Radní Tulpa označil Půtův proces za vykonstruovaný. Důkazy ovšem říct nedokázal

Ve středu u krajského soudu v Liberci pokračoval případ údajného tunelování evropských dotací, kde je z přijímání úplatků a zneužití pravomoci obžalován i hejtman Martin Půta. Vypovídali jeho někdejší i současní radní, kteří nepřekvapivě potvrdili verzi Půtovi obhajoby a radní Petr Tulpa dokonce zaútočil na nezávislou justici.

Před soudem vypovídali politici Starostů pro Liberecký kraj, kterým hejtman Martin Půta šéfuje, kteří byli nebo jsou jeho radními a zároveň působili i v Regionální radě ROP Severovýchod, která rozhodovala o poskytnutí dotace a které Půta předsedal.

Podle policie a státního zástupce měl ovlivnit změnu financování kontroverzního projektu kostela sv. Máří Magdalény, a to tak, aby Metrostavu, který stavbu realizoval, byla část peněz (Zhruba 20 milionů korun) vyplacena průběžně a to ještě před dokončením, tedy v rozporu s původně přijatými podmínkami.

Ty byly přísnější než u jiných projektů, jelikož realizace kostela byla nahlížena jako silně riziková. Představitel žadatele o dotaci Jiří Zeronik (ODS) ze společnosti Geotermální energie pro občany byl například již jednou v souvislosti s tím samým kostelem odsouzen za korupci, když se na něj snažil sehnat dotaci i z jiného zdroje a chtěl kvůli tomu podplatit tehdejšího poslance Věcí veřejných.

Ačkoliv i sám hejtman Martin Půta v médiích označoval projekt za rizikový, jak vyplynulo z policejního šetření, potají se scházel s představiteli Metrostavu a dalších firem, kteří se na stavbě kostela podíleli a snažil se, aby jim peníze byly vyplaceny dříve. Hrozilo totiž, že dotace bude zastavena a Metrostavu peníze nikdo neproplatí, což se také po policejním zátahu z dubna 2014 stalo.

Ve středu ale Půtovi straničtí podřízení popřeli, že by na ně nějakým způsobem tlačil hejtman nebo někdo jiný. To potvrdila například někdejší radní za Starosty Hana Maierová, která byla zároveň členkou ROP Severovýchod, která změnu financování ve prospěch Metrostavu rovněž podpořila. „Jezdila jsem kolem kostela autem a viděla jsem, že se na něm pracuje, tedy jen zvenčí, podrobněji jsem se stavbou seznámena nebyla,“ uvedla u soudu Maierová.

U soudu ale vypovídala jinak než u policejního výslechu v roce 2015, proto musela být její původní výpověď čtena znovu. Rozpor byl například s tím, že dnes si již Maierová nepamatovala, že změnu financování odmítal kvůli rizikovosti i samotný ROP Severovýchod, což tento týden v úterý potvrdil i jeho tehdejší ředitel Zdeněk Vašák.

Stejně jako Maierová vypovídali i další tehdejší členové Regionální rady ROP Severovýchod a radní Libereckého kraje jako například Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj), který v současnosti sám čelí policejnímu obvinění v korupční kauze kolem privatizace veřejné dopravy ze strany společnosti BusLine.

Další člen Regionální rady ROP Severovýchod  radní Libereckého kraje Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj) vypovídal ve shodě se svými stranickými kolegy a dokonce napadl celý proces s tím, že je vykonstruovaný. „Zakázka rozhodně nebyla předražená nebo zmanipulovaná a celý proces považuji za vykonstruovaný,“ pronesl u soudu radní Petr Tulpa.

Když se jej státní zástupce ale zeptal, odkud vychází jeho tvrzení, že si je jist, že zakázka nebyla předražená či zmanipulovaná, nedokázal odpovědět a musel uvést, že žádný posudek, který by jeho slova dokládal, nikdy neviděl. Stejně tak nebyl schopen uvést důkazy o tom, že by celý proces, ve kterém je obžalováno 13 lidí a 4 firmy byl vykonstruovaný, proč a kým.

Soudce Petr Neumann jej nechal kupodivu mluvit, na rozdíl například od Jana Korytáře, kterého napomínal za spekulace, když ten hovořil o tom, že si veřejné zakázky a dotace v Liberci rozdělují velké stavební firmy.

O tom, že je celý proces kampaň a účelová hra, která ho má poškodit, hovoří i samotný obžalovaný hejtman Martin Půta, který kvůli tomu rovněž i odmítá odpovídat státnímu zástupci. Ale ani on nikdy nepředložil jediný důkaz, že by tomu tak bylo. Naopak se několikrát ukázalo, že kolem procesu lhal a například se mu podařilo manipulací s údajnou podjatostí přísedícího soudu jej přesunout do doby až po volbách.

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.