Obhájci Metrostavu chtějí zpochybnit policejní odposlechy

Právní zástupci žalovaných v korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény sáhli k očekávanému kroku. Označili za nezákonné odposlechy, které u soudu slouží jako důkaz proti Metrostavu a ostatním obžalovaným. Celá kauza se týká údajného rozkrádání evropských dotací v Liberci a obžalován je i hejtman Martin Půta.

Po dvou měsících dnes opět u krajského soudu v Liberci pokračovalo projednávání případu zneužívání evropských dotací, kde je obžalováno 13 fyzických osob a 4 právnické, včetně největší české stavební společnosti, Metrostav.

Právě právníci Metrostavu dnes napadli použití odposlechů, které mají u soudu zaznít tento týden a žádají, aby byly vyjmuty ze spisu jako důkazní materiál. „Domníváme se, že byly pořízeny v souvislosti s vyšetřováním jiné trestné činnosti a že některé z nich byly ze strany orgánů činných v trestním řízení použity návodně.“, uvedli dnes u soudu zástupci Metrostavu a požadovali, aby ve věci byli vyslechnuti i soudci, kteří zmíněné odposlechy povolili.

Advokáti Metrostavu tak učinili očekávaný krok, který je běžný i u ostatních korupčních kauz. K jejich stanovisku se připojili právní zástupci dalších obžalovaných – například advokát Petra Jirkůva ze společnosti Developer CZ nebo advokáti Jana Petráně a Petra Stuchlíka z liberecké divize Metrostavu, kteří jsou žalováni i jako fyzické osoby.

Státní zástupce Radim Kadlček uvedl, že ke zpochybnění odposlechů nevidí důvod a soudce Petr Neumann k věci sdělil, že ani on nevidí důvod k tomu, aby odposlechy nebyly uznány jako důkazy.

Odpoledne vystoupila jako svědkyně bývalá náměstkyně hejtmana z let 2012-2015 Ivana Hujerová, která byla zvolena za Změnu pro Liberecký kraj, ale následně přešla na stranu Martina Půty a jeho Starostů. Hujerová si u soudu nemohla často vzpomenout na okolnosti schvalování projektu rekonstrukce sv. Máří Magdalény z roku 2013, kdy byla zároveň členkou ROP Severovýchod a o dotačních projektech spolurozhodovala.

Po otázkách advokáta hejtmana Martina Půty uvedla, že si nepamatuje, že by ji někdo v celém případě ovlivňoval. To okomentoval na sociálních sítích i profil hejtmana Půty. „Paní Hujerová, bývalá členka Regionální rady, potvrdila stejně jako v březnu hejtman Netolický, že jejich rozhodování o projektech nikdo neovlivňoval. Někteří advokáti obžalovaných dnes také zpochybnili legálnost odposlechů. Pokud jde o mě, ať odposlechy u soudu klidně zazní, nemám co skrývat, navíc řada odposlechů už stejně byla použita v rámci 4,5 roky trvající mediální kampaně.“, uvedl facebookový profil Martina Půty.

Pro úplnost je potřeba dodat, že to byl právě hejtman Martin Půta, který mezi vybrané novináře pustil v roce 2014 svoje sdělení obvinění, které ale uniklo i k ostatním a náš web zde zveřejnil odposlechy celé, které již pro něj samotného nejsou tak příznivé jako vybrané pasáže.

Celá kauza se týká případ dvou stavebních projektů, které v Liberci měly být podpořeny desítkami milionů korun z fondů Evropské unie. Jedná se o renovaci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci a Oddychovou zónu na Perštýně. Oba projekty měly stát téměř 100 milionů korun a měly být vyplaceny přes ROP Severovýchod.

Policie a státní zástupce se domnívá, že stavba kostela byla uměle prodražována o zhruba 20 milionů, čehož přibližně polovina měla jít mezi úředníky a politiky. Samotný hejtman označuje celý proces za kampaň a účelovou dehonestaci jeho osoby.  Jako první se kauzou podivného projektu „Centra geotermální energie pro občany“ začal zabývat náš web, a to již před deseti lety.

Subscribe
Upozornit na
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.