Průlomový rozsudek: bývalý krajský radní dostal za korupci 5 let

Krajský soud v Liberci včera poslal do vězení na 5 let bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu. Navíc má zaplatit pokutu 500 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, ale jedná se o první tvrdý trest za korupci v Liberci pro politika.

Soud se kauzou zabýval poprvé. Při prvním rozsudku byl Bursa (na obr. vlevo)  osvobozen, Vrchní soud, ke kterému se odvolal státní zástupce, měl ale jiný názor. Podle něj je třeba brát na zřetel společenskou závažnost a nebezpečnost takového jednání. Tímto rozsudkem byl liberecký soud vázán a poslal Bursu na 5 let do vězení s pokutou půl milionu korun.

Zhodnocení celého rozsudku si můžete poslechnout na videu, které přinesl liberecký Český rozhlas.

Zatímco státní zástupce byl s trestem spokojen, obžalovaný Zdeněk Bursa se na místě odvolal a skrze svou právní zástupkyni požaduje zproštění obžaloby, protože veškerou vinu odmítá. Advokátka požadovala u soudu, aby nebyla jako důkaz připuštěna nahrávka – klíčový důkaz v celé kauze, na které si Bursa má říkat o úplatek v řádech procent. Se svým požadavkem ale neuspěla.

Případ se týká veřejné zakázky pod dlouhým jménem Dodavatel technicko-technologických inovací tepelného hospodářství u vybraných příspěvkových organizací v majetku Libereckého kraje – II. etapa. Tu vyhrála firma, která patří dalšímu členovi liberecké ČSSD, Petru Lajkepovi.

Lajtkep u soudu tvrdil, že se na nahrávce o úplatek nejedná, ale že si ji pořídil kvůli vnitrostranickým sporům. Původní rozsudek rovněž považoval nahrávku za neprůkaznou. Včera ale byl vázán rozhodnutím vyšší instance.

Zakázka měla zlepšit a optimalizovat vytápění v krajských zařízeních, jako jsou školy, muzea či domovy důchodců. Celkově vyšla na 19,5 milionů korun a podle žaloby měl radní Zdeněk Bursa chtít 5 % z vysoutěžené částky, což odpovídá necelému milionu korun. Vyplacením peněz měl Bursa, dle státního zástupce, podmiňovat další zakázky pro firmu svého spolustraníka. Firma ale odmítá, že by cokoliv politikovi vyplatila.

Inkriminovanou nahrávkou dlouhou dobu disponoval Bursův někdejší spolustraník a radní města Roman Šotola. Šotola byl rovněž později zaměstnán v jedné z firem Petra Lajtkepa, další z jeho společností dluží částku zhruba 1,5 milionu korun. Tyto peníze si půjčil a nevrátil. Šotola je již obžalován z podvodů a neustále se objevují další a další věřitelé, před kterými se skrývá. V aktuální kauze kolem Zdeňka Bursy ale Šotola obviněn nebyl.  

Zdeněk Bursa již stál před soudem ve věci neprávem vyplácených odměn v Krajské nemocnici Liberec. Není ale jediným obviněným mužem z krajské politiky.

Jedná se o první, byť nepravomocný,  rozsudek v Liberci, který poslal politika za korupci „na tvrdo“ do vězení. Bursa ale není za podobné činy obžalován sám. Žalobě kvůli korupci a neoprávněnému nakládání s dotacemi čelí i někdejší Bursův kolega radní Martin Sepp a jeho tehdejší stranický šéf Robert Dušek (oba ČSSD). Kauza se týká dotací na termální lázně v Chrastavě. Během jejího vyšetřování rovněž měli policisté získat zmíněnou nahrávku, která dnes stojí za Bursovým odsouzením.

Žalobě kvůli zneužívání pravomocí a braní úplatků v současné době čelí i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), kterému je kladeno za vinu, že se podílel na rozkrádání evropských dotací spolu s celou sítí kompliců a firem. 

 

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.