Oprava podchodu u arény za 52 milionů? Opozice nevěří svým očím

Vedení města se chystá vynaložit 16,5 milionu na rekonstrukci podchodu u liberecké arény. Celková stavba přijde na 52 milionů a zástupci koalice argumentují i tím, že ji využívají lidé chodící do arény na hokej. Přístup města tvrdě kritizuje opozice, která tvrdí, že peníze daleko více potřeba jinde.

Vedení města předkládá ke schválení do zastupitelstva dokument, který má odsouhlasit příspěvek Liberce ve výši 16,5 milionů korun na rekonstrukci podchodu železniční trati v ulici 28. října. Chce jej vybudovat spolu se Správou železničních a dopravních cest a celá rekonstrukce má pak vyjít na 52 milionů korun vč. DPH.

Město se chce do akce pustit také proto, jelikož je podchod využívaný návštěvníky zdejší arény, kterou za kritizovaných podmínek pro město spravuje společnost S group holding/Syner. „Zároveň bylo požadováno rozšíření podchodu z důvodu konání akcí v Home Credit aréně, které bude eliminovat rizikové situace z hlediska bezpečnosti provozu zejména v křižovatce 28. října x Jeronýmova, ale i v Doubské ulici.,“ píše se v oficiálním materiálu do zastupitelstva města.

To se ale nelíbí opozici. Zástupci Změny pro Liberec poukazují na to, že by podle nich město mělo investovat na jiných místech a čtvrtích Liberce, kde by peníze byly potřebnější a účelnější. „V Kateřinkách kriticky dochází voda ve studních, to už je opravdu malér znemožňující normální bydlení a výsledkem je, že tam město možná přistaví lidem cisternu (jako opravdu)… Doubí, které v minulosti “vyhrálo” průmyslovou zónu, přetnou Starostové další silnicí a celkově se zde ke zvýšení kvality bydlení neděje zhola nic. V Ostašově zastavili připravenou a rozjetou akci na zbudování chodníků u silnic a lidé tak budou nadále chodit po krajnicích, kde je to o zdraví. V Horním Hanychově se lesy nechají napospas podnikatelům a projekt výsadeb druhově rozmanitějších lesů na Ještědu šel do koše (kulantně se o tom píše, že byl odložen)…“, vyjmenovává některé z příkladů zastupitel za Změnu pro Liberec Ondřej Petrovský (celý jeho příspěvek je ZDE).

Plán města se ale nelíbí ani dalšímu opozičnímu subjektu, straně LOL! – Liberec otevřený lidem, který plán města pranýřuje ve své tiskové zprávě. Zastupitelé za LOL upozorňují i na skutečnost, že tato rekonstrukce nebyla v deklarovaných prioritách současné koalice ani v předvolebním programu. I podle nich je potřeba investovat peníze v Liberci na úplně jiných místech.

 „Když vidíme nastavení priorit současného města, které nemá na opravy svého majetku, ale už navýšil o více než milion svůj rozpočet na propagaci, poskytnul 1,5 mil. dotaci na natáčení seriálu o drogové mafii a nyní bez problému vytáhne více než 16 mil. na řešení podchodu, o kterém se nikdy nemluvilo, a jeho ostatní havarijní stavy a podněty občanů přešlapují na místě, je nám z toho velmi smutno. Takto se opět jen bude navyšovat rozpočtový schodek, aniž by se alespoň snižovat vnitřní dluh města,“ píše se v prohlášení LOL.

Zástupci koalice ale na požadavku 16,5 milionu trvají, zlepší prý přístup do arény. „Podchod je potřebný a určitě jej ocení všichni dotčení občané, studenti a návštěvníci arény (sice si to nemyslíte, ale to nejsou fanoušci Syneru, ale obyčejní občané Liberce, kteří chodí do městského areálu za sportem a za zábavou – a jsou jich tisíce).“, reagoval na kritiku zastupitele Petrovského ze Změny Zdeněk Chmelík z liberecké TOP 09, která byla na kandidátce s vítěznými Starosty pro Liberecký kraj.

Podpora hokeje a provozu celé Home Credit arény je neuralgickým bodem i lakmusovým papírkem celé liberecké politiky po dlouhé roky. Arénu pro město vystavěla za kritizovaných podmínek společnost Syner a město ji do dnešních dnů splácí a tvoří podstatnou část obrovského městského dluhu. Zároveň ji pro město spravuje další firma ze stáje Syneru a někteří zastupitelé i občanští aktivisté již v minulosti opakovaně upozorňovali na to, že se jedná o veřejnou podporu hokejového byznysu majitelů ze Syneru a že je tento vztah pro městskou kasu krajně nevýhodný.

Jak náš web rovněž v minulosti doložil, nemálo firem, které získaly kontroverzní veřejné zakázky od města či jeho společností, se přes noc staly sponzorem místního hokejového klubu patřícího vlastníkům společnosti Syner.

 

Subscribe
Upozornit na
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.