Týden pod Ještědem: nejen dobří holubi se vracejí

Zvyk je železná košile a starého psa novým kouskům nenaučíš. Vidět to je v Liberci, kde si opět na radnici podávají kliku staré známé firmy, které se v minulosti naučily žít z byznysu s veřejnou kasou. Důležitější zpráva ale přišla tento týden ze soudní síně.

Kalendář Liberecka je firma, která patří známým postavám místní ODS a do značné míry symbolizuje „klasickou éru“ libereckého klientelismu, který pod Ještědem vykvetl v prvních dvou polistopadových desetiletích. Firma dostávala (a s příchodem koalice Starostů, ANO a ODS znovu dostává) nemalé dotace z radniční kasy a v minulosti měla od města až absurdní zakázky.

Jeden z jejích majitelů byl náměstek Jiřího Kittnera a poslanec, a proto před Vánoci 2007 nikoho nepřekvapilo, že tehdejší koalice pod taktovkou občanských demokratů, zvýhodnila Kalendář Liberecka při nákupu lukrativního pozemku v srdci Lidových sadů, kde mělo vzniknout infocentrum. I proto byly tehdy firmě odpuštěny desítky procent oproti ceně v místě a čase obvyklé.

Jenomže infocentrum nevzniklo. V roce 2015 tehdejší koalice Změny a ANO dokonce z tohoto důvodu zažádala o zpětný odkup do vlastnictví města. Podivně se ale zachovali magistrátní úředníci pod  tehdejším, dnes již pravomocně odsouzeným, tajemníkem. Firmu sice kontaktovali, ta nereagovala a tím to skončilo.

Se současnou koalicí ale firmě Kalendář Liberecka opět narostla ramena  a začala vystrkovat růžky. Pozemek za směšnou cenu, za kterou jej získala, vracet nechce, ale ráda jej prý vymění. A to za pozemek ještě lukrativnější, přímo naproti Lidovým sadům a vchodu do ZOO. A současná koalice, která si do štítu vetkla transparentnost a šetrné nakládání se svěřeným majetkem? Odkývala to a bez řečí.

V Liberci tak existují dvě protichůdná usnesení k jednomu, kdysi městskému, pozemku. To ale nikoho nepřekvapí, kamarádšofty si zde vždycky podávaly ruku s absurditou. Někdy se holt nevracejí jen dobří holubi, ale i modří ptáci z čeledě krkavcovitých.

Poněkud závažnější zprávu ale přinesl samotný závěr týdne. V Liberci začal znovu  soud s bývalými politiky místní ODS, kteří dle žalobce měli tunelovat městský majetek skrze městskou akciovku na Ještědu, a to v milionech korun. Soud je opět na samém začátku, protože soudce, který dosud někdejší prominenty ODS v rozporu s nálezy vyšší instance osvobozoval, musel odstoupit.

Vrchní soud jasně řekl, že soudí špatně a jednostranně posuzuje důkazy ve prospěch obžalovaných. To je poměrně alarmující zpráva, protože pro demokratickou společnost je nezávislost justice klíčová. Nikdo nemůže tvrdit, jaké důvody soudce vedly k tomu, že tak činil, ale že tak skutečně činil, je bezesporu.

Jedná se o poměrně bezprecedentní odvolání soudce, minimálně u tak závažné kauzy. Je to zároveň i varovný signál do budoucna, jelikož tentýž soudce má na starost i další a mnohem aktuálnější kauzu, a to v případě údajného rozkrádání evropských dotací, kde zase figuruje i samotný hejtman Martin Půta.

 I zde se již objevily podivné okolnosti, například když se hejtmanovi povedlo odsunout začátek procesu do doby po volbách, když s veřejností a soudem sehrál divadlo s přísedící soudu, u které mu až na poslední chvíli začalo vadit, že je manželkou jeho významného stranického kolegy. Po odvolání soudce Neumanna z případu tunelování městského majetku na Ještědu, tak bude potřeba být dvakrát tak obezřetný.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.