Frýdlantská vodárenská společnost vypsala nadlimitní veřejnou zakázku na projektové práce a inženýrskou činnost při realizaci opatření proti negativním dopadům se stavem vody kvůli rozšíření těžby v polském Turówě. Má stát 65,8 milionů korun. Zda se ale nakonec podaří sehnat peníze na celou stavbu díla v hodnotě jedné až tří miliard korun, není ale vůbec jisté.
Vypsaná zakázka nese název „Technická opatření na vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu proti negativním vlivům rozšíření těžby lomu Turów v Polsku na Frýdlantsku. Projektová a inženýrská činnost.“
Předmětem plnění této veřejné zakázky je:
– zpracování doplňující studie proveditelnosti včetně technického návrhu řešení (včetně podmiňujících opatření pro každou variantu), výběru vhodné varianty a vícekriteriálního posouzení variant,
– zpracování komplexní dokumentace pro územní rozhodnutí a související inženýrská činnost, zajištění vydání a nabytí právní moci územního rozhodnutí, včetně procesu EIA, změny Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací a případných úprav projektové dokumentace s ohledem na požadavky dotčených orgánů či účastníků řízení,
– zpracování komplexní dokumentace pro stavební povolení a související inženýrská činnost, zajištění vydání a nabytí právní moci stavebního povolení a případných úprav projektové dokumentace s ohledem na požadavky dotčených orgánů či účastníků řízení,
– zpracování dokumentace pro provádění stavby a související inženýrská činnost včetně vyhotovení výkazu výměr a rozpočtu.
Předpokládaná hodnota zakázky je 65,8 milionů korun. Frýdlantská vodárenská tyto prostředky na projektovou a inženýrskou dokumentaci získala od státu. Část z nich může být spolufinancovaná z dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR.
Zda ale tato dokumentace k něčemu bude, není jisté. Samotné náklady na obří vodní dílo, které má projektová dokumentace popsat a vyřešit a které má přivést vodu obyvatelům Frýdlantska z Jizerských hor, ale ještě nejsou vůbec jisté. Samotná hodnota celého díla se odhaduje v rozmezí jedné až tří miliard korun. A ty zatím nejsou.
S nákladnými dokumentacemi na nikdy nerealizované projekty jsou v Liberci velice špatné zkušenosti. Liberecký kraj například vynaložil v letech 2000 až 2004 zhruba 80 milionů na již tehdy kritizovaný projekt Regiotram, který měl kolejemi spojit v Trojmezí českou republiku, Polsko a Německo.
Nakonec nepotřebnou dokumentaci za tuto obří částku prováděla společnost Investorsko inženýrská, tehdy dceřiná společnost firmy Syner. O něco později kraj zaplatil téže firmě dokonce 125 milionů na rovněž nepotřebnou dokumentaci na projekt Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, který měl zase spojit liberecké střední školy do jednoho komplexu a který byl rovněž silně kritizován pro svou účelovost a neodbornost.
Tyto projekty byly odsouhlaseny za vlád ODS na Libereckém kraji (mezi lety 2000 až 2004 byl například radním Libereckého kraje za ODS i současný primátor Liberce Jaroslav Zámečník, dnes v dresu Starostů pro Liberecký kraj). ODS je výrazně zastoupena i v orgánech Frýdlantské vodárenské. Předsedou představenstva společnosti je starosta Frýdlantu a krajský předseda ODS Dan Ramzer a ředitelem společnosti zase bývalý liberecký zastupitel za ODS Petr Olyšar.
Frýdlantská vodárenská společnost vypsala například v roce 2012 soutěž na opravu úpravny vody v Bílém Potoce a Frýdlantu. Stála zhruba 345 milionů korun. Ačkoliv se původně o zakázky ucházelo více jak deset firem (u každé z nich), nakonec se počet uchazečů smrskl na tři firmy ve Frýdlantu a dvě v Bílém potoce. Zakázky nakonec získaly firmy SMP CZ a liberecká společnost Syner. Ostatní firmy kritizovaly zakázku pro zbytečnou tvrdost podmínek.