Rozhodnutí zaříznout rekonstrukci Varšavy může město stát 1,5 milionu

Odpískání rekonstrukce kina Varšava ze strany současného vedení města může mít pro Liberec ještě nepříjemnou dohru. Hrozí, že propadnou vydaná povolení a peníze, které šly na potřebnou dokumentaci, přijdou vniveč.

Oproti předvolebním slibům zejména Starostů pro Liberecký kraj, kteří jsou hlavní silou v současné radniční koalici, kterou tvoří s ANO a ODS, byla připravená rekonstrukce Varšavy zastavena a v rozpočtu vyčleněné peníze na ni – 20 milionů korun, byly přesunuty jinam. Náměstek Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dokonce prosadil snížení příspěvku na provoz kina o celou polovinu.

Jenomže to nemusí ještě konec. Za bývalé koalice na radnici o obnovu Varšavy usilovala Změna pro Liberec. Její náměstek Jan Korytář spolu s představiteli spolku, který Varšavu – městský majetek – dobrovolně zachraňuje, se snažil nejprve na rekonstrukci získat peníze skrze fondy z Evropské unie. Byl podán přeshraniční projekt Kino na třetí, který nakonec nevyšel.

Součástí projektu bylo ale vypracování dokumentace a veškerého povolení, které bylo k rekonstrukci nejstaršího libereckého biografu, který za vlád ODS podlehl zkáze, nutné. V rámci záchrany kina Varšava i prostředky na tuto dokumentaci i povolení platilo město a vše stálo zhruba 1,5 milionu korun.

Ačkoliv projekt Kino na třetí na německé straně nezískal podporu, nechtělo město v úsilí o rekonstrukci přestat a loni vyčlenilo na letošní rok 20 milionů, což odpovídá téměř polovině z 46 milionů potřebných na celkovou rekonstrukci. Jenomže nové vedení města se Starosty, ANO a ODS v čele se rozhodlo celou rekonstrukci zastavit. Reálně tedy hrozí, že i oněch 1,5 milionů vyložených na projekt a povolení vyletí oknem.

Kino Varšava je městským majetkem a nejstarším městským kinem z roku 1908. Město se ale o svůj majetek nestaralo a během vlád ODS v Liberci došlo ke značné devastaci objektu. Objekt za první vlády Změny pro Liberec v roce 2011 navržen na seznam nemovitostí, které měly být opraveny z fondů Evropské unie, po odvolání Změny a ustanovení opozičně smluvní koalice Starostů, ČSSD a ODS ale byl ze seznamu vyřazen a počítalo se s jeho prodejem (podobně jako za vlád ODS). To ale vyprovokovalo občanskou veřejnost.

Od roku 2012 snaží zachránit dobrovolníci, kteří k tomu založili spolek. Ačkoliv jim politici napříč stranami slibují zejména před volbami podporu, reálné rekonstrukce se Varšava zatím nedočkala. Nejvíce mediálně kino Varšava podporují zejména zástupci Starostů pro liberecký kraj (hejtman Martin Půta, primátor Jaroslav Zámečník,  krajská náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová), ale již po druhé jeho reálnou rekonstrukci zhatili.

Subscribe
Upozornit na
46 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.