Televizní boj proti suchu za veřejné peníze

V posledních týdnech Liberecký kraj zintenzivňuje svojí propagaci týkající se boje se suchem. Využívá k tomu placenou propagaci, ve které se neštítí zcela nepokrytě manipulovat. Pravdou totiž je, že v této agendě je Liberecký kraj dlouhodobě extrémně pasivní.

Zastupitelé za Změnu pro Liberecký kraj nedávno kritizovali další navýšení rozpočtu kraje na svou propagaci. Na rok 2019 došlo k navýšení již na 15 mil. Kč. Připomeňme si slova Martina Půty z let, kdy jako opoziční zastupitel tvrdě kritizoval předchozí vedení kraje v barvách ČSSD: „Nevím, proč by měl kraj dávat tolik peněz na svou propagaci. Dokázal bych si představit částku menší.“ V té době se na propagaci ročně utrácelo 11 mil Kč…

Částky na sebe-propagaci si současné vedení kraje navyšuje od té doby každoročně a na tématu boje se suchem si lze dobře ukázat, jak může být tento mediální válec pro směřování krajské politiky nebezpečný.

Vysychající kraj a pasivní politici

Teplotně rekordní letošní léto ukázalo, že dopady globálních klimatických změn se nevyhnou ani našemu regionu. Toto léto docházela voda ve studních lidem, kteří to za celý život nezažili. A to třeba i v Jizerských horách, dříve notoricky známých pro své deštivé počasí. Nejde ovšem jen o poslední rok, srážkové úhrny klesají dlouhodobě. A když už déšť v létě přijde, často se zvrtne v další nový fenomén – přívalový déšť, který způsobuje lokální záplavy. Klíčovým opatřením, které oba problémy umí dlouhodobě a udržitelné řešit, představuje léčba české krajiny. Je třeba zvýšit její schopnost zadržovat vodu dělením bloků orné půdy, zakládáním průlehů, remízů, mokřadů, deregulací vodních toků apod. Zeptejte se ovšem sami sebe – copak jste realizaci nějakých takových opatření v posledních letech v našem kraji někde zaznamenali?

Na absenci funkční podpory upozorňovala Změna pro Liberecký kraj vedení kraje již letos na jaře, přičemž jsme také upozornili na alarmující stav čerpání prostředků z Operačního programu životní prostředí 2014 – 2020, prioritní osy 1.3 a 1.4, které jsou zaměřeny právě na protipovodňovou ochranu a zadržování vody v krajině. Na začátku roku 2018 bylo v celé ČR na tyto projekty vyčerpáno 1,6 mld. Kč, z toho v Libereckém kraji pouhých 45 mil. Kč, tedy 2,8 %! Upozorňovali jsme na to, že jiné kraje v ČR mají speciální fondy, které zajišťují obcím spolufinancování těchto projektů z EU dotací. Upozorňovali jsme kraj na to, že je nutné na tuto agendu vyčlenit úředníka, který bude s obcemi aktivně pracovat a pomáhat jim s přípravou projektů.

Televizní politika

Nedá se říci, že by tato kritika u vedení Libereckého kraje nevyvolala žádnou reakci. Bohužel předmětná reakce studně vodou rozhodně nenaplní. Kraj akorát zintenzivnil své mediální výstupy týkající jeho všemožné aktivity v této agendě. Vyvrcholením byl obřadný mediální tanec kolem několika rybníčků na Václavickém potoce. Ty byly vybudovány soukromým zemědělcem a kraj jejich vznik podpořil příspěvkem 150.000 Kč. Tisková konference, tiskové zprávy, a nakonec z veřejných peněz placený krajský magazín na regionální televizi TV RTM (dostupné zde). Tam všude se mohutně oslavoval tento počin.

Jak je na tom ale krajská politika v oblasti boje se suchem skutečně? Pravdou je, že radní pro životní prostředí J. Löffelmann nedokázal do rozpočtu na rok 2019 peníze na tato opatření prosadit. Rada kraje měla jiné priority. Na zastupitelstvu se dokázal hájit pouze tím, že z hospodářských přebytků se v nejbližších měsících uvolní na tuto agendu 7 mil. Kč. Tedy částka směšná a nedostatečná k tomu, aby se realizace těchto opatřeních v kraji skutečně rozhýbala.

Sečteno a podtrženo, Starostové pro Liberecký kraj se za 6 let ve vedení kraje mohou v oblasti boje proti vysychání krajiny pochlubit pouze pár rybníčky podpořené příspěvkem 150 000 Kč. Ovšem když k tomu využijí navýšené výdaje na propagaci kraje ve výši stonásobku, tedy 15 mil. Kč ročně, mediální realita může vypadat úplně jinak.

 

Jindřich Felcman, přesdeda liberecké organizace Strany Zelených

Subscribe
Upozornit na
105 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Černým písmem: Bílý Kostel nad Nisou, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Janovice v Podještědí, Kryštofovo Údolí, Nová Ves a Rynoltice se změny senátního obvodu
Vážený pane premiére, vítejte ve skanzenu. V kraji, ve kterém je nejzaostalejší střední školství v rámci celé České republiky. Vaši političtí partneři v čele s
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Nejprve zisk nadnárodních korporací a řetězců, až potom svátek svobody a demokracie. Realita dnešního státního svátku, který je honosně nazván Den boje za svobodu