Dovolil se ozvat kvůli nízkým platům a dostal padáka. Město se ho nezastalo

Ledař Rudolf Dlask dělal svou práci rád. Jenže za ní, spolu s kolegy, bral ve Sportparku Liberec, který pro město provozuje společnost S group holding /Syner, extrémně nízké mzdy. Dovolil se ozvat a čekal ho vyhazov. Šel na město a tam se ho nezastali.

Společnost S group facility management (patřící do holdingu S group holding) provozuje na základě koncesní smlouvy z roku 2009 pro město místní hokejovou arénu i celý Sport park Liberec. Tato smlouva je dlouhodobě kritizována některými zastupiteli, že se vlastně jedná o milionovou veřejnou podporu soukromého byznysu podnikatelů s dlouhými prsty do místní politiky.

Jak vychází najevo, společnost se ale chová macešsky a na hraně zákona i ke svým zaměstnancům z řad Liberečanů. Jedním z nich je Rudolf Dlask, Liberečan, který dělá ve Sport parku ledaře a stará se spolu s dalšími kolegy o místní ledové plochy. Jeho příběh jako první popsala Mladá fronta Dnes.

Hokej je pro majitele Syneru výnosný byznys, kde se za přispění města otáčí obrovské peníze, ale zároveň slouží i jako PR firmy a s ní spojené politiky, která v minulosti uškodila jménu Liberce pro klientelismus, který zde na radnici kvetl. Rudolfu Dlaskovi a dalším zaměstnancům ale je za jejich práci podíl na tomto profitu odepřen.

Za svou nenahraditelnou práci, bez které by žádný hokej v Liberci nemohl existovat, berou podprůměrné mzdy. Navíc, když se proti takovým podmínkám dovolili ozvat, čekalo je vyhrožování a výpověď.

Práce ledaře mě moc bavila, ale s 95 koruny na hodinu, které jsme dostávali, se dnes moc vyžít nedá,“ uvedl pro náš server Rudolf Dlask. „Kvůli své práci musíme absolvovat všelijaká školení na republikové úrovni.  To, že naše platy jsou hluboko pod celostátním průměrem, jsme věděli , ale na podobných setkáních jsme zjistili, ale že i ostatní kolegové ledaři z jiných měst berou daleko více,“ popisuje své zkušenosti liberecký ledař. „A to se v Liberci navíc staráme o nesrovnatelně větší ledové plochy, než jinde,“ dodává.

Obrátili se proto na šéfa a jednatele společnosti Lukáše Přindu. „Ten ale na naše otázky a žádosti vůbec nereagoval. Proto jsme se rozhodli promluvit.“,  říká Rudolf Dlask s odkazem na zmíněný článek z liberecké Mladé fronty.

Reakce vedení společnosti, která se stará o městský majetek, na sebe nedala dlouho čekat. „Pan Přinda si nás po jednom pozval do kanceláře. Já jsem dostal výpověď a vyhrožoval mi, že ji musím podepsat dohodou nebo na mě napíše takový posudek, že mě nikde nezaměstnají a nebudu se moci přihlásit ani na Úřadu práce. Kolegy pak nutil, aby podepsali prohlášení, že se od mého vyjádření v médiích distancují“, popisuje jednání vedení společnosti Rudolf Dlask.

Takové jednání ze strany vedení firmy může být ale v rozporu se zákonem. Jednak na to pamatuje zákoník práce a jednak právní úkon je neplatný, pokud u něj nemohla být uplatněna svoboda vůle.

Lukáš Přinda z S group facility management se vyjádřil, že nebude komentovat vnitřní záležitosti firmy skrze média. Rudolf Dlask se proto rozhodl obrátit i na město, na jehož majetku firma provozuje svůj byznys. Šel za náměstkem Ivanem Langrem (v končícím volebním období zvolen za Změnu pro Liberec, přeběhl ke Starostům pro Liberecký kraj), který má sport v gesci.

Ale ani tady neuspěl. Langr, který propojení Syneru s bývalým vedením radnice kritizoval ve své rigorózní práci (a výslovně zmiňoval právě situaci kolem arény a Sport parku), se ale situací odmítl zabývat. „Řekl mi, že mi v tomhle neumí pomoci,“ uvedl Rudolf Dlask. I Langr se pro média vyjádřil, že mu nepřísluší komentovat vzathy mezi zaměstnanci a vedením ve firmě, byť jde o městský majetek.

„Celá situace mě hodně mrzí. Hokej i svou práci jsem měl velice rád a v tom nejsem rozhodně sám. Udělal jsem tam spoustu navíc a zadarmo, jako například opravu sedaček. To ale arogantní vedení firmy nezajímá a k zaměstnancům se chová povýšeně,“ uzavírá ledař Rudolf Dlask.

Subscribe
Upozornit na
139 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i
Jméno bývalého náměstka hejtmana Libereckého kraje za Piráty Zbyňka Miklíka se skloňuje v souvislosti s možným angažmá v nových společnostech, skrze které chce kraj