Radní Tulpa označil Půtův proces za vykonstruovaný. Důkazy ovšem říct nedokázal

Ve středu u krajského soudu v Liberci pokračoval případ údajného tunelování evropských dotací, kde je z přijímání úplatků a zneužití pravomoci obžalován i hejtman Martin Půta. Vypovídali jeho někdejší i současní radní, kteří nepřekvapivě potvrdili verzi Půtovi obhajoby a radní Petr Tulpa dokonce zaútočil na nezávislou justici.

Před soudem vypovídali politici Starostů pro Liberecký kraj, kterým hejtman Martin Půta šéfuje, kteří byli nebo jsou jeho radními a zároveň působili i v Regionální radě ROP Severovýchod, která rozhodovala o poskytnutí dotace a které Půta předsedal.

Podle policie a státního zástupce měl ovlivnit změnu financování kontroverzního projektu kostela sv. Máří Magdalény, a to tak, aby Metrostavu, který stavbu realizoval, byla část peněz (Zhruba 20 milionů korun) vyplacena průběžně a to ještě před dokončením, tedy v rozporu s původně přijatými podmínkami.

Ty byly přísnější než u jiných projektů, jelikož realizace kostela byla nahlížena jako silně riziková. Představitel žadatele o dotaci Jiří Zeronik (ODS) ze společnosti Geotermální energie pro občany byl například již jednou v souvislosti s tím samým kostelem odsouzen za korupci, když se na něj snažil sehnat dotaci i z jiného zdroje a chtěl kvůli tomu podplatit tehdejšího poslance Věcí veřejných.

Ačkoliv i sám hejtman Martin Půta v médiích označoval projekt za rizikový, jak vyplynulo z policejního šetření, potají se scházel s představiteli Metrostavu a dalších firem, kteří se na stavbě kostela podíleli a snažil se, aby jim peníze byly vyplaceny dříve. Hrozilo totiž, že dotace bude zastavena a Metrostavu peníze nikdo neproplatí, což se také po policejním zátahu z dubna 2014 stalo.

Ve středu ale Půtovi straničtí podřízení popřeli, že by na ně nějakým způsobem tlačil hejtman nebo někdo jiný. To potvrdila například někdejší radní za Starosty Hana Maierová, která byla zároveň členkou ROP Severovýchod, která změnu financování ve prospěch Metrostavu rovněž podpořila. „Jezdila jsem kolem kostela autem a viděla jsem, že se na něm pracuje, tedy jen zvenčí, podrobněji jsem se stavbou seznámena nebyla,“ uvedla u soudu Maierová.

U soudu ale vypovídala jinak než u policejního výslechu v roce 2015, proto musela být její původní výpověď čtena znovu. Rozpor byl například s tím, že dnes si již Maierová nepamatovala, že změnu financování odmítal kvůli rizikovosti i samotný ROP Severovýchod, což tento týden v úterý potvrdil i jeho tehdejší ředitel Zdeněk Vašák.

Stejně jako Maierová vypovídali i další tehdejší členové Regionální rady ROP Severovýchod a radní Libereckého kraje jako například Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj), který v současnosti sám čelí policejnímu obvinění v korupční kauze kolem privatizace veřejné dopravy ze strany společnosti BusLine.

Další člen Regionální rady ROP Severovýchod  radní Libereckého kraje Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj) vypovídal ve shodě se svými stranickými kolegy a dokonce napadl celý proces s tím, že je vykonstruovaný. „Zakázka rozhodně nebyla předražená nebo zmanipulovaná a celý proces považuji za vykonstruovaný,“ pronesl u soudu radní Petr Tulpa.

Když se jej státní zástupce ale zeptal, odkud vychází jeho tvrzení, že si je jist, že zakázka nebyla předražená či zmanipulovaná, nedokázal odpovědět a musel uvést, že žádný posudek, který by jeho slova dokládal, nikdy neviděl. Stejně tak nebyl schopen uvést důkazy o tom, že by celý proces, ve kterém je obžalováno 13 lidí a 4 firmy byl vykonstruovaný, proč a kým.

Soudce Petr Neumann jej nechal kupodivu mluvit, na rozdíl například od Jana Korytáře, kterého napomínal za spekulace, když ten hovořil o tom, že si veřejné zakázky a dotace v Liberci rozdělují velké stavební firmy.

O tom, že je celý proces kampaň a účelová hra, která ho má poškodit, hovoří i samotný obžalovaný hejtman Martin Půta, který kvůli tomu rovněž i odmítá odpovídat státnímu zástupci. Ale ani on nikdy nepředložil jediný důkaz, že by tomu tak bylo. Naopak se několikrát ukázalo, že kolem procesu lhal a například se mu podařilo manipulací s údajnou podjatostí přísedícího soudu jej přesunout do doby až po volbách.

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se