici a tuší, že i čtyři další roky opoziční práce povedou nejspíš opět jen k tomu, že si Změna možná zlepší v příštích volbách výsledek, ale skončí opět v opozici. Osobně tipuji, že z politiky nyní odejde a využije nabídek v soukromém sektoru, nejspíš v oblasti dotačního poradenství, jak již předem avizoval.

Zaradovat by se proto měli všichni, kdo si již dříve přáli jeho odchod z čela Změny. Kdo ji ale povede dále, jasné není. Korytář měl jistě mnoho chyb, ale uměl odolávat dlouhodobé nepřátelské kampani, prosazovat neúnavně program Změny a hlavně, což není zcela zřetelné, získávat peníze nutné na její fungování i kampaně. Lidsky porozumím tomu, jestli z politiky odejde, obávám se ovšem, že to je začátek konce Změny. Přece jen, síla peněz a soukromých zájmů na druhé straně je příliš drtivá a málokdo se bude chtít asi vystavit na jejím čele dehonestační kampani, která by následovala. Zbývá jen doufat, že po jeho odchodu Změna nekývne na velkou koalici za pár postů, což by byl její definitivní konec a nějaké řešení se časem najde.

Vedle Změny prohrálo i ANO. Ve spojení se Starosty je čeká postupná marginalizace, podobně jako na kraji. Ačkoliv mají náměstkyně Volfová i Loučková pověst pracovitých a schopných manažerek, veškerou smetanu a mediální prostor získává hejtman Půta. Starostové v Liberci navíc už chytře avizovali, že si vezmou na starosti chodníky, silnice a čistotu města. Je bez pochyb, že udělají maximum, aby do krajských voleb byli změny v této oblasti v Liberci vidět. Ve spojení s tím, že budou mít primátora a pod kontrolou tiskové oddělení, je zřejmé, kdo si připíše úspěchy na své konto. Nezkušený Němeček ani ANO to nebudou. Než Němeček dokončí svoje investiční projekty, proběhnou krajské volby. V těch drtivě vyhrají Starostové, kteří mají pod kontrolou malá města a po získání Liberce upevní svůj vliv v kraji i v Liberci. Další komunální volby v Liberci vyhrají stejně, jako v Hrádku nebo Chrastavě, tedy přes 50%.  Pomůže jim v tom i Půta, který konečně uvolní peníze třeba na divadlo nebo ZOO.

Zajímavá je situace některých zásadových bojovníků a účastníků předradničních demonstrací proti nebezpečí Andreje Babiše, kteří si teď konstruktivně sednou s jeho lidmi do vedení města. Ale vždyť ono to má logiku. Právě přizváním ANO ke spolupráci budou pracovat na tom, aby Babiš v našem kraji oslabil. Takže vše do sebe zapadá a můžeme se těšit na klidné a hezké časy.

Matěj Medek, nezávislý politolog

Subscribe
Upozornit na
125 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Nejprve zisk nadnárodních korporací a řetězců, až potom svátek svobody a demokracie. Realita dnešního státního svátku, který je honosně nazván Den boje za svobodu
Mám tu možnost sedět ve školské radě v naší čtvrti ve Vesci už nějaký rok a je to dobrá zkušenost, kterou bych přál každému,
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které