Zvrat v povolebním vyjednávání: ANO odmítlo ODS

Koalice Starostů, ODS a ANO, která už vypadala na spadnutí, v Liberci nakonec nebude. Zástupci ANO odmítli včera večer koalici s ODS. Evidentně tak reflektovali rozčarování liberecké veřejnosti nad tím, že by se ODS znovu vrátila k moci i že ji stále pevně svírají staří politici.

Jaroslav Zámečník, lídr Starostů, který je ve vyjednávacím týmu spolu s hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj), včera oznámil konec jednání o koalici SLK, ODS a ANO. Důvodem bylo odmítnutí vstupu ze strany členské základny ANO. S tím zase přišel lídr ANO Jiří Němeček, když veřejnosti sdělil, že stranická základna „razantně odmítla“ spolupráci s ODS.

Důvodem jsou prý události v Brně, kde měla vzniknout koalice ANO, ODS a dalších stran, které nelibě nese šéf hnutí Andrej Babiš. Dosavadní primátor Brna za ANO Petr Vokřál, ale nenabídl potencionálním koaličním partnerům místa, která by je uspokojila, a tak se zejména zástupci ODS dohodli s dalšími stranami na koalici bez ní.

Významnějším důvodem pro odmítnutí koalice s občanskými demokraty ale bude spíše skutečnost, že liberecká veřejnost s překvapením a nevolí reagovala na povolební vyjednávací tým ODS, který vedl bývalý primátor Jiří Kittner i jeho někdejší náměstek Ondřej Červinka. ODS se přitom ve volbách vymezovala jako strana, která se starých vazeb zbavila a sází na nové tváře.

V současné době je na stole několik dalších variant. Může vzniknout dvojkoalice SLK a ODS, ta by ale měla pouhých 20 hlasů v 39 členném zastupitelstvu. Téměř všechny strany proto chtějí širší koalici. Aktuálně se uvažuje o koalici SLK, ANO a LOL!, který by již mohla počítat s 29 hlasy. Zástupci LOL, kterými jsou Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová, byli již po volbách vyzváni k jednání ke koalici. Nakonec ale s nimi nikdo nejednal (ani o jejich programových prioritách, které byli SLK zaslány) a v pondělí bylo vyhlášeno jednání pouze s ODS.

Nyní se LOL! vrací do hry a jsou na to dle svých vyjádření na sociálních sítích připraveni. Jaroslav Zámečník z SLK potvrdil, že zástupce LOL osloví. 

Subscribe
Upozornit na
181 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.