Rok republiky na náměstí – zastavte se na chvíli

Už dva týdny je v Liberci na náměstí k vidění zajímavá a originální putovní výstava, která připomíná nejen 100 let od vzniku Československé republiky, ale i její porodní bolesti, sociální i nacionální problémy, každodennost i její neméně bolestný pád. Kdo ji ještě neviděl, neměl by zaváhat.

Putovní expozice čtrnácti kovových velkoformátových a v noci podsvícených panelů je v Liberci k vidění od na náměstí Dr. E. Beneše,  a to ve dnech od  8. 10. do 2. 11. 2018. Jde o zdařilou výstavu, která zajímavou a poutavou formou přibližuje vznik, zánik i každodenní život československého státu, pro který se v historiografii i v širokém povědomí vžil název První republika.

Výstava, ač je koncipována zkratkovitě a „uživatelsky“, přeci jen v lecčem převyšuje běžné regionální výstavy a na několika krocích seznamuje kolemjdoucí s moderní československou historií, kde zrovna Liberec hrál své podstatné místo jakožto první město sudetoněmecké menšiny v Českých zemích. Expozici, kterou připravili historici z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd České republiky, budou moci shlédnout občané celkem 24 měst.

Speciálně Liberci jsou věnovány tři z panelů. Město pod Ještědem, které bylo centrem českého němectví, sehrálo svou roli při vzniku republiky, když zde byl sudetskými Němci vyhlášen samostatný, ovšem nikým neuznaný a posléze československým vojskem potlačený, státní celek provincie Deutsch Böhmen, tak i o dvě dekády později, kdy se stalo centrem henleinovského hnutí, které mělo zásadní vliv na rozbití mladého demokratického státu.

Putovní výstava na náměstí navazuje na rovněž povedenou expozici ze srpna, věnovanou padesátiletému výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy a rovněž stojí za zastavení a zhlédnutí.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.